Sezoninė braškių, trešnių ir šilauogių prekyba neapsėjo be pažeidimų – daugiausia dėl vartotojų klaidinimo

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Kaip ir kasmet, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) inspektoriai vasarą tikrina prekybos vietas, kuriose prekiaujama šviežiomis gėrybėmis. Šiais metais VMVT daug dėmesio skyrė atvirose prekybos vietose pirkėjams siūlomoms braškėms, trešnėms ir šilauogėms. Visoje Lietuvoje patikrinta daugiau nei 11 tonų šviežių uogų.

Per šią vasarą patikrinti 135 braškių prekiautojai, 190 trešnių ir šilauogių prekeivių. Iš jų beveik 60 prekiavo netinkamai. Vartotojams nebuvo pateikiama visa privaloma ženklinimo informacija, kai kuriais atvejais informacija apie uogų kilmės šalį buvo klaidinanti, prekeiviai negalėjo pateikti produkcijos įsigijimo dokumentų. Pasitaikė atvejų, kai pirkėjams buvo siūloma įsigyti jau akivaizdžiai puvinio pažeistas uogas.

„Praėjusių metų patikrinimų duomenys rodė, kad kas penktas pardavėjas nesilaiko reikalavimų, todėl šiemet nutarėm patikrinti ir kitas lietuvių pamėgtas uogas. Tikrinimų tikslas ne tik identifikuoti nesąžiningus prekeivius, tačiau ir dar kartą priminti pirkėjams į ką jie turėtų atkreipti dėmesį. Pamatėme, kad pagrindiniai pažeidimai susiję su vartotojų klaidinimu – nenurodyta arba nurodyta klaidingai kilmės šalis. Taip pat pasitaikė nemažai atvejų, kai pardavėjai negalėjo nurodyti iš kur jie įsigijo prekes. Tiesa, kasmetiniai patikrinimai rodo, kad mažėja kitų pažeidimų dėl prekių kokybės, asmens higienos nesilaikymo ar netvarkos prekybos vietoje. Akivaizdu, kad pirkėjai tampa vis labiau reiklesni ir taip verčia keisti pardavėjų įpročius ir elgesį“, - sakė Maisto skyriaus Vyriausioji specialistė – valstybinė maisto produktų inspektorė Akvilė Sapronaitė.

VMVT primena, kad pardavėjas turi užtikrinti, kad jo parduodama produkcija būtų saugi ir kokybiška. Uogų, kurios turi akivaizdžių kokybės pažeidimų pardavinėti negalima. Perkant šviežias gėrybes, svarbu atkreipti dėmesį, kad parduodama būtų nepažeistos, nesugedusi, nepradėjusi pūti, švari, be jokių matomų pašalinių medžiagų, kenkėjų, nepažeistu minkštimu, be perteklinės išorinės drėgmės, pašalinio kvapo ir skonio. Prekiautojai taip pat turi laikytis asmens higienos reikalavimų – dėvėti švarius rūbus, saugoti uogas nuo galimos taršos - lietaus, dulkių ir pan.

Taip pat svarbu žinoti, kad braškėms taikomi ne tik bendrieji kokybės reikalavimai, pagal kuriuos jie turi šių uogų etiketėje nurodyti produkto pavadinimą, kilmės šalį, tiekėją, grynąjį kiekį (jei uogos parduodamos sufasuotos), tačiau ir specialieji, prekiautojai ženklinimo etiketėje papildomai privalo nurodyti ir kokybės klasę.

Video