Bulvių sėjamoji. Eksploatavimo patarimai

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Kaip veikia bulvių sėjamoji

Bulvių sėjamoji yra padargas, skirtas mechanizuotam sėklinių bulvių gumbų sėjimui į vagas daugiaeiliu būdu (kartais su mineralinių trąšų įterpimu). Padargo darbinis sėjimo plotis būna vidutiniškai pritaikytas 60-70 cm tarpueiliams. 

Bulvių sėjamoji sukonstruota iš dviejų dalių. Kiekviena dalis turi po bunkerį ir po du sėjimo aparatus. Bunkeriai su kaušais, sėjimo mechanizmai su šaukšteliais bulvėms, reduktorius su atbula pavara įrengti rėmo laikančiajame skersinyje. Prie jo pritvirtintas norago skersinis, besiremiantis į ratus. 

Riedant traktoriui su prikabinta bulvių sėjamąja, vagotuvas suformuoja žemėje nustatyto gylio vagas sėkliniams gumbams. 

Gumbų sėjimo mechanizmas – tai besisukanti juosta su pusapvaliais šaukšteliais, kurie griebia gumbus iš bunkerio. Kiekvienas šaukštelis paima po vieną gumbą, prilaikant jį spyruokliniu gnybtu. Kai puodelis juda bulvių sluoksnyje, kreipiančioji juosta atitraukia gnybtą nuo šaukštelio ir tas paima gumbą. Šaukšteliui išėjus iš bulvių krūvos gnybtas sulaiko jame esančią bulvę. Šaukštelis nusileidžia žemyn prie norago, kreipiančioji juosta atitraukia gnybtą, o sėklinis gumbas įkrenta per noragą į vagą dirvoje. 

Tokiu būdu išlaikomas reikiamas sėjimo žingsnis tarp bulvių sėklų vagoje – apie 20-30 cm, o pats bulvių sėjimo procesas mechanizuojamas. Diskiniai kauptukai užpila pasėtas bulves reikiamo storio žemės sluoksniu su ketera. Priklausomai nuo bunkerio talpos sėjamoji vidutiniškai leidžia apsėti bulvėmis nuo 6 arų per 1 valandą. 

Bulvių sėjamosios eksploatavimo patarimai

Žemės sluoksnio storį bulvių užkasimui galima reguliuoti – pvz., padidinti sluoksnio storį padeda diskų priartinimas, didesnio vagos gylio arba platesnio diskų kampo nustatymas. 

Jeigu sėjamosios transporteris praslysta, nukrypsta nuo būgnų, jeigu šaukšteliai užsikabina už bunkerio sienelių - reikia sureguliuoti transporterį. Persikreipusio transporterio padėtį taisoma veržlių užveržimu iš tos pusės, į kurią jis nuslysta, arba truputį atlaisvinant veržlę priešingoje pusėje. 

Posūkyje, atliekant apsisukimo manevrą, bulvių sėjamąją būtina pakelti tokiu aukščiu, kad žemės užgriebimo ratai atsidurtų aukščiau žemės paviršiaus. 

Nerekomenduojama naudoti bulvių sėjamosios pernelyg tankioje dirvoje, prieš tai jos nesupurenus, akmeningoje dirvoje. 

Bulvių sėjamųjų rinkos ypatumai 

Didesnė dalis bulvių sėjimo technikos rinkos užimta vokiečių ir olandų gamybos padargai (daugiausia Europos bulvių laukuose pasitaiko kompanijos “Grimme" sėjamosios). 

Ne visi vokiškų sėjamųjų modeliai yra paklausūs. Pasirinkimas priklauso nuo dirbamo ploto ir regiono specifikos bulvių auginimo atžvilgiu. Pvz., Vakarų Europoje populiarios pusiau pakabinamos bulvių sėjamosios Grimme GL-3 visai neturi paklausios Rytų Europos šalyse dėl nepakankamai didelės bunkerio talpos (tik iki 1,2 tonos). 

Užtat sėjamųjų modeliai Grimme GL-34T ir GL-3TE dažnai perkamos dėl to, kad jos lengvai susitvarko vidutinio ploto ūkių laukuose iki 100 ir kiek didesniuose (iki 150 ha). 

Ūkininkus neretai atstumia užsienietiškų bulvių sėjamųjų atsarginių dalių prieinamumo problemos. Kadangi gamintojai ne visur turi įsteigtas atstovybes (ypač Rytų Europoje), bulvių augintojams kartais tenka laukti po kelis mėnesius, kol bus atgabentos užsakytos dalys. Laimi tas bulvių sėjamųjų gamintojas, kuris turi platesnį ir operatyvesnį atstovybių tinklą arčiau ūkininkui, ir užėmė šią nišą anksčiau už kitus. 

Video