Trąšų barstytuvo naudojimo klaidos

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Trąšų barstymo klaidos, lauko pakraščių tręšimas, tręšimo technikos klaidos, netolygus trąšų pasiskirstymas

Pagrindiniai reikalavimai, keliami trąšų barstytuvui – racionalus ir protingas trąšų sąnaudų valdymas, išvengiant pereikvojimo, tolygus ir tinkamas medžiagos paskirstymas reikiamose lauko zonose. 

Ekonominė situacija verčia ūkininkus taupiai ir apgalvotai barstyti trąšas. Daugiau dėmesio sulaukia pažangūs trąšų barstytuvai, kurių dėka tampa įmanomos mažesnės trąšų sąnaudos. Bet ir pats moderniausias tręšimo padargas, jeigu jis netinkamai eksploatuojamas ar sureguliuotas, nedžiugins produktyvumu. Trąšų išeiga gali padidėti dėl ūkininko padarytų trąšų barstymo klaidų: 

• trąšų barstymo klaidos lauko pakraščiuose,

• skersinio trąšų pasiskirstymo netolygumas,

• trąšų perteklius sluoksnių persidengimo zonose,

• skiriasi trąšų birumas,

• netolygus trąšų pasiskirstymas dėl traktoriaus greičio pasirinkimo ir svyravimų. 

Barstymo klaidos lauko pakraščiuose

Dauguma įpratę trąšų barstymo pradžioje tręšti lauko pakraščius, po jų barstant trąšas link lauko centro. Klaida daroma neteisingai suprantant trąšų barstytuvo darbinio pločio sąvoką. Jeigu nurodyta, kad barstytuvo darbinis plotis yra 24 m, reiškia jis skleidžia trąšas į abi puses: po 24 m - į kairę ir po 24 m - į dešinę. Bet ne po puse darbinio pločio, kaip klaidingai manoma: 12 m - į kairę ir 12 m - į dešinę. 

Toks neteisingas darbinio pločio supratimas lauko pakraščiams kainuoja perpus mažesnes trąšų normas. Kita trąšų dalis kartais veltui patenka už lauko ribos. Pusę barstomų trąšų srauto iš viso racionaliau būtų išjungti, važiuojant lauko pakraščiu. Norint išvengti trąšų išbarstymo veltui už lauko ribos, būtina sureguliuoti skleidimo ribotuvą ir nustatyti mažesnį barstymo nuotolį. 

Skersinis trąšų pasiskirstymas

Netolygus trąšų pasiskirstymas, kai vieniems to paties tręšiamo lauko augalams atitenka per daug medžiagos, o kitiems - nepakankamai. Augalai po tokio netolygaus tręšimo patirs medžiagų trūkumą, o perteklinė dozė irgi sukels augimo sutrikimus. 

Jeigu dėl netolygaus skersinio pasiskirstymo kaltos tik mechaninės barstytuvo dalys, problema išsprendžiama lengvai. Dažniausia sklaidymo menčių paviršius apsineša sudrėkusių trąšų sluoksniu, trukdančiu barstyti medžiagą tolygiai. 

Siekiant trąšų barstymo proporcingo tolygumo, ūkininkui vertėtų nuolat reguliuoti mechanizmą pagal besikeičiančius lauko paviršiaus nelygumus: daubose ir šlaituose, dirvos erozijos apimtuose plotuose. Kompanija “Amazone”, gaminanti trąšų barstytuvus, siūlo išmaniąsias mobilias programėles, leidžiančias pasirinkti tinkamų sklaidymo menčių nustatymą. 

Faktinio ir nominalaus trąšų birumo skirtumas

Barstomų trąšų faktinis birumas daugumoje atvejų keliais procentais skiriasi nuo jų nominalaus birumo, nurodyto charakteristikoje ir gamintojo koeficientų lentelėje. Birumas keičiasi dėl laikymo sąlygų ypatumų ir konkrečios trąšos cheminių-fizinių savybių. Kai kurios laikomos trąšos pasisavina daug drėgmės iš oro (azoto trąšos, amonio salietra). Sudrėkusių trąšų birumas skiriasi nuo sausų. 

Jeigu faktinis trąšų birumas skiriasi nuo nominalaus daugiau nei 5 % - ūkininkas turi atlikti barstytuvo dozavimo sklendės reguliavimą pagal faktinį birumą. Nustatyti birumų skirtumą galima bandymų metu, lyginant faktinį trąšų svorį kibire. 

Trąšų perteklius sluoksnių persidengimo zonose

Kartais į trąšų sluoksnių persidengimo ruožus gali patekti per daug trąšų. Taip nutinka, jeigu sklaidymo mentės sukasi pernelyg greitai arba jeigu traktorius rieda didesniu nei reikia greičiu. Variklio apsukų mažinimas padeda atsikratyti šios problemos. Kita priežastis - birumo skirtumai, minėti aukščiau. 

Kaltas ir netinkamas traktoriaus greitis

Per mažas ir per didelis greitis arba dažnas greičio keitimas, nesilaikant tolygumo, trąšų barstymo metu sukelia netolygų pasiskirstymą. Juk trąšų barstytuvo gamintojai ne veltui rašo instrukcijose, kad geriau laikytis nuolatinių 10 km/val. ir nekeisti jų. Tačiau, instrukcijos kartais būna bejėgės, jeigu lauko paviršius yra labai nelygus, o riedėti vienodu greičiu jame sunku.

Video