Lietuva perima pirmininkavimą Baltijos jūros aplinkos apsaugos komisijai

Aplinkos ministerijos nuotr. Aplinkos ministerijos nuotr.

Birželio 27 d. Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos atstovai iš Latvijos kolegų perėmė HELCOM pirmininkavimą simbolizuojantį raktą. Lietuvos ir Latvijos pasienyje įvykusi ceremonija pažymėjo nuo liepos 1 d. iki 2026 m. birželio 30 d. truksiančią Lietuvos pirmininkavimo Baltijos jūros aplinkos apsaugos komisijai pradžią.

„Didelė atsakomybė Lietuvai pirmininkauti Baltijos jūros apsaugos komisijai neramiu geopolitiniu laikotarpiu. Baltijos jūra – mūsų bendras turtas su kitomis valstybėmis ir turime jį tinkamai apsaugoti bei skirti jam deramą dėmesį. Lietuvos nevyriausybinio sektoriaus atstovai šiemet kaip tik pradėjo žygį aplink Baltijos jūrą, rūpindamiesi jos švara. Pirmininkaudami mes kartu su visais piliečiais bendromis jėgomis imsimės veiksmų dėl šios jūros ateities“, – pabrėžia aplinkos ministras Simonas Gentvilas.

Anot HELCOM vykdančiojo sekretoriaus Rudiger Strempel, Baltijos jūra yra viso mūsų regiono klestėjimo šaltinis ir tapatybės elementas. Tačiau ji taip pat yra nykstanti ekosistema, kovojanti žmogaus  veiklos poveikiu. „Jau penkiasdešimt metų HELCOM siekia apsaugoti mūsų regiono jūrą. Kaip rodo naujausio HELCOM atlikto holistinio Baltijos jūros vertinimo rezultatai, daug darbų nuveikta, bet ir nemažai dar laukia ateityje. Po sėkmingo Latvijos pirmininkavimo HELCOM, komisijos sekretoriatas tikisi, kad šį darbą taip pat sėkmingai tęs pirmininkaujanti Lietuva“, – sako R. Strempel.

„Džiaugiamės Latvijos pasiekimais pirmininkavimo HELCOM metu ir norėtume padėkoti kolegoms bei visiems dalyviams už jų darbą. Perduodami pirmininkavimą Lietuvai pabrėžiame savo ilgalaikį įsipareigojimą užtikrinti Baltijos jūros saugumą ir tvarų vystymąsi. Ir toliau tęsime bendradarbiavimą įgyvendinant veiksmų planą, įskaitant griežtas biologinės įvairovės išsaugojimo priemones Baltijos jūroje“, – sako Latvijos aplinkos apsaugos ir regioninės plėtros ministrė Inga Berziņa.

Įvertindamas Lietuvos pirmininkavimo prioritetus, Aplinkos ministerijos Taršos prevencijos politikos grupės vadovas ir būsimasis HELCOM pirmininkas Vitalijus Auglys pažymėjo, kad geopolitiniai iššūkiai Baltijos regione ir politinė įtampa tarp šalių gali daryti įtaką aplinkosauginei veiklai ir jūros saugumui. Todėl vienas svarbiausių Lietuvos pirmininkavimo prioritetų – stiprinti HELCOM vaidmenį šių iššūkių kontekste.

Kita prioritetinė sritis – aplinkos apsaugos ir mėlynosios ekonomikos pusiausvyra. Tvari mėlynoji ekonomika gali padėti įveikti dabartinius jūrų, pakrančių ir vandens ekosistemų valdymo trūkumus ir tapti svarbia ekonominių, socialinių ir aplinkosaugos poreikių tenkinimo dalimi.

„Tokia ekonomika, grindžiama švariomis technologijomis, atsinaujinančiaisiais energijos ištekliais ir žiedine ekonomika, teikia didžiulę naudą dabartinei ir būsimoms kartoms, kartu išsaugant švarią aplinką. Todėl Lietuvai pirmininkaujant bus didinamas HELCOM vaidmuo išlaikant ir plėtojant Baltijos jūros regiono ekonominį potencialą, kartu stiprinant aplinkos politiką, kuria skatinamas tvarus jūrų išteklių naudojimas“, – akcentuoja V. Auglys.

Reikšmingas dėmesys bus skiriamas ir dialogo su visuomene stiprinimui ir jos įtraukimui į sprendimų priėmimą.

„Vykdydami HELCOM viešosios diplomatijos ir suinteresuotųjų subjektų įtraukimo veiklą, skirsime dėmesį įtraukiančio, skaidraus ir dalyvaujamojo požiūrio į aplinkos valdymą ir apsaugą Baltijos jūros regione skatinimui. Pritraukdami įvairius suinteresuotuosius subjektus, skatindami partnerystę ir suteikdami bendruomenėms įgaliojimus stiprinti bendras pastangas apsaugoti ir tvariai valdyti Baltijos jūros jūrinę aplinką dabartinei ir būsimoms kartoms“, – sako V. Auglys.

Iškilmingą HELCOM pirmininko raktą įteikė kadenciją baigianti HELCOM pirmininkė Evija Šmitė, Latvijos valstybinės aplinkos apsaugos tarnybos generalinio direktoriaus pavaduotoja ir Žuvininkystės kontrolės departamento direktorė. Ji pažymėjo, kad abiejų pirmininkavimo laikotarpių prioritetai yra tęstiniai.

„Kilę geopolitiniai iššūkiai HELCOM nesutrukdė veiksmingai ir efektyviai veikti siekiant savo pagrindinių tikslų Baltijos jūros aplinkos apsaugos srityje. Darbas buvo tęsiamas ir pasiekta keletas svarbių rezultatų, pavyzdžiui, atnaujinta HELCOM darbo struktūra, baigtas rengti ir paskelbtas Trečiasis holistinis Baltijos jūros vertinimas“, – HELCOM veiklą net ir nenumatytomis  force majeure situacijomis apibendrina E. Šmitė.

Po simbolinės rakto perdavimo ceremonijos delegacija apsilankė AB „ORLEN Lietuva” Būtingės naftos terminale, kuriame buvo supažindinta su įmonės veikla, siekiant saugaus įmonės eksploatavimo taikomomis prevencinėmis priemonėmis, moderniomis technologijomis, tarp jų – ir naftos nuotėkio aptikimo sistema.

Bendrovė naudoja tik aukščiausius standartus atitinkančią įrangą, ypatingą dėmesį skiria jos techninei priežiūrai. Taip pat įgyvendina aplinkos apsaugos monitoringo programą ir nuolat vykdo taršos šaltinių išmetamų į aplinkos orą teršalų stebėjimą, poveikio požeminiam vandeniui stebėjimą ir kitus tyrimus, su kuriais buvo supažindinta delegacija.

Baltijos jūros aplinkos apsaugos komisija, dar vadinama Helsinkio komisija arba HELCOM, buvo įsteigta 1974 m. Baltijos jūros aplinkos apsaugos konvencijai (Helsinkio konvencija), kurią yra pasirašiusios 10 šalių,  įgyvendinti. Vadovauti komisijai pavedama paeiliui kiekvienai konvencijos šaliai pagal pavadinimą anglų kalba abėcėlės tvarka dvejus metus. Komisijai nuo liepos 1-osios vadovaus Aplinkos ministerijos Taršos prevencijos politikos grupės vadovas Vitalijus Auglys. HELCOM pirmininko pavaduotoju išrinktas Tomas Želvys, Aplinkos ministerijos Taršos prevencijos politikos grupės vyresnysis patarėjas vandens ir žemės gelmių klausimais.

Aplinkos ministerija

Video