I. Šimonytė: dėl pagrindinių siūlymų gynybos finansavimui yra sutariama
Seimo pirmininkei Viktorijai Čmilytei-Nielsen išreiškus nuomonę, kad į Gynybos fondo paketą yra įtrauktos koalicijoje neaptartos priemonės, premjerė Ingrida Šimonytė tokiam vertinimui nepritaria. Anot jos, dėl pagrindinių paketo siūlymų – didinti pelno mokestį ir kuro, bei alkoholio ir tabako akcizus, buvo susitarta.
„Aš turbūt taip nevertinčiau. Galbūt yra kažkokie atskiri elementai, bet jie nėra esminiai. Nes esminiai elementai, dėl kurių buvo sutarta, tai pelno mokesčio ir akcizų pakeitimai. Tie pakeitimai yra įtraukti kaip pagrindiniai“, – ketvirtadienį „Žinių radijui“ teigė I. Šimonytė.
Premjerė pripažįsta, kad nesutarimų politinėje erdvėje atsiranda dėl siūlymo perskirstyti dalį savivaldybėms tenkančios gyventojų pajamų mokesčio (GPM) dalies. Politikė tikisi, kad Seimo biudžeto ir finansų komiteto pagalba šiuo klausimu bus rastas optimalus ir tinkamas sprendimas.
„Taip, galbūt yra nuomonių skirtingų dėl savivaldybių dedamosios, bet mano supratimu tas pasiūlymas turi logikos dėl to, kad civilinė sauga, apie kurią paskutiniu metu yra daug diskutuojama, yra savivaldybių savarankiška funkcija. Ir nepaisant milžiniško savivaldybių pajamų augimo per pastaruosius keletą metų, dėl to, kad labai sparčiai auga darbo užmokestis, atrodo, jog yra lūkestis – centrinė valdžia ateis ir išspręs civilinės saugos klausimus“, – sakė premjerė.
„Tai diskusijų metu išsiaiškinsime, kokių dar gali būti pokyčių. Nes buvo šiokių tokių pasiūlymų ir Vyriausybės posėdyje. Tad perkėlėme diskusijas į Biudžeto ir finansų komitetą ir, tikiuosi, kad ten optimalų sprendimą pavyks surasti“, – tikino ji.
I.Šimonytė taip pat tikisi, kad susitarimu pasibaigs ir diskusijos dėl draudimo sutarčių apmokestinimo. Anot jos, dar per anksti kalbėti apie tai, kad šiai priemonei reikia ieškoti alternatyvų.
„Tiesą sakant, norėčiau, kad diskusija pasibaigtų ir nėra etapas, kai reikėtų iš karto dėti alternatyvą, preziumuojant, kad susitarimo rasti nepavyks. Tokio tipo mokestis yra taikomas daugumoje Europos šalių, nes draudimo sutartims netaikomas PVM. Tai manau, kad ta diskusija baigsis racionaliu pamatymu, kaip rasti būdą, kuriuo bus prisidėta prie gynybos finansavimo“, – komentavo I. Šimonytė.
ELTA primena, kad Finansų ministerija siūlo papildomas lėšas gynybai surinkti pratęsiant bankų solidarumo mokestį, didinant pelno mokesčio tarifą 1 proc. punktu, pakeliant akcizus ir įvedant mokestį daliai draudimo sutarčių. Šios priemonės leistų jau 2025 m. į gynybos fondą surinkti 297,8 mln. eurų, o 2026 m. – 421,2 mln. eurų.
Dar metams pratęsus bankų solidarumo mokestį, jis 2025 m. atneštų 60 mln. eurų.
Akcizų didinimas apimtų alkoholį ir tabaką bei 6 centų saugumo dedamąją visam kurui.
Tarp siūlymų – ir Saugumo įnašo koncepcija, t.y. 10 proc. įnašas draudimo sutartims išskyrus gyvybės draudimą.
