Šalinami audros padariniai. Be elektros likę tūkstančiai žmonių
Po naktį per Lietuvą praūžusios audros ketvirtadienį ryte dėl gedimų nuo elektros skirstymo tinklų atjungta 11,4 tūkst. „Energijos skirstymo operatoriaus“ (ESO) klientų.
Gedimų žemėlapio duomenimis, ketvirtadienį apie 8 val. Lietuvoje buvo užfiksuota 100 gedimų, dėl kurių atjungta 11 394 klientai. Sulaukta 560 klientų pranešimų.
Žemėlapio duomenimis, daugiausiai elektros neturinčių vartotojų buvo Rytų Lietuvoje.
Dėl planinių darbų tuo metu buvo atjungta 76 klientai.
Skelbta, kad trečiadienį vakare elektros neturėjo apie 20 tūkst. klientų.
Audra nusiaubė Ignaliną
Vakar vakare praūžusi audra pridarė daug žalos ir Ignalinos mieste, ir kai kuriose seniūnijose. Visgi labiausiai nukentėjo Ignalina, praneša Ignalinos rajono savivaldybė. Daug kur buvo nulaužti medžiai ar jų šakos, nepravažiuojami keliai, apgadinti pastatų stogai, automobiliai, nutraukti elektros laidai, išversti stulpai.
Ypač nukentėjo Ignalinos priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pastatas, vėjas nuplėšė beveik pusė jo stogo dangos. Vieni ugniagesiai dirbo vietoje, kiti skubėjo į gatves laisvinti jų nuo medžių lūženų. Skubėta ir į gaisrą Dindų kaime, ten degė ūkinis pastatas. Manoma, kad gaisras kilo nuo žaibo. Keli medžiai užvirto ir ant Valstybės sienos apsaugos tarnybos administracinio pastato. Nukentėjo namas Vilniaus gatvėje.
Nulūžę medžiai nuklojo karių kapus, miesto vasaros estrados teritoriją. Sudėtingiausia buvo be elektros likusiems žmonėms. Šiuo metu renkama informacija iš seniūnijų, įmonių. Seniūnijose ypač didelių nelaimių nebuvo, daug kur tvarkomi nuvirtę medžiai, pirmiausia keliuose, paskui kapuose. Seniūnijų darbininkai teikia pagalbą Ignalinai, kur labiausiai reikia rankų.
Šiandien sušauktas Ignalinos rajono savivaldybės ekstremalių situacijų komisijos posėdis.
Gyventojų prašyta patiems nesiimti jokių darbų, neliesti elektros laidų. Intensyviai vyko specialiųjų tarnybų darbas, skubiai buvo šalinami audros padariniai. Būkime pakantūs, saugokime save.
Kaip elgtis audros, žaibavimo metu?
Jei prasidėjo audra, reikia pasirūpinti kompiuterio, televizoriaus, virdulio, skrudintuvo, mikrobangų krosnelės ir kitų prietaisų atjungimu nuo elektros tinklo.
Esant stipriam vėjui, pirmiausia rekomenduojama likti namuose ir pasirūpinti savo bei artimųjų saugumu. Jei tokios galimybės nėra, stenkitės neiti ar nevažiuoti palei miškingas vietas bei elektros stulpus. Taip pat patariama nevaikščioti šalia statybviečių ar reklaminių stendų, pasisaugoti vėjo nešiojamų nuolaužų.
Automobilius geriausia pastatyti garažuose. Jei lauke, tai toliau nuo medžių, elektros stulpų, kelio ženklų.
Perkūnijos metu negalima stovėti aukštose vietose: po medžiais, arti vandens. Negalima bėgti, o žaibui pataikius į medį, atvirkštinis išlydis gali būti mirtinas ir žmogui, ir gyvūnui, jeigu šie slepiasi nuo lietaus po medžiu. Todėl perkūnijos metu atstumas tarp medžio ir žmogaus turi būti ne mažesnis kaip 3 m, dar geriau 8–10 m. Negalima slėptis po aukštais, atokiau nuo kitų augančiais medžiais lygumoje arba pamiškėje.
Pamačius kamuolinį žaibą negalima judėti, nes judėjimas sukelia oro sroves, kurios gali žaibą pritraukti. Kad kamuolinis žaibas nepatektų į pastato vidų, siūloma uždaryti langus, duris, dūmtraukius, kad patalpoje nebūtų skersvėjų.
Labai pavojinga perkūnijos metu būti prie aukšto statinio ar ant kalvos viršūnės, šalia metalinio aptvaro, elektros tiekimo linijos. Nesaugu per perkūniją dirbti žemės ūkio darbus atvirame lauke arba statybinėmis bei žemės ūkio mašinomis.
Jei perkūnija gamtoje užklupo netikėtai, palaukti jos pabaigos geriausia nedidelėje lomoje (įduboje) arba stataus šlaito papėdėje. Lygioje vietoje patartina pritūpti, apglėbti kojas rankomis arba atsisėsti ant akmens.
Kartais nelaimingi atsitikimai įvyksta arti vandens, atviruose baseinuose, todėl išgirdus nors ir tolimą griaustinį, reikia kuo skubiau lipti į krantą.
Jei žaibas pataiko į automobilį ar traktorių, jame esantys žmonės paprastai nenukenčia. Perkūnijos metu reikia sustoti, įtraukti anteną, nesiliesti prie metalinių detalių ir ramiai palaukti.
Jeigu esate pastate, nesinaudokite elektriniais prietaisais, telefonu, nelieskite vandens čiaupų, nebūkite šalia dūmtraukių, krosnių ar stambių metalinių daiktų, t.y., venkite visko, kas gali turėti stiprų elektros krūvį. Tai ypač svarbu, jeigu statinys neturi perkūnsargio.
Kiekvienas namo, kotedžo, sodo namelio ir kitokių statinių savininkas turėtų įsirengti perkūnsargį ir taip pasirūpinti savo bei artimųjų saugumu.