Savivaldybės kompensacija dėl audros sukeltų nuostolių įmanoma, bet…

Po audros. Rinkos aikštės nuotr. Po audros. Rinkos aikštės nuotr.

Itin stiprus vėjas, siautęs naktį iš sekmadienio į pirmadienį ir laikęsis dar ir visą pirmąją savaitės dieną, kai kuriems pridarė nemenkų nuostolių. Daug kur buvo dingusi elektra, virto medžiai. Net ir dienai persiritus į antrą pusę, kai kuriose Kėdainių rajono gyvenvietėse elektros vis dar nėra ir nežinia, kada ji atsiras, o ESO ne tik negali pasakyti tikslaus elektros atnaujinimo laiko, bet ir rekomenduoja pasirūpinti generatoriais. Tai, kad medžiai užvertė kelius ir išvažiavimus, buvo mažiausia bėda – kai kur medžiai nuvirto ant automobilių ir juos stipriai apgadino. Tiesa, į išsigandusių gyventojų skundus ir klausimus savivaldybė, deja, išsamiai atsakyti nesiskubino.

Medžius prašė nupjauti jau seniai

P. Lukšio gatvės 8-ojo namo gyventojai, kol kas, rodos, yra nukentėję bene labiausiai – nuvirtusios senos, supuvusios liepos apgadino net šešis automobilius.

Paaiškėjo, kad namo gyventojai jau ne kartą buvo prašę tas liepas pašalinti, tačiau aplinkosaugininkams medžiai atrodė sveiki. „Išrauti trys ar keturi medžiai, pilna šakų, iš viso šešios mašinos sudaužytos.

Mes tai neseni gyventojai, o seni gyventojai, žinau, kad seniai prašė, kad medžius nukirstų, bet gamtos apsauga, sakė, neleido.

Dabar gi viskas matosi – šaknys supuvusios tų medžių. Išpuvę jie jau, vėjas papučia ir kočioja tuos medžius ant mašinų, dar labiau jie lamdo tuos automobilius sulig kiekvienu vėjo pūstelėjimu.

Ačiū Dievui tik, kad naktį virto, kai žmonių nebuvo“, – pasakojo nukentėjusi moteris ir pridūrė, kad čia pat yra ir vaikų žaidimų aikštelė, tad dienos metu virtę medžiai galėjo sukelti ir itin skaudžią nelaimę.

Paaiškėjo, kad vieno šių medžių stambi šaka buvo nulūžusi ir prieš maždaug tris savaites – ji taip pat apgadino kieme stovėjusį automobilį. Tačiau per šį laiką jokių sprendimų dėl kieme augančių medžių taip ir nebuvo padaryta.

Paskambinus teigė, kad nieko nežino

Moteris sakė, kad jos artimiems žmonėms panaši situacija buvo nutikusi Panevėžio rajone. Iš karto į įvykio vietą atvykę policijos pareigūnai gyventojus paragino kreiptis dėl kompensacijos į savivaldybę, o paskambinus ten – netrukus į įvykio vietą atvyko ir savivaldybės atstovas. Viską nufotografavo, padėjo supildyti įvykio deklaraciją, priėmė prašymą dėl kompensacijos.

Moteris tikėjosi kažko panašaus ir čia, tačiau situacijos sprendžiamos buvo visiškai kitaip.

„Skambinam visur, bet niekas nežino, ką daryti. Policijos du ekipažai atvažiavo, pareigūnai išlipo, paklausė, ar sužeistų yra, o sužinoję, kad nėra, sėdo ir išvažiavo.

Ugniagesiai vieninteliai dirbo keletą valandų, dirbo žmonės sunkiai, atlaisvino tas mašinas, išstumdė, medžius patraukė.

Vėliau atvažiavo seniūnas, nusifotografavo viską ir sakė savivaldybei pateikti prašymą. Sakė, gal komitetas, gal taryba svarstys prašymą“, – sakė nukentėjusioji ir pridūrė, kad prašymą tikrai teiks.

Tačiau labiausiai ją papiktino tai, kad paskambinus į savivaldybę, jos prašymas buvo siunčiamas nuo vieno specialisto pas kitą ir galiausiai bent jau iš savivaldybės jokio atsakymo ji taip ir negavo.

„Niekas nieko žmogui nepaaiškina. Policija atvažiavo ir išvažiavo, tai kam tą kurą išvis gadino?

Savivaldybė dirba juk žmonėms, bet paskambinus – niekas nieko nežino. Skambinau į Viešosios tvarkos skyrių, į Bendrąjį skyrių, į Aplinkos apsaugos skyrių – tai arba nekėlė telefono, arba sakė, kad nieko nežino.

Ar normalu čia? Aš, senjorė, galiu sakyt, kad nieko nežinau, o jie savivaldybėje dirbdami, kaip gali sakyti, kad nieko nežino“, – nusivylimo neslėpė kėdainietė.

Į savivaldybę gali kreiptis, tik jei nėra draudimo

Kėdainių rajono savivaldybė visgi informavo, kad galimybė kreiptis dėl žalos atlyginimo yra. Tačiau ja pasinaudoti galima tada, jei gyventojas neturi turto draudimo.

„Gyventojai, apsidraudę savo turtą, pirmiausia turi kreiptis į draudimo kompaniją dėl patirtos žalos. Gyventojai, kurie neturi turto draudimo sutarčių, gali pateikti prašymą savivaldybei atlyginti patirtą žalą, pridedant tai įrodančius dokumentus (nuotraukas, turto nuosavybės dokumentus ir kt.).

Savivaldybėje yra sudaryta komisija, kuri nagrinės gautus prašymus, vertins visas aplinkybes ir priims sprendimus per 20 darbo dienų“, – teigiama savivaldybės atsakyme.

Rinkos aikštė

Video