Dzūkai nesupranta, kokie šiemet metai: „normalių“ grybų nėra, tik voveraitės ir už tas ašaras temoka

Voveraitės miške. Voveraitės miške. "Canva" nuotr.

Dzūkai neša voveraites krepšiais, veža dviračiais ir automobiliais. Dzūkijos miškai dosnūs ir grybautojams, ir supirkėjams, ir šiaip gamtos mylėtojams. Vietiniai net pajuokauja: „Dabar grybų ir aklas pririnktų“. 

„Pravažiuoja moteros su krepšiais“, – patvirtina Kapčiamiesčio parduotuvės darbuotojos. Sako, kad ir supirkėjos ateina krautuvėn pinigų pasikeisti, tai į smulkesnius, tai į stambesnius, tai, reiškia, kad grybų yra.

Nulyja vis, voveraičių sočiai. Šiemet kaip reta jų daug. „Jau, kad yr, tai yr. Reti metai pasitaiko, kad tiek būtų“, – neslepia grybautojos. Tačiau keikia likimą: „Kas čia per metai? „Normalių“ grybų pavalgyt negalėsim? Tik voverukės. Bet kiek jų gali valgyt? Sykį, kitą. O supirktuvėse dabar ašaras temoka“.  Sako, nepalankūs metai, tikrai nepalankūs. „Išėjo iš mūs geri grybai“, – linguoja galvomis kapčiamiestiečiai. 

„Nesuprantu. Nėra nei baravykų, nei lepšiukų. Tik voveraitės. Jų jau pavalgėme. Jau ir prisišaldėme, ir prisidžiovinome“, – sako Virginija iš Kapčiamiesčio. Kad šaldytos jos kaip guminės? „Reikia šaldyti apvirtas. Žalių nešaldykite jokiu būdu – nuodingos pasidaro“, – įspėja ji. O džiovintos kaip? „Oi, džiovintos gerai. Su „kafamalka“ susimalu ir dedu visur“, – sako ji. 

Labai pasiilgo dzūkai gerų grybų, laukia nesulaukia baravykų. O jų kaip nėr, taip nėr. „Jau turi atsirast ir kaip reikia grybų. Tada gal iki šalnų bus?“ – viliasi Virginija. Sako, nori normaliai gerų grybų pavalgyti. O žvynabudes ar imat? „Ai, tuos karbonadus. Imu tik, kad ir jų nėra“, – stebisi ji. 

Už voveraites Kapčiamiestyje moka 3,50 ar 4 eurus. Kaina jų dabar jau ženkliai krito, pradžioje ir 10 , ir net 11 eurų buvo. Bet grybautojų netrūksta: juk kai kam grybavimas pragyvenimo šaltinis visiems metams. „Kiek pririnksi, tiek turėsi, iš to visus metus gyvensi“, – sako sutiktos grybautojos. Neslepia, kad miške karšta, o sukarti reikia ne vieną kilometrą, nelengva, bet kitos išeities neturi, o kad mokėtų daugiau, visada noris. „Ar tu pyksi ar ne. Kitaip nebus. Kiek moka, tiek“, – moja ranka jos. Juokiasi, kad veš grybus „Biedrionkon“, matė, jog 180 gramų voverukių 11 zlotų kainuoja t. y. apie 2.30 EUR. Prasitaria, kad gerai dar, jei koks miesčionis pasitaiko, tai vis daugiau nei supirktuvėje sumoka: už kilogramą 5 – 6 eurus duoda.

 Kokios grybų kainos bus ateityje, nieks nežino, priklausys, kiek grybų bus, o ir kokybė svarbu. „Ale, žinot, žmogui, ar kadu gerai. Noris kad ir grybų daug būt, ir kad mokėtų daug. Kiekvieno rankos in savi“, – išvadą padaro dzūkės. 

Video