Lazdijų ugniagesių viršininkas patvirtina: dauguma vyrų dar ir ūkininkauja

Mindaugas Kirkliauskas pradėjo eiti Lazdijų priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininko pareigas. Dzūkų žinios nuotr. Mindaugas Kirkliauskas pradėjo eiti Lazdijų priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininko pareigas. Dzūkų žinios nuotr.

Mindaugas Kirkliauskas, pradėjęs eiti Lazdijų priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos (PGT) viršininko pareigas, įsiliejo į kolektyvą, susipažino su rajono savivaldybės vadovybe bei Lazdijų rajono policijos pareigūnais. „Jau esu apvažiavęs ir aplankęs visas Lazdijų rajono savivaldybės priešgaisrinės tarnybos ugniagesių komandas Aštriojoje Kirsnoje, Šeštokuose, Veisiejuose, Kapčiamiestyje ir kitur. Apžiūrėjau techniką, patalpas. Komandos – sukomplektuotos, pareigūnai visada pasiruošę išvykti, kai tik prireikia, budi po du žmones“, – sako.

Kolektyvas nuolat jaunėja

Šioje tarnyboje Mindaugas Kirkliauskas – ne naujokas: pradėjęs darbą nuo žemiausios grandies, skaičiuoja 16-uosius darbo metus. „Esu dirbęs visose pareigybėse: ugniagesiu gelbėtoju, vėliau ugniagesiu gelbėtoju – naru, skyrininku, pamainos vadu, Alytaus 2-osios komandos vyriausiuoju specialistu, o nuo 2025 m. sausio 2 d. vadovauju Lazdijų priešgaisrinei gelbėjimo tarnybai“, – dėsto naujasis Lazdijų PGT viršininkas M. Kirkliauskas. Jam žinomi visi ugniagesių džiaugsmai ir rūpesčiai – viskas kaip ant delno. „Kiekvienoje pareigybėje esu išdirbęs pakankamai ilgą laiko tarpą – po trejus metus“, – neslepia.

Dabar alytiškio kelias veda į Lazdijus. Kaip pats pajuokauja, kelias – netolimas. Kolektyvas naująjį savo vadovą priėmė šiltai, džiaugiasi tuo ir pats viršininkas. „Kolektyvas keičiasi: vieni išeina, kiti ateina. Kolektyvas nuolat jaunėja, prisijungia jaunuoliai, nes mūsų tarnyboje yra amžiaus cenzas: dirbama iki 55 metų. Sulaukus tokio amžiaus, privalu palikti tarnybą“, – paaiškina. Paklaustas, kas traukia jaunimą rinktis ugniagesio gelbėtojo profesiją, sako, kad patrauklus darbo grafikas: viena para – tarnyboje, trys – laisvos. Laisvomis dienomis vyrai gali užsiimti kita veikla, daugelis ūkininkauja, gali dirbti kitame darbe, kiti pasineria į savo pomėgius. „Kiek žinau, šiemet bus parengti 4 nauji ugniagesiai, kurie ateis dirbti pas mus, ir visi – vietiniai“, – pasidžiaugia.

Visada pasirengę atlikti pareigą: kolektyvas – rimtas

Tuo metu, kai kalbinau viršininką, vyko gaisro gesinimo darbai Aštriojoje Kirsnoje: rūsio sandėliuke užsidegė namų apyvokos daiktai, buvo evakuoti 8 žmonės. „Mes žinome, kad kiekvieną minutę galime gauti pranešimą apie gaisrą. Todėl mūsų pareigūnai visada pasiruošę: vos gavus pranešimą, jie vyksta į įvykio vietą – per minutę pajuda iš garažo“, – užtikrina viršininkas M. Kirkliauskas.

Pasidžiaugia turima baze – tai itin svarbu jų darbe: gaisrinės mašinos – naujos, įranga atnaujinta, gaisrų gesinimo inventorius – taip pat. „Lazdijų PGT – tikrai atsinaujinusi“, – patikina viršininkas bei nuramina rajono gyventojus, kad atsitikus baisiai bėdai – gaisrui, ugniagesiai gelbėtojai tikrai padarys viską, kas nuo jų priklauso, o ir įranga jų – šiuolaikiška. Užtikrina, kad pagalba visada bus suteikta: „Visada turėtumėte jaustis saugūs – mūsų kolektyvas labai rimtas: ugniagesiai gelbėtojai kvalifikuoti, atitinka visus keliamus reikalavimus, turi reikiamą išsilavinimą“. Tačiau primena, kad ir mums visiems namų darbus privalu padaryti.

Pataria turėti dūmų detektorių

Paklaustas, ar žmonės sąmoningi, linkę saugoti savo turtą, sako, kad Lazdijų rajone situacija – nebloga. „Kiekvienam patariu savo miegamajame turėti dūmų detektorių. Jei kas nutiktų – ar elektros gedimas, ar krosnis uždūmijo – žmogus būtų pažadintas kaukiančios sirenos. Paprastai dūmai visada kyla į viršų, žmogus būna sąmoningas, dūmų dar nejaučia, bet apie tai jau praneša dūmų detektoriaus signalas. Esantys patalpoje – prikeliami“, – sako.

Bendradarbiauja su Lazdijų rajono savivaldybe. „Socialinės rizikos grupės žmonės yra aprūpinami dūmų detektoriais. Jie yra dovanojami. Ugniagesiai gelbėtojai detektorius įrengia negalintiems jų įsigyti“, – patikina.

Ar galima nustebinti viršininką?

O ar dar galima kuo nustebinti jau antrą dešimtį metų tarnyboje skaičiuojantį Lazdijų priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininką Mindaugą Kirkliauską? Jis prisipažįsta, kad nemažai gyvenime jau matė…

„Esu pakankamai kvalifikuotas: išklausęs nemažai paskaitų, lankęs kursus, dalyvavęs mokymuose“, – teigia.

Gaisrų gesinimas, gelbėjimo darbai, gelbėjimo procesas vandenyje – viskas jam pažįstama ir žinoma, savo kailiu patirta ir išbandyta.

Įvykiai, kurie paliečia net stiprių vyrų širdis

Viršininkas sako, kad šį įvykį, nutikusį Mančiūnų kaime, jis atsimins visą gyvenimą. Prisimena, kai jiedu su kolega išnešė nebegyvą moterį ir 4, 6 ir 8 metų vaikus. Tuomet žuvo motina ir trys jos vaikai – nuo dūmų uždususi šeima rasta viename kambaryje. Jo paties vaikai buvo panašaus amžiaus, kaip ir žuvusieji gaisre. „Dabar jau turime psichologus. Tada dar jų nebuvo. Dabar inicijuočiau, kad būtų suteikta pareigūnams psichologo pagalba. Čia kalbama ne apie tai, kad pareigūnas silpnas ar palūžęs. Tiesiog tokį įvykį išgyvenusiam pareigūnui reikėtų pasikalbėti su psichologu, išsakyti, kaip jis jaučiasi“, – sako viršininkas. Prisipažįsta: „Kai iškeli pro langą jau negyvą vaiko kūnelį, kad ir koks stiprus būtum – širdį suskausta. Tai įsirėžia atmintin visam gyvenimui.“

Gerai atsimena didelio masto gaisrą Alytaus padangų perdirbimo gamykloje. „Padangų gaisrą gesinome, virš 50 valandų. Dirbome, stipriai dirbome“, – tepasako jis.

Dineta Babarskienė („Dzūkų žinios“)

Dzūkų žinios

Video