Visuomenininkė Meida Šabūnienė visapusiškai palaiko ūkininkų reikalavimus, išsakytus valdžiai per masinę protesto akciją, kuomet 1300 traktorių žemdirbiai suvažiavo į Vilnių.
„Taip, jūs pasiekėte dvi svarbias pergales – Seimas buvo priverstas sušaukti neeilinę Seimo sesiją, kurioje suskystintų naftos dujų akcizas (SND) buvo sumažintas nuo pradžioje įtvirtintų 301 euro už toną iki 13 eurų už toną. Ir tuo pačiu jūs apsaugojote eilinius gyventojus, kurie buityje naudoja dujas. Taip pat laimėjimu laikyčiau ir atšauktus ribojimus žaliam dyzelinui, tad būsimą grūdų derlių galėsite be baimės išvežti iš lauko, naudodami lengvatinį dyzeliną“, – pabrėžia M. Šabūnienė.
Kita vertus, visuomenininkė ragina žemdirbius nesustoti, nes dalis ūkininkų reikalavimų lieka neišpildyti, o problemų sprendimas atidedamas.
„Daugiamečių pievų atkūrimą Žemės ūkio ministerija, atsižvelgusi į plataus masto ūkininkų protesto akcijas, tarsi atidėjo metams. Bet reikia suprasti, kad tas atidėjimas – tik laikina priemonė. Metai prabėgs labai greitai, o problema Lietuvos ūkininkams išliks. Todėl daugiamečių pievų atkūrimo klausimui Žemės ūkio ministerija privalo rasti ilgalaikį sprendimą – ištaisyti, klaidai, kurią privėlė biurokratai“, – sako M. Šabūnienė.
Daugiamečių pievų problema susidarė prieš kelis metus, kai Žemės ūkio ministerijos iniciatyva buvo pakeisti deklaruojamų plotų kodai, nepaliekant ūkininkams kitos išeities. Taip referencinis daugiamečių ganyklų ir pievų plotų santykis dirbtinai sumažėjo daugiau kaip 5 proc. (palyginti su 2018 m.) ir ūkininkams atsirado prievolė atkurti beveik 700 000 ha daugiamečių pievų.
„Ūkininkai sako, kad dėl dirbtinai sukurtos klaidos, 2015 m. daugiamečių pievų plotas padidėjo nuo maždaug 400 tūkst. iki 700 tūkst. hektarų. Tai absurdas, su kuriuo šiandien turi gyventi ūkininkai. Jie nežino, kokiam valdininkui ir kurią dieną šaus į galvą mintis pareikalauti tas pievas atkurti“, – teigia M. Šabūnienė, pabrėžianti, kad Žemės ūkio ministerija dažnai vadovaujasi iš Briuselio nuleistomis gairėmis, tvarkomis ir reglamentais, tačiau visiškai neatsižvelgia į tai, kaip problemos atsirado.
Visuomenininkė ragina žemdirbius toliau spausti politikus ir dėl pieno krizės, kuri jau pridarė neatitaisomos žalos smulkiems ir vidutiniams ūkiams.
„Pieno įstatymas beviltiškai įstrigęs Seimo Kaimo reikalų komitete, žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas tik skėsčioja rankomis ir rekomenduoja ūkininkams kooperuotis. Kol tai vyksta, pieno gamintojai į Lenkiją masiškai parduoda melžiamas karves“, – konstatuoja M. Šabūnienė.
Visuomenininkė teigia, kad kai 2023 m. rudenį žmonės rinkosi, už ką balsuoti Raseiniuose ir Kėdainiuose, kai ji taip pat kandidatavo vienmandatėje Raseinių-Kėdainių apygardoje, jie tikėjo, kad valstybė tinkamai reaguos į ūkininkų problemas. Juk šiuose rajonuose dirba daug grūdų augintojų, kurie tiesiogiai suinteresuoti, kad problemas Žemės ūkio ministerija, Vyriausybė ir Seimas spręstų, o ne dangstytųsi reglamentais.