Patvirtinta sankcijų už paramos sąlygų reikalavimų pažeidimą taikymo metodika

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr. "Canva" nuotr.

Žemės ūkio ministro įsakymu patvirtinta Sankcijų už paramos sąlygų reikalavimų pažeidimą taikymo metodika.

 Šios metodikos tikslas – nustatyti sankcijų taikymo tvarką dėl paramos sąlygų, t. y. žemės ūkio veiklos valdymo reikalavimų  bei geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės reikalavimų, taikomų nuo 2023 metų, nesilaikymo. Metodika taikoma žemės ūkio veiklos subjektams, pateikusiems paraiškas gauti bazinę tiesioginę išmoką, perskirstomąją išmoką, išmoką jaunajam ūkininkui, klimatui, aplinkai ir gyvūnų gerovei naudingos sistemos (ekologinė sistema) išmoką, susietąją paramą bei dalyvaujantiems įgyvendinant Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano kaimo plėtros intervencines priemones.

Patikras, kaip ūkiuose laikomasi kompleksinio paramos susiejimo reikalavimų, atlieka Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba bei Nacionalinė mokėjimo agentūra. Patikros atliekamos ūkininko ūkyje arba administraciniu patikros būdu pagal duomenų bazėse ir registruose esančius duomenis – priklausomai nuo reikalavimo, kuris yra tikrinamas.

Už paramos sąlygų pažeidimus pareiškėjams bus taikomos sankcijos – išmokos bus mažinamos apskaičiuotu procentiniu dydžiu. Sankcijų dydis apskaičiuojamas įvertinus:

• pažeidimo mastą (vertinamas pažeidimo sukeltų padarinių dydis bei jo pasireiškimo spektras – ar pažeidimas turi įtakos tik žemės ūkio valdai, ar turi platesnį poveikį);

• sunkumą (pažeidimų sukeltų padarinių svarba bus nustatoma atsižvelgiant į tai, kokių tikslų buvo siekiama nustatant tam tikrą reikalavimą, kuris buvo pažeistas);

• poveikio trukmę (pažeidimo sukeltų padarinių poveikio trukmė įvertinama atsižvelgiant į galimybes tą poveikį nutraukti).

Reikalavimų pažeidimas vertinamas ir pagal pasikartojimo kriterijų. Bus nustatoma, ar reikalavimų pažeidimas yra pakartotinis, tyčinis ar netyčinis – didžiausios sankcijos bus taikomos nustačius tyčinius reikalavimų pažeidimus. Už juos ūkiui mokamos išmokos gali būti sumažintos nuo 15 iki 18 proc., o pakartotinio tyčinio pažeidimo atveju – iki 100 proc. ir išmokų nemokėjimo kitais metais. Už netyčinius pažeidimus mažiausias sankcijos dydis yra 1 proc., o didžiausias – 5 proc. sumažintos išmokos.

Pažymėtina, kad gaunantys paramą pagal su plotu susijusias Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemones privalo laikytis kompleksinės paramos reikalavimų, numatytų 2014–2020 metams.

Atkreipiame dėmesį, kad apskaičiuotu sankcijos procentiniu dydžiu yra mažinamos visos ūkio išmokos pagal priemones, kurioms taikomi paramos sąlygų reikalavimai.

Video