Šalies žemdirbių psichologinė būklė nežinoma, savižudybių prevencijai siūlomi pirmieji žingsniai
Savižudybių prevencijos biuras patvirtino, kad Lietuvoje netvarkoma statistika, kokia yra savižudybių situacija tarp mūsų šalies žemdirbių, todėl portalas kreipėsi į Lietuvos ūkininkų sąjungą, Lietuvos pieno gamintojų asociaciją, Lietuvos savivaldybių asociaciją ir Savižudybių prevencijos biurą, siekiant išsiaiškinti, kokia yra mūsų šalies žemdirbių psichologinė būklė.
Portalą nuolat pasiekia žinios pirmiausiai iš užsienio, kad JAV, Prancūzijos, taip pat kitų šalių žemdirbiai, dirbdami itin nestabiliose rinkose (mėsos, pieno) susiduria su dideliais emociniais išgyvenimais, privedančiais juos iki savižudybės. Pavyzdžiui, Prancūzijos Nacionalinės sveikatos apsaugos agentūros (Santé Publique France) duomenimis, šalyje kas dvi dienos nusižudo bent vienas fermeris.
Savižudybes išprovokuoja sudėtinga fermerių finansinė situacija, su kuria, tikėtina, susiduria ir Lietuvos žemdirbiai. JAV laikas nuo laiko irgi atkreipiamas dėmesys į dramatišką situaciją , kurioje atsidūrė ūkininkai, ypač pieno gamintojai. Nesugebėdami gražinti kreditų (dėl per mažų pieno supirkimo kainų) amerikiečiai neretai taip pat nusižudo. Kaip žinia, Lietuvoje mokamos pieno supirkimo kainos yra pačios mažiausios tarp visų 28 Europos Sąjungos šalių, todėl darytina prielaida, kad mūsų šalyje tokių savižudybių tarp pieno gamintojų taip pat pasitaiko.
„Stebint bendrą savižudybių statistiką Lietuvoje, savižudybė yra antra dažniausia darbingo amžiaus (15 – 64 m.) vyrų ir septinta moterų mirties priežastis. Lietuvoje vyrai dėl savižudybės miršta beveik 5 kartus dažniau nei moterys. Taip pat stebimi ženklūs regioniniai netolygumai. Kaimo vietovėse gyvenančios moterys dėl savižudybės miršta 1,5 karto, o vyrai 1,8 karto dažniau nei mieste gyvenantys. Savižudybių rodiklis tarp skirtingų Lietuvos savivaldybių skiriasi daugiau nei 5 kartus. Mažiausia savižudybių registruojama didžiuosiuose miestuose, o daugiausia nuo didžiųjų miestų nutolusiose nedidelėse savivaldybėse“, – teigia Savižudybių prevencijos biuro vyr. specialistė Vita Rulinskienė.