Už vėjo nusiaubtus laukus – virš ketvirčio milijono nuostolių

Kviečių laukas. Kviečių laukas.

Praėjusieji metai Lietuvoje buvo kupini iššūkių ir įvykių, kurie kėlė grėsmę gyventojų ir jų turto saugumui. Siautė audros, siaubusios ūkininkų laukus ir net pareikalavusios aukų, krito kruša su neregėto dydžio ledėkais. Netrūko ir ekonominių iššūkių, didinusių gyventojų išlaidas. Visus šiuos pokyčius fiksavo ir draudimo bendrovių ataskaitos.

„Per praėjusius metus mūsų fiksuotų žalų kiekis išaugo 29 procentais, lyginant su 2022-aisiais. Klientų žaloms atlyginti išmokėjome 90 mln. eurų. Beveik du trečdalius išmokų sumos sudarė automobilių draudimas – privalomasis ir Kasko. Todėl bendrą išmokų sumą stipriai paveikė išaugusios automobilių detalių ir jų remonto darbų kainos. Praėjusiais metais pagausėjo katastrofinių įvykių. Nemalonia tendencija tampa kasmet didėjančios stichinių nelaimių žalos. Ji aiškiai rodo, jog ir santykinai nedaug paveiktoje vidutinio klimato zonoje esanti Lietuva susiduria su klimato kaitos padariniais“, – sako Karolina Emanuelė Karpova, vieno iš draudimų Žalų reguliavimo departamento vadovė.

Ir nors finansų ekspertai skelbia, kad infliacija beveik suvaldyta ir ekonominių sunkumų juosta jau beveik įveikta, klimato iššūkių banga yra vis dar kylanti.

Klimato kaita žaloja turtą ir derlių

Anot Vilniaus universiteto klimatologo doc. Justino Kažio, Lietuva klimato kaitos požiūriu yra bene palankiausiame pasaulio regione – šiauriau esantys regionai susiduria su problemomis, kurias kelia suintensyvėjęs ledų tirpsmas, piečiau auga sausrų grėsmė. Nepaisant to, ir Lietuvoje vis dažniau stebimi netipiniai, su klimato kaita sietini reiškiniai.

„Augant vidutinei temperatūrai gausėja atmosferoje esančios drėgmės kiekis. Jie lemia tokių reiškinių, kaip škvalas, kruša ar perkūnija, padažnėjimą. Jau dabar Lietuvoje pasitaiko tokių krušų, kurios labiau būdingos Ispanijos klimatui – su milžiniškais ledėkais. Jiems palankias sąlygas sudaro karštesnis, drėgnesnis oras. Anksčiau nieko panašaus Lietuvoje nebūdavo. O stambūs ledėkai kelia didelį pavojų ir turtui ir gyvybei“, – aiškina klimatologas.

Mokslininkas įspėja, kad jau dabar dažniau patiriame ir ekstremalias karščio bangas, kai temperatūra dieną užkyla iki daugiau nei 30 laipsnių, ir tropines naktis, kai ji nenusileidžia žemiau 20 laipsnių. Tendencijos rodo, kad ateityje tokių reiškinių bus dar daugiau.

Docentas negali prognozuoti iššūkių, su kuriais susidursime šiemet. Tačiau jis užtikrintas, kad per artimiausius penkerius metus bus pasiektas ir viršytas aukščiausios Lietuvoje užfiksuotos temperatūros rekordas, padažnės karščio bangos, susidursime su ekstremaliais krituliais. Grėsmę sveikatai bei turtui kels ir žiemomis vykstantys staigūs temperatūriniai šuoliai, kai per parą temperatūra pakinta dešimtimis laipsnių.

Ekspertė pažymi, kad stiprėjantį klimato kaitos poveikį žmonėms ir turtui akivaizdžiai parodo per metus beveik 50 proc. išaugusi vidutinė išmoka už turto draudimą.

„Viena iš didžiausių praėjusiais metais fiksuotų žalų – rugpjūtį, prieš pat derliaus nuėmimo laiką, vėtros išpustytas derlius. Kelis laukus apdraudusiam ūkininkui išmokėjome daugiau nei ketvirtį milijono eurų“, – dalijasi ji.

Praėjusiais metais neįprastai stiprūs vėjai ir netipiniai krituliai – kruša su kiaušinio dydžio ledėkais – Lietuvą siaubė ne vieną kartą, šių reiškinių žalai atlyginti draudikai kaskart rezervuodavo po kelis šimtus tūkstančių eurų.

 

 

Video