ESO įrengtas lizdas gandrų nesuviliojo – savarankiškai įsikūrė ant gretimo stulpo
Jau eilę metų bendrovė Energijos skirstymo operatorius (ESO) rūpinasi, kad nacionaliniais laikomi paukščiai turėtų kur saugiai grįžti – kasmet sutvarko ar į saugias vietas perkelia daugiau kaip šimtą gandralizdžių. Šie metai – ne išimtis. Tačiau Pašilių kaimo gandrai pasirodė per kietas riešutėlis – jų ESO gandralizdis nesuviliojo, paukščiai savarankiškai įsikūrė ant gretimo stulpo.
Gandrai – vietos gyventojai
Kėdainių rajono Pelėdnagių seniūnijoje esančiuose vadinamuosiuose žemutiniuose Pašiliuose gandrai apgyvena ne pirmus metus. Jie čia ant elektros oro linijų atramų turėjo susikrovę gandralizdį, perėjo jauniklius. Praėjusių metų vasaros pabaigoje gandrams išskridus pastebėta, kad jų lizdas pakrypęs, kelia pavojų ne tik paukščiams, bet ir elektros tiekimui bei žmonėms.
Įrengė saugesnę vietą
Tam, kad nacionaliniu paukščiu laikomi gandrai turėtų kur saugiai grįžti, bendrovė ESO kasmet sutvarko ar į saugias vietas perkelia per šimtą gandralizdžių. Šie metai – ne išimtis.
Būtent saugumo sumetimais buvo išardytas senasis Pašilių gandrų lizdas, o netrukus specialistai įrengė naują, specialią saugią platformą – gandralizdį virš elektros atramos.
„Baltasis gandras laikomas mūsų šalies nacionaliniu paukščiu, o žmonės mėgsta ir vertina jo kaimynystę. Mes taip pat norime prisidėti prie tokios saugios kaimynystės skatinimo, todėl rudenį, jau išlydėjus paukščius ir artėjant pavasariui, tvarkome ant elektros linijų atramų įrengtus gandralizdžius ar randame jiems saugesnes vietas. Atlikus darbus gandrai gali grįžti į saugesnę aplinką, o gyventojams užtikrinamas patikimas ir nenutrūkstamas elektros tiekimas“, – teigia ESO atstovė ryšiams su visuomene Rasa Juodkienė.
Nauja vieta gandrų nesuviliojo
Vietos gyventojai džiaugėsi, kad pagaliau vietiniais vadinami gandrai galės įsikurti saugiame lizde, kur nei jiems, nei gyventojams nekils joks pavojus. Dar labiau žmonės apsidžiaugė, kai pagaliau pavasarį sugrįžo gandrai.
„Nutūpė jie ant naujosios platformos. Ir taip į ją žiūrėjo, ir kitaip. Bet ji jiems kažkaip „neprilipo“. Gandrai lizdą ėmė sukti netoliese, ant kito elektros stulpo. Elektrikų įrengtas lizdas jiems netiko, jie, matyt, sumanė savarankiškai įsirengti ir ten, kur jiems atrodo geriau“, – šypsojosi gandrų gyvenimą ir įkurtuves stebintys vietos gyventojai.
Planus derina specialistai
ESO specialistai, prieš tai suderinę planus su Aplinkos apsaugos agentūra, savo eksploatuojamų elektros skirstomųjų tinklų zonoje kasmet sutvarko ar į saugias vietas perkelia daugiau nei šimtą gandralizdžių. Tačiau panašu, kad specialistų suderinti darbai Pašilių gandrų nesužavėjo.
Vis dėlto absoliuti dauguma gandrų apsigyvena ESO įrengtose specialiose platformose, sukrauna ten lizdus. Vien per paskutinius metus ESO sutvarkė ar į saugesnę vietą perkėlė net 141 gandralizdį. Ankstesniais metais šis skaičius taip pat viršydavo šimtą. 2023 metais buvo perkelti ar sutvarkyti 138 gandralizdžiai. Visi darbai atliekami stengiantis nepadaryti jokios žalos paukščiams.
Kelia pavojų tinklams
Baltieji gandrai dažniausiai lizdus susineša ir peri ant pastatų stogų, medžiuose, ant vandentiekio bokštų ir elektros linijų atramų. Visgi pastarosios nėra natūrali gandrų buveinė, o pavojingai sukrauti lizdai gali kelti pavojų tiek patiems gandrams, tiek sąlygoti elektros skirstymo tinklo gedimus.