Ar galima naudoti šviežiai nušienautą žolę mulčiavimui?

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Tiesą sakant, šviežiai nušienautos drėgnos žolės naudoti mulčiui nerekomenduojama. Geriau šią organinę mulčiavimo medžiagą padžiovinti. Galima šiek tiek maišyti su medienos drožlėmis. O kai toks mišinys išdžius, prieš dedant jį mulčiui, reikia sukurti tinkamas sąlygas - pašalinti piktžoles, sudrėkinti ir patręšti dirvą.

Drėgnos nušienautos žolės sluoksnis, kai susislegia ir sutankėja, sumažina deguonies ir drėgmės patekimą į dirvožemį. Trūkstant deguonies gali prasidėti nupjautos žolės anaerobinis irimas ir atsirasti nemalonus kvapas vejoje, lysvėje ir inspekte. Be to, šviežiai nupjautos žolės mulčias gali tapti augalų šaknų sistemos puvimo priežastimi.

Šviežiai nušienautos nepadžiovintos žolės sluoksniai susislegia ir susivelia, greitai perkaista ir perpūva. Dėl to šiltuoju metų laiku prireikia 3-4 kartus dėti naują sluoksnį, pavasarį būtinai jį nuimti ir pakeisti nauju.

Mulčio sluoksnis iš nušienautos žolės neturi būti plonesnis nei 3 cm, kitaip iš jo nebus jokios naudos. Šiltnamiuose ir inspektuose didelis žolės kiekis nerekomenduojamas dėl dažnų voratinklinių erkių atsiradimo. Šiuo atveju puikiai tinka sausesni šiaudai ar šienas, visiškai uždengiantys lysves uždarame grunte.

Jeigu vis tiek teko panaudoti šviežią drėgną žolę kaip mulčią, dėkite tik 6 mm storio sluoksnį. Tai leis žolei pradėti irti dar iki nemalonaus puvimo kvapo pradžios. Storesni sluoksniai linkę ilgiau likti labai drėgni ir gali sąlygoti pelėsių susidarymą bei skleisti dvoką.

Mulčiuodami daržoves šiltnamyje, nepamirškite, kad storu sluoksniu padėta nupjauta šviežia žolė gali apdeginti kai kurių augalų (ypač agurkų ir pomidorų) paviršinę šaknų sistemą - vyksta „degimo“ procesas, žolinio mulčio savaiminis perkaitimas. Mulčiuoti reikia tik padžiovinta žole – šienu, šiaudais. Arba paskleisti ją plonu sluoksniu. Tačiau, jei prognozuojamos šalnos, šiltnamyje augančius augalus galima išgelbėti skubiai juos mulčiuojant šviežiai nupjauta nedžiovinta žole – jos drėgnumas padeda išsaugoti šilumą.

Nenaudokite nušienautos žolės kaip mulčio, jeigu veja neseniai buvo apdorota herbicidu nuo kiaulpienių ar kitų plačialapių piktžolių, nes tai gali pakenkti vejos augalams. Jei jūsų veja buvo neseniai apdorota, patikrinkite herbicido informacinį lapelį, ar nebus problemų, susijusių su nupjautos žolės naudojimu vejos mulčiui.

Jeigu žolė buvo nušienauta vėlai, kai ji jau spėjo išaugti aukštai ir subrandino savo sėklas, lysvėse nuo tokio mulčio padidėja piktžolių išplitimo rizika. Be to, nupjauta žolė dažnai privilioja peles, kurmius ir skruzdėles, kurios sode ir darže pridaro daug rūpesčių.

Labai ilgas nušienautas žoles verta papjaustyti gabalais po 15 cm. Ilgi žolių stiebai suyra lėčiau ir neprisideda prie greito šiaudų susidarymo.

Mulčiavimas sausu žolės šienu gali būti teigiamai naudojamas šiais atvejais:

• bulvių lysvėms (žolės mulčias parūpina reikiamas augimo sąlygas, o gumbai bus švarūs);

• uogakrūmiai dažniausiai dengiami džiovintos žolės ir komposto sluoksniu, kuris leidžia sodinukams peržiemoti net atvirame grunte;

• visiems daugiamečiams augalams, jei reikia juos apsaugoti nuo dirvos užšalimo arba atlydžio metu žiemą;

• visiems šakniavaisiams, ypač morkoms;

• agurkams, kopūstams, paprikoms, pomidorams.

Galima naudoti nupjautą žolę, kad išlyginti išklotus sodo takelius, kad sulaikyti purvus po lietaus ir išvengti piktžolių atsiradimo atvirose purvinose vietose.

Nušienauta žolė puikiai atgaivina dirvą nuo vėlyvo rudens iki ankstyvo pavasario. Tam įmaišykite ją į perkastą dirvą 20-25 cm gyliu, kad praturtintumėte dirvožemį azotu.

Mulčiavimo medžiagos sluoksnis priklauso nuo dirvožemio sudėties. Priemoliams jis turi būti ne didesnis kaip 2 cm, lengvoms dirvoms mulčiuoti gali būti storesnis sluoksnis: 7–10 cm, o kitoms dirvoms – 4-6 cm.

Video