Kaip išnaikinti asiūklius ir neleisti jiems augti ateityje

Asiūkliai - kaip juos išnaikinti. Asiūkliai - kaip juos išnaikinti.

Dirvinis asiūklis, asiūklių naikinimas

Išnaikinti asiūklius labai sudėtinga. Juk prieš milijonus metų asiūkliais mito net dinozaurai. Tik skirtumas tas, kad dinozaurai išmirė, o asiūkliai taip ir neišnyko. 

Asiūklių augimo ypatumai, į kuriuos reikia atsižvelgti pradedant naikinimą

Piktžolė asiūklis išauga dukart per metus (pavasarį ir vasarą) skirtingais stiebais. 

• Pavasariniai stiebai – rusvi, nariuoti, nešakoti, su sporinėmis varpomis viršūnėje. Išaugus iki 10-15 cm išbarsto sporas, iš kurių išaugs vasariniai palikuonys, ir nudžiūsta. 

• Vasariniai stiebai – žali, nariuoti, šakoti kaip eglutės, apie 20-30 cm aukščio, sporų neturi. Nuodingi žirgams, karvėms, avims, kitiems ūkio gyvuliams. 

• Asiūklių šaknys labai ilgos – 1-1,5 m ilgio, kartais 2 m.

Asiūklio gyvybingumas – šaknyse

Svarbiausia yra išnaikinti asiūklio šaknis. Galite nors ir kasdien šienauti, skinti, rauti žalią nariuotą antžeminę asiūklio dalį, bet iš žemėje likusių šaknų vėl ataugs nauji stiebai (ir ganėtinai greitai – per porą dienų). 

• Visiškai išrauti šaknį irgi beveik neįmanoma – asiūklio šaknis siekia 1-1,5 m. Šaknies nukirtimas nepadės, nes iš žemėje likusios dalies praaugs nauji ūgliai. 

• Šaknis galima nukenksminti cheminiu būdu – herbicidais. 

Herbicidai nuo asiūklių

Populiarūs herbicidai – glifosato pagrindo tirpalai. Šiai grupei priklauso “įžymybės" ROUNDUP, GLIFOS, DALGIS. 

Daugelis žmonių tiesiog purškia tą įkyrėjusį “Roundapą” ant antžeminės asiūklio dalies, nesilaikant teisingų proporcijų herbicido paruošimo metu. Paskui skundžiasi, kad herbicidas nepadeda. 

Nuo apipurškimo “Roundapu” sudžius tik antžeminis stiebas (arba jo dalis), o šaknis liks nepažeista. Antžeminėje šakotoje dalyje daug silicio medžiagos, kurios dėka asiūklis įgauna kažkiek atsparumo herbicidams. Be to, platus apipurškimas gali pažeisti kitus, šalia augančius naudingus augalus.

Reikia naudoti herbicidus taip, kad jie patektų būtent į asiūklio šaknį ir nukenksmintų ją. Toks darbas yra labai kruopštus, ne “konvejerinis”, o “vienetinis”, nes reikalauja apdoroti kiekvieną asiūklį atskirai, rankytėmis. 

Asiūklių naikinimas. Kiekvienam asiūkliui – po pipete herbicido

Reikalingi įrankiai ir medžiagos:

1) pipetė; 

2) stiprios koncentracijos glifosato herbicidas (geriau grynas ir neskiestas).

Nariuotą asiūklio stiebą nuskinkite iki paskutinio narelio, esančio prie pat šaknies.

Ant likusio narelio viršaus užlašinkite iš pipetės porą lašų stipraus herbicido koncentrato. 

Preparatas per narelio ir šaknies vidinius kanalus nukeliaus gylyn ir galiausiai numarins visą šaknį.

asiūklių naikinimas

Svarbos turi ir orai. Naudojant herbicidą orai turi būti sausi ir karšti. Be to, sausi orai be lietaus turi tęstis ir keletą dienų po preparato naudojimo (pasidomėkite orų prognoze).

Dirvos kalkinimas - prevencinė priemonė nuo asiūklių 

Jeigu jūsų sklype užsiveisė asiūkliai, reiškia jūsų dirva yra labai rūgšti. Būtent tokią dirvą ir mėgsta šios piktžolės – rūgštingą, su drėgmės šaltinių netoliese. 

Sprendimas – pakeisti dirvos pH. Padidėjęs dirvos rūgštingumas neutralizuojamas kalkėmis, dolomito miltais, medžio pelenais. Perkasus žemę, kalkinė medžiaga barstoma į ją. 

Pasodinkite kryžmažiedžius augalus šalia asiūklių

Faktas, kad dirviniai asiūkliai visiškai neperneša kryžmažiedžių augalų kaimynystės – žiemkenčio rapso, ridikų aliejinių, garstyčių baltųjų, gražgarstės sėjamosios ir kt. 

• Kryžmažiedžių augalų šaknų išskiriamos medžiagos pražūtingai veikia tokias šaknines piktžoles kaip asiūkliai. Tokių pat sanitarinių savybių turi ir žiemkenčiai rugiai. 

• Pasodinkite dirvoje, kenčiančioje nuo asiūklių, kryžmažiedžius po derliaus nuėmimo, ruošdami dirvą sekantiems metams.

kryžmažiedžiai augalai 

Svarbiau naikinti pavasarinius asiūklių ūglius

Daugybė žalių asiūklių “eglučių” vasarą – tai pavasarinių asiūklių sporų barstymo rezultatas. Kelią vasariniams asiūkliams galima užkirsti dar pavasarį, balandį. 

Pavasariniai asiūklių stiebai yra rusvos spalvos, nariuoti, su varpomis-galvutėmis ant viršūnių. Varpose bręsta sporos, jos išsibarsto, patenka į dirvą – taip pradedami vasariniai palikuonys. 

Nušienavę, nuskynę, išravėję pavasarinius asiūklių rusvus ūglius dar iki sporų barstymo – galite išvengti vasarinių žalių piktžolių “eglučių”.  

asiūklių naikinimas

Svarbu neleisti jiems pavasarį išaugti iki 10 cm aukščio, kuomet jų galvutėse formuojasi vaisingos sporos. Naikinkite pavasarinius ūglius, kol jie tesiekia tik 3-5 cm. 

Panašūs straipsniai

Kaip naikinti amarus.
Kiemas

Video