Kokios plėvelės tinka šiltnamiams ir inspektams
Svarbus šiltnamio elementas (įskaitant karkasą ir pamatą) yra plėvelė – visa šiltnamio esmė. Plėvelės naudojamos šiltnamio konstrukcijos dengimui – šiltnamio šonams ir viršui. Plėvele dengtas šiltnamis, palyginti su įstiklintu, yra pralaidus ultravioletinei spinduliuotei, kurios bangos ilgis yra 280 Nm, tuo tarpu stiklas praleidžia 315 Nm.
Kokią plėvelę rinktis šiltnamiui? Jų, pasirodo, yra nemažai. Seniai praėjo laikai, kai daržininkui buvo siūlomas tik vienas produktas – paprasta polietileno plėvelė. Joje buvo daug trūkumų, tokių kaip nutįsimas ir suglebimas, trapumas, neatsparumas niokojančiam UV spindulių poveikiui, dulkių, drėgmės lašelių ir statinės elektros kaupimasis ant paviršiaus. Šiandien rinka siūlo įvairaus storio stabilizuotas ir sustiprintas plėveles, galinčias efektyviai išlaikyti šilumą, palaikyti reikiamą mikroklimatą ir tarnauti daug ilgiau nei jų pirmtakai – iki 4-8 metų.
Paprasta polietileno plėvelė
Tai gerai pažįstama daugumai daržininkų ir vasarnamių gyventojų plastikinė plėvelė. Medžiaga tinkama tiek mažiems inspektams, tiek didesniems šiltnamiams.
Tiesa, polietileno plėvelės ilgaamžiškumo dažniausiai užtenka tik vienam sezonui. Tai “biudžetinis variantas”.
Paprastų polietileno plėvelių priešas – ultravioletas, atkeliaujantis su saulės spinduliais. Trūkumų sąrašą papildo dažnas polietileno paviršiaus užrasojimas iš šiltnamio vidaus.
Smulkūs kondensato lašeliai kaupiasi ant paviršiaus, o vėliau nuteka arba laša ant šiltnamio augalų, tuo sukeldami jiems nudegimus karštyje ir perteklinę drėgmę, kenkiančią augalų sveikatai.
Be to, per susidariusį kondensatą penktadaliu prastėja plėvelės skaidrumas, o augalai negauna pakankamo kiekio šviesos.
Šiai problemai išspręsti dabar gaminamos polietileno plėvelės su antifagų priedais arba antikondensaciniais stabilizatoriais - medžiagomis, trukdančioms kondensatui susidaryti.
Armuota plėvelė šiltnamiui
Žymiai geriau praktikoje pasitarnauja armuota plėvelė. Ši medžiaga pranašesnė tuo, kad į polietileną įterptas specialus sintetinis tinklelis. Tai žymiai padidina armuotos plėvelės atsparumą, patvarumą ir stiprumą, ypač atlaikant stiprius vėjo gūsius.
Tačiau armuojantis tinklelis medžiagos viduje nepašalina kitos problemos - plėvelė palaipsniui praranda savo savybes nuo atvirų saulės spindulių poveikio ir po 2-5 metų ją reikės keisti dėl susidėvėjimo.
UV stabilizuota plėvelė
Dar patikimesnis pasirinkimas yra stabilizuotos polietileno plėvelės su įvairiais priedais, įskaitant ultravioletinių spindulių stabilizatorius, kurie patikimai apsaugo polietileną nuo neigiamo saulės poveikio. Tokie pavyzdžiai išsiskiria nuo kitų savo spalva – dažniausia mėlyna.
Kokybiškos plėvelės su stabilizuojančiais priedais tarnauja mažiausiai 3 metus, o dažniau – ilgesnį laiką. Neretai į šių plėvelių sudėtį dedama ir fosforo pagrindo liuminoforo priedų, kurie ultravioletinius spindulius paverčia augalams palankesne spinduliuote ir kaupia savyje šviesą. Dėl to šiltnamio augalai auga greičiau, tampa sveikesni ir stipresni, o derlius gerokai padidėja.
Dar yra plėvelių su infraraudonųjų (IR) stabilizatorių priedais medžiagos sudėtyje. Jos padeda palaikyti šiltnamyje 2–3 laipsniais aukštesnę temperatūrą ir ilgiau laiko šilumą, lyginant su paprasta polietileno plėvele. IR stabilizuotos plėvelės praleidžia daugiau šviesos į šiltnamį.
Plėvelė su oro burbuliukais šiltnamiui
Visiems žinoma pakavimo burbulinė plėvelė taip pat naudojama ir vasarnamių daržuose stovintiems šiltnamiams ir inspektams. Tokia plėvelė šiek tiek nusileidžia aukščiau aprašytiems pavyzdžiams savo permatomumo ir skaidrumo laipsniu, tačiau pasižymi puikiomis šilumos izoliacijos savybėmis oro burbuliukų dėka. Jie geru trečdaliu sumažina šilumos praradimus. Burbulinė plėvelė gali būti naudojama ne tik konstrukcijos dengimui, bet ir jos sandarinimui. Ši medžiaga ir stabilizuota ir atspari UV spinduliams. Šią savybę išlaiko iki 4 metų.
Burbulinės plėvelės pagalba daržininkai sėkmingai augina ankstyvuosius žalumynus, ji tinka salotų, kopūstų, astrų ir kitų šalčiui atsparių augalų sodinukams.
PVC plėvelė šiltnamiui ir inspektui
Pastaruoju metu vis labiau populiarėja ne polietileno plėvelės, o pagamintos iš kitų medžiagų – pvz., polivinilchlorido (PVC). Palietus, PVC plėvelės turi būdingą „guminę“ struktūrą. Pagrindinis tokių plėvelių privalumas – didelis elastingumas ir patvarumas. Jos nesunkiai ištveria 6 ir daugiau sezonų, o kai kurie daržininkai net nesivargina jų nuimti žiemai.
PVC taip pat efektyviau išlaiko šilumą, todėl per šalnas nakties metu šiltnamyje išlieka aukštesnė temperatūra. PVC trūkumai yra mažas ultravioletinių spindulių pralaidumas ir gana greitas dulkių kaupimasis. Tiesa, dulkes nuo tokios plėvelės galima nuplauti paprastu vandeniu.
Be kita ko, PVC plėvelė linkusi greitai nutįsti ir ją reikia reguliariai įtempinėti, grąžinant į pradinę stangrią padėtį.
