Lauko baldų priežiūra sodyboje

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Patogiai praleisti laisvalaikį sode padeda lauko baldai. Jie visada yra populiarūs tarp sodininkų ir sodybų gyventojų ir tampa ypač aktualūs šiltuoju metų laiku. Tai ne tik gražu ir patogu, bet ir funkcionalu. O tam, kad mėgstami baldai tarnautų kuo ilgiau, turime juos nuolat prižiūrėti. Paprasti veiksmai padės pratęsti mūsų sodo baldų eksploatavimo laiką.

Tinkama priežiūra priklauso nuo lauko baldų medžiagos. Lietus, saulė, paukščiai, vabzdžiai ir daugelis kitų veiksnių gali turėti įtakos ne tik išvaizdai, bet ir jų funkcionalumui.

Lauko baldai iš kietmedžio

Kietmedis (ąžuolas, uosis, maumedis, bukas, skroblas) yra viena geriausių medžiagų kuriant lauko baldus. Kietmedžio baldai yra patvarūs ir ilgai eksploatuojami. Kietosios medienos sudėtyje taip pat yra daug natūralių aliejų, todėl sodo baldai yra mažiau jautrūs susidėvėjimui. Būtent todėl kietmedžio baldus šaltuoju metų laiku galima palikti lauke, bet tik po pastoge. Prižiūrėti tokius baldus paprasta.

• Stalų, kėdžių ir suolų kojeles turi būti laikomos atokiai nuo drėgnos dirvos, siekiant išvengti medienos puvimo;

• Kietmedžio baldus galima plauti muilinu vandeniu, valyti plastikiniu ar natūraliu šepečiu. Tai padės pašalinti nešvarumus, samanų bei kerpių sluoksnius;

• Artėjant šaltiems orams medinius baldus rekomenduojama uždengti patvariais, vandeniui atspariais užvalkalais;

• Jeigu norisi šiek tiek pašviesinti pažeistą medieną, galima patepti ją tikmedžio aliejumi. Bet tepti jį reikia tik ant sausos medienos, kitaip ji gali pajuoduoti.

Spygliuočių medienos lauko baldai

Reikėtų pažymėti, kad lauko baldai, pagaminti iš spygliuočių medienos, reikalauja kruopštesnės priežiūros nei baldai iš kietmedžio. Priežiūros problema yra ta, kad minkštoje spygliuočių medienoje nėra tiek daug aliejų. Bet jei tinkamai jais rūpintis, šie baldai gali tarnauti iki 10 ar daugiau metų.

Neapdorotą medieną geriau nudažyti specialiais aliejais (linų sėmenų ir kt.). Spygliuočių baldus taip pat galima apdoroti apsauginiu laku. Jei norite pašalinti bet kokius paviršiaus pažeidimus (dėmes, įbrėžimus), turite nušlifuoti pažeidimų vietas švitriniu popieriumi ir paskui nulakuoti arba nualiejuoti.

• Lauko baldams iš spygliuočių medienos rekomenduojama stovėti tamsioje šešėlinėje vietoje vengiant atviros saulės;

• Spygliuočių medieną rekomenduojama dažyti arba beicuoti tik esant sausiems orams;

• Ši mediena yra jautri puvimui, todėl ją reikia apdoroti fungicidu;

• Galima plauti spygliuočių baldus valymo priemonėmis, bet daryti tai rekomenduojama ne dažniau kaip kartą per metus. O po plaunančio valymo paviršių reikės dažyti arba lakuoti ir beicuoti.

Plastikiniai lauko baldai

Plastikinius baldus lengviausia prižiūrėti, nes jų medžiaga yra apsaugota nuo atmosferos poveikių, tačiau net ir tokiu atveju kyla spalvos išblukimo rizika. Todėl patariama jo ilgai nepalikti saulėje arba uždengti specialiais užvalkalais.

Žiemai plastikinius baldus rekomenduojama perkelti į patalpą. Plastikinius gaminius geriausia plauti muilo tirpalu.

Pakanka kartas nuo karto nuvalyti dulkes drėgna šluoste. Pašalinti įsisenėjusias dėmes padės sodos ir sausų garstyčių mišinys, taip pat įvairios virtuvės valymo priemonės.

Kalviški kaltiniai lauko baldai

Kaustyti baldai dažniausia pasižymi įmantriais sudėtingais raštais su daugybe kampelių ir kiaurymių. Dėl to šiek tiek sunkiau palaikyti jų švarumą. Kad nesusikauptų daug dulkių ir purvo, valymui rekomenduojama kuo dažniau naudoti dulkių siurblį su specialiu šepečio priedu. Taip pat prieš valant kaltinius baldus rekomenduojama atsikratyti rūdžių ir įtrūkusių dažų.

Naudokite specialų dažų grandiklį, kad pašalintumėte didesnius dažų gabalus. Nuvalykite baldus vieliniu šepečiu, kad pašalintumėte smulkius dažų likučius.

Rūdžių dėmėms pašalinti ir nelygiems paviršiams išlyginti naudokite švitrinį popierių.

Perdažymo procedūrą svarbu atlikti iš karto pašalinus senus dažus ar rūdis. Jei paliksite atvirą geležį gryname ore, baldai greitai pradės rūdyti. Prieš dažant rekomenduojama padengti paviršių antikoroziniu gruntu. Jei baldai turi daug raštų ar įmantrių vytų detalių, geriau naudoti purškiamus dažus.

Paprasti metaliniai lauko baldai

Dauguma metalinių baldų lengvai valomi, tačiau kiekvienas metalas turi savo specialius priežiūros reikalavimus:

• po lietaus baldus būtinai nuvalykite sausa šluoste, kad nesikauptų drėgmė;

• reguliariai naudokite šepetį, kad pašalintumėte dulkes ir nešvarumus;

• kuo anksčiau šalinkite prasidėjusius rūdžių požymius;

• tikrinkite, ar metale neatsirado įtrūkimų, nes jei vanduo prasiskverbs į juos, tai tikrai sukels rūdis;

• metalinių baldų atsparumui atmosferos sąlygoms užtikrinti, rekomenduojama juos perdažyti kas kelerius metus;

• jei metaliniuose balduose yra judančių mechaninių dalių, nedvejodami patepkite jas alyva.

Lauko baldai iš gamtinio akmens

Akmeniniams baldams nereikia apsaugos nuo nepalankių oro sąlygų (lietaus, vėjo, karščio ir kt.), o akmenį galima plauti tiesiai iš žarnos. Samanas ir kerpes geriau šalinti kietu plastikiniu šepečiu su specialia purškiama chemine priemone nuo samanų.

Dirbtinis rotangas

Ši dirbtinė medžiaga nereikalauja ypatingos priežiūros. Kai dirbtinio rotango baldai susitepa, juos galima nuvalyti bet kokio ploviklio tirpalu ir nuplauti švariu vandeniu tiesiai iš žarnos. Nedideles dėmes galima pašalinti tiesiog nuvalius paviršius drėgna šluoste. Sunkias dėmes galima pašalinti naudojant specialius ploviklius. Tačiau negalima valyti dirbtinio rotango vieliniu šepečiu, antraip tai suniokos medžiagos pluoštus.

Natūralus rotangas

Pagrindinė šios medžiagos priežiūros taisyklė – vengti šalčio ir ilgo vandens poveikio. Baldai iš gamtinio rotango valomi naudojant specialų antgalį ant dulkių siurblio, taip pat nušluostomi silpnu druskos tirpalu. Po valymo natūralus rotangas turi būti kruopščiai išdžiovintas, kitaip jis gali būti pažeistas ar net sulūžęs.

Video