Šiltnamio remontas po žiemos

Asociatyvi nuotr. Canva nuotr. Asociatyvi nuotr. Canva nuotr.

Pavasarį, besiruošdami sodinimui, kai kurie daržininkai pastebi, kad šiltnamis nukentėjo per žiemą. Nemalonių staigmenų sąraše – rėmas ir karkasas, įlinkę ar persikreipę nuo sniego svorio, pažeistas sienelių ar stogo polikarbonatas, plyšusi plėvelė, išsibalansavę tvirtinimai, durys ir orlaidės. Gali būti ir kitų, mažiau pastebimų defektų, kurie išryškės vėliau. O juk visą tai reikia remontuoti.

Šiltnamio karkaso remontas

Jei po žiemos pastebėjote, kad jūsų šiltnamio atraminis karkasas smarkiai įlinko, vadinasi, jis neatlaikė sniego apkrovų. Šiuos defektus būtina pašalinti, o pagrindą - sustiprinti. Prasilenkusiam šiltnamiui sustiprinti yra keli būdai. Pavyzdžiui, padaryti dvigubas arkas, sumontuoti horizontalius skersinius ramsčius, sujungiančius arkas arba sumažinti žingsnį tarp atramų. Kiekvienas iš šių būdų veikia ir sustiprina šiltnamio konstrukciją.

Paprasčiausias šiltnamio sustiprinimo variantas – atramos šiltnamio viduje – tinka tiek arkiniams, tiek tiesiasieniams šiltnamiams. Iš esmės jie yra stulpai su skersiniais elementais viršuje. Šie skersiniai tvirtinami išilgai viršutinės kreipiamosios. Jeigu šiltnamis mažas, tuomet pakanka vienos atramos. Ilgiems šiltnamiams reikės nuo dviejų ir daugiau atramų. Tokį karkaso sustiprinimą geriau montuoti pasibaigus auginimo sezonui, kai šiltnamyje nėra augalų arba jiems nebereikia nuolatinės priežiūros. Įrengimą galima atidėti iki vasaros pabaigos, svarbu suspėti iki sniego.

Dar svarbu žinoti, kad laikinos atramos, kurios nėra pritvirtintos prie rėmo, gali nukentėti nuo kitų faktorių. Labai drėgnuose molinguose dirvožemiuose, kurie linkę išsiplėsti šalčių metu, prasidėjus temperatūrų skirtumui, tokia atrama gali būti išstumta iš dirvos. Geriausiu atveju tiesiog nukris, blogiausiu – sugadins ir šiltnamio "apsiuvimo" medžiagą.

Arkiniams šiltnamiams tinka ir keli kiti stiprinimo būdai. Paprastai žingsnis tarp karkaso arkų yra 1 m. Jei po sniegingos žiemos arkos įlinko, galima sustiprinti konstrukciją sumažinant atstumą tarp esamų arkų ir pridedant papildomas arkas.

Dvigubos arkos - tokiu atveju pagal šabloną reikia padaryti mažesnio spindulio arkas, kurios bus pritvirtinamos žemiau pagrindinių arkų. Optimalus atstumas tarp viršutinės ir apatinės arkų - 5 cm. Apatinė arka pritvirtinama suvirinant arba priveržiant.

Pažeisto polikarbonato keitimas

Jeigu polikarbonato lakštas ar jos dalis rimtai pažeisti – laikas juos remontuoti. Stipriai pažeistas lakštas turi būti išmontuotas ir pakeistas nauju. Tačiau kartais būna deformuota tik dalis lakšto ir tokiais atvejais galima apsieiti įstatant naują fragmentą. Tai padaryti nėra sunku.

Nuimamas visas polikarbonato lakštas, nupjaunama pažeista jo dalis (pjauti reikia tik išilgai korių – lakšto tuščiavidurių ertmių). Norint apsaugoti atviras korio vietas, jums reikės specialios izoliacinės juostos. Sekančiame etape iš naujo lakšto išpjaunamas reikiamo pločio fragmentas. Seno lakšto ir naujo fragmento sujungimui naudojamas sudūrimo profilis. Restauruotą polikarbonato lakštą tereikia patikimai pritvirtinti prie karkaso.

Per žiemą susidariusias mažas kiaurymes polikarbonate galima užpildyti permatomu bespalviu hermetiku-sandarikliu. Pirmiausia darbinis paviršius turi būti nuvalytas nuo dulkių ir šiukšlių, nuriebalintas, o jau tada kiaurymę gerai užtepti sandarikliu.

Stambesnes kiaurymes teks lopyti. Tam reikės skaidraus polikarbonato gabalo. Tuomet kiaurymė apipjaustoma iki tikslios geometrinės formos ir į ją įklijuojamas panašių matmenų lopas.

Kitas lopinimo variantas – iš išorės pritvirtinti lopą prie šiltnamio paviršiaus. Tai galima padaryti varžtais arba sustiprinti fiksaciją klijais. Bet kokiu atveju būtina užsandarinti pagrindinio polikarbonato lakšto ir lopo korius. Išilginiai lopo koriai turi būti išdėstyti horizontaliai, kad į juos nepatektų drėgmė, antraip šiltnamyje sumažės natūralus apšvietimas.

Atsilaisvinusių tvirtinimo elementų užveržimas

Net jei šiltnamis ištvėrė žiemą be žalos, jam vis tiek reikia “einamosios” priežiūros. Visus atsilaisvinusius varžtus reikia užveržti, o sugedusius pakeisti naujais.

Laikui bėgant varžtelių fiksacija susilpnėja, o pučiant stipriam vėjui polikarbonatas gali deformuotis. Tai ypač pasakytina apie tiesiasienius šiltnamius, nes jų “buringumas” dėl vėjo poveikio yra daug didesnis negu arkinių. Svarbu užtikrinti, kad tarp varžto ir pagrindo neliktų nešvarumų. Dulkės ir šiukšlės turi būti pašalintos. Varžtai turi būti tvirtai užveržti, bet neleidžiant priveržimo vietoje įlinkti pačiam polikarbonatui. Patikrinkite karkaso stabilumą: pabandykite išjudinti šiltnamį iš vidaus. Jei jaučiate laisvumą, užveržkite tvirtinimo varžtus stipriau.

Video