Sudėtingo nelygaus reljefo sklypas – kaip jame susikurti kraštovaizdį ir sodą
Būna tokių sodo ir kraštovaizdžio dizaino idėjų, kurios lygiame sklype atrodys keistai. Arba apsieis brangiai. Taigi, kai kuriais atvejais sudėtingo nelygaus reljefo sklypas yra gryna sėkmė. Nelygumai gali būti vietinio pobūdžio – pavyzdžiui, duobės ar kalvos. Kaip protingai sutvarkyti nelygų sklypą ir susikurti jame sodą arba ypatingą kraštovaizdį?
Pažiūrėkime, kaip kraštovaizdžio dizaine galima naudoti įvairius sudėtingo reljefo variantus.
Sąlyginai lygus plokščias sklypas su duobe centre
Jei staigus reljefo pokytis yra didelė natūrali duobė, dažniausiai ji tiesiog užpildoma. Bet jūs galite tą duobę pergudrauti kraštovaizdžio projekte – į duobę organiškai tilps dirbtinis tvenkinys arba poilsio zona.
Tokiu būdu vietinis reljefo nelygumas gali būti panaudotas vandens telkiniui sukurti. Įdubimo kraštus galima gražiai apipavidalinti akmenimis grįstais šlaitais.
Įdomus sprendimas galėtų būti pusiau požeminio rūsio sutvarkymas – pastatome sienas, stogą, o likusią duobės erdvę užpildome žemėmis. Ant rūsio stogo galima sukurti žemės dangos sluoksnį, o ant jo pasodinti gėlyną arba veją, tada rūsys bus nematomas iš išorės. Svarbiausia teisingai apskaičiuoti pastato konstrukciją, kad ji atlaikytų žemės svorį.
Sklypų duobes dažnai užtvindo gruntiniai vandenys, jose kaupiasi lietaus vanduo. Todėl panaudodami gamtines duobes projekte, nepamirškite įrengti siurblių su filtrais ir iš aikštelių nuleisti vandenį į lietaus kanalizacijos sistemą. Statydami rūsius, būtinai apgalvokite drenažą.
Sklypas su kalva
Dažnesnis reiškinys sklype yra išgaubtas nelygumas - kalva. Kalvos išauga po statybų, iškasus duobę namo pamatams. Bet kraštovaizdžiui ar sodui galima panaudoti ir tokias, atrodytų, nereikalingas „krūvas“.
Pavyzdžiui - susikurti alpinariumą arba rokariumą. Arba išardyti vieną didelę kalvą į keletą mažų, pagerinti jas derlingu dirvožemio mišiniu ir pasėti ant jų veją. Aplink kalvą galima sukurti atraminę sienelę, o nupjovus vieną iš šlaitų, ten pastatyti akmeninį suoliuką, įsirengti židinį ar mangalą ir, pasislėpus nuo pašalinių akių, vakarais mėgautis ugnimi.
Verta pasidomėti japonų sodo meistrų darbais. Su kokiu švelnumu ir tikslumu jie apdoroja bet kokius reljefo nelygumus, kaip meistriškai sutalpina visas funkcines zonas į esamas duobutes ir kauburėlius, jų nelygindami, o priešingai – akcentuodami.
Lėkšto nuolydžio reljefas
Čia gali būti įvairių variantų. Pavyzdžiui, sklypas yra lygus plokštumoje, bet visa ši plokštuma turi nuolydį. Tokiais atvejais teritorija dažniausiai būna terasinė: vienoje lygioje terasoje statomi pastatai, kitoje – sodas. Be to, terasos gali būti kelios, jos gali būti įvairių sudėtingų formų. Aukščių skirtumo vieta formuojama dviem būdais: standžiai - atraminėmis sienelėmis, arba minkštu būdu - įrengiant šlaitus.
Atraminės sienelės mūsų soduose naudojamos dažnai. Tačiau šlaitai nėra labai dažni. O veltui. Jei sklype yra kelios terasos, atraminių sienelių gausa gali atrodyti pernelyg nenatūrali. Bet šlaitai nėra tokie pastebimi, be to, juos įgyvendinti yra pigiau. Šlaituose galima sėti vėją (jei nuolydis staigus, veją geriau sėti į specialų vejos tinklelį). Iš medžių ir krūmų galima sukurti įdomią įvairaus aukščio kompoziciją. Galima susikurti dirbtinį upelį arba visą kaskadą. Tuomet tekantis vanduo bus labai organiškas – daug geresnis nei upelis visiškai plokščiame lygiame sklype.
Didelio šlaito pagrinde ir krašte reikia nutiesti drenažą (pvz., tranšėjas, užpildytas skalda, arba drenažo vamzdį su įtaisu vandeniui išpilti iš viršutinės šlaito dalies į apatinę.
Kai molingos dirvos neleidžia įsigerti pavasarinio polaidžio vandeniui, o juostiniai tvoros pamatai daromi be drenažo vamzdžio, žemumose vanduo tiesiog neturi kur nutekėti, dirva rūgštėja ir pasidengia samanomis. Vienintelis teisingas sprendimas tokioms vietoms yra drenažo ir vandens nuvedimo sistemos įrengimas, taip pat tinkamas nuolatinių gyvenamųjų pastatų išdėstymas. Pati vandens nuvedimo linija gali būti suprojektuota kaip upelis – kadangi pats vanduo pasirinko šią vietą, galima tuo pasinaudoti kuriant kraštovaizdžio dizainą.