Jeigu šulinyje dingo arba nuseko vanduo

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Šulinių perdžiūvimas daugiau įvyksta vasaros metu arba žiemą. Vasarą šulinys praranda drėgmę dėl kritulių trūkumo, o žiemą sumažėja vandens pralaidumas dėl nuolatinio šalčio. Vanduo šulinyje gali dingti ir per neatsakingai atliktus statybos darbus, kurie neigiamai paveikė vandeningą sluoksnį.

Jei vandens lygis šulinyje sumažėja, savininkai susiduria su vandens tiekimo sutrikimais. Vandens lygis nuolat kinta ir priklauso nuo vandeningo horizonto savybių. Tačiau lygio svyravimai dažnai būna nedideli ir nežymus. Jei yra didelis nukrypimas nuo pradinių rodiklių, būtina nuodugniai išsiaiškinti šulinio vandens sumažėjimo priežastį.

Šulinio vandens lygio mažėjimo priežastys

Vandens lygio kritimas vandeningajame sluoksnyje dažnai įvyksta karštuoju metų laiku, kai šulinys negali pakankamai pasipildyti dėl natūralių kritulių stokos. Tai laikinas reiškinys. Prasidėję lietūs pakeis situaciją į gerąją pusę.

Nepalankios sąlygos eksploatuoti šulinį atsiranda dėl veiksnių, susijusių su vietinio vandeningo horizonto pažeidimu. Pagrindinės vandens lygio sumažėjimo priežastys:

• Kitų vandens paėmimo gręžinių plėtra šalia esamo šulinio. Jei šuliniai maitinami iš vieno vandeningojo sluoksnio, tiekiamo vandens kiekis senesniame sumažėja dėl padidėjusio suvartojimo iš naujų gręžinių.

• Kliūtys laisvam vandens judėjimui vandeningojo sluoksnio ribose. Šiomis kliūtimis gali būti pagilinti pastatų pamatai, užtvankos, karjerai ir kanalai, pastatyti vandeningajame sluoksnyje ir ardantys jo natūralią struktūrą.

• Melioracijos darbai netoli esamo šulinio.

Šulinio uždumblėjimas, dribsmėlio buvimas (smėlio, priesmėlio dirvožemiai vandenyje). Uždumblėjimas dažnai atsiranda dėl šachtos gelžbetoninių žiedų pažeidimo ar kitos šulinio sienelių deformacijos. Per uždumblėjimą sumažėja patenkančios drėgmės kiekis ir aktyviai dauginasi patogeninė mikroflora, bloginanti vandens kokybę.

Tirdami vandens lygį, atsižvelkite į tai, kad pavasarį šuliniai būna pilnesni. Rudenį vandens lygis dažnai nukrenta. Smulkios frakcijos molio ir smėlio beveik visada yra vandeningame sluoksnyje. Didėjant dribsmėlio tūriui, šulinys užsikemša, sutrinka vandens tiekimas.

Šulinio nusekimo šalinimo būdai

Problemos sprendimo būdas priklauso nuo vandens lygio kritimo priežasties. Jei vanduo visiškai dingo, reikia kreiptis į specialistus, kurie nustatys tikslią priežastį ir pasakys, ką daryti. Šulinio vandens tūris priklauso nuo vandeningojo sluoksnio storio. Hidrogeologai galės nustatyti šį rodiklį.

Pagrindiniai normalaus vandens lygio atkūrimo būdai:

• Esamo šulinio gilinimas. Nusekusiam, bet sąlyginai neseniai iškastam pakankamo gylio (8-10 žiedų) šuliniui papildomas gilinimas bus į naudą.

• Naujo šulinio kasimas. Šis sprendimas yra perspektyviausias tais atvejais, kai seno šulinio šachta yra stipriai pažeista ir negali būti atkurta.

• Šulinio valymas nuo dumblo ir smėlio. Valymui dažniausiai naudojami galingi drenažo siurbliai. Specialistai rekomenduoja bent kartą per metus išvalyti šulinio dugną nuo dumblo. Tokios priemonės užkerta kelią vandens lygio kritimui ir vandens kokybės pablogėjimui.

• Šulinio remontas, siūlių sandarinimas tarp žiedų. Kad vanduo nepatektų į išsiplėtusias siūles, jos sandarinamos hidroizoliacinėmis medžiagomis, o kartais - cemento skiediniu. Per plyšius ir įtrūkimus siūlėse vanduo skverbsis iš šulinio į dirvą.

Šulinio gilinimas

Šulinio gilinimo darbai atliekami keliais etapais – demontuojamas šulinio paviršinis antstatas, pakeliamas siurblys ar kiti vandentiekio įrenginiai bei išpumpuojamas vanduo. Norint pagilinti šachtą, dugne daromas naujas gręžinys arba po betoniniais žiedais kasamas gruntas. Gilinimui naudojami mažesnio skersmens žiedai. Jei esamas šulinys buvo pastatytas naudojant 1 m skersmens žiedus - gilinimui naudojami 0,8 m skersmens.

Šulinys turi būti gilinamas ne daugiau kaip 15 metrų, bet daugeliu atvejų pakanka 3-5 metrų.

Jeigu šulinyje vanduo dingo dėl kokių nors kasimo darbų, kurie buvo atlikti netoliese, tokiais atvejais šulinį reikia gilinti ne iš karto, o maždaug po 30 dienų. Gilinimo procese yra didelė rizika užblokuoti vandeningąjį sluoksnį arba patekti į dribsmėlį. Todėl gilinti reikėtų tik tada, kai vanduo visiškai dingo ir ilgą laiką negrįžta.

Šulinio valymas nuo uždumblėjimo

Valymui naudojamas drenažo siurblys, kuris turėtų visiškai išpumpuoti visą nešvarų vandenį. Išsiurbus, reikia išvalyti šulinio dugną ir pakeisti smėlio-žvyro dugno filtrą nauju.

Šulinys turi būti reguliariai valomas. Jei vanduo šulinyje dingo, yra tikimybė, kad per daugelį metų jis uždumblėjo. Jei jis niekada nebuvo valomas, gali būti, kad laikas jį išvalyti. Siurbliui išpumpavus nešvarų vandenį profesionalas nusileidžia į šulinį ir iš dugno iškrauna visą likusį dumblą.

Dėl šulinio valymo saugiau būtų kreiptis į specialistus. Valymas yra būtinas, jeigu:

• vanduo tapo neskaidrus, nešvarus, jame atsirado skendinčių medžiagų ir priemaišų;

• šulinyje atsirado nemalonus kvapas;

• vandens paviršiuje atsirado skaidri plėvelė arba nešvarumai;

• ant šachtos sienų matomos smėlio ir molio nuosėdos;

•  šulinyje pradėjo aktyviai mažėti vandens.

Video