Svogūnų laiškų auginimas butelyje. Kaip užauginti svogūnų “palmę"

Svogūnų laiškų auginimas butelyje. Svogūnų laiškų auginimas butelyje.

Laiškinių svogūnų auginimas, svogūnų auginimas namuose, svogūnų daiginimas

Laiškai yra svogūnų daigai, augantys labai greitai, ypač šiltoje patalpoje. Kovo viduryje namuose ant palangės iš neturėjimo ką veikti galima pradėti auginti svogūnų laiškus. Bet ne stiklainiuose su vandeniu, dedant į juos pavienes svogūnų ropeles, o kompaktiškesniu būdu – aukštame storame plastikiniame butelyje, pripildytame žemės. 

Toks laiškų auginimo būdas, naudojant didelį butelį su žeme, sutaupo daug naudingos vietos ant palangės, nes nukreiptas vertikaliai – svogūnai butelyje auga keliais aukštais. Ir užauginti galima daugiau laiškų – į butelį telpa 20-30 ropelių. Skirtingai nuo butelio, stiklainių eilė nusidriekia horizontaliai ir užima visą palangę, o kiekviename stiklainyje galima įdėti tik po vieną svogūnų ropelę.

Kai daug svogūnų iš vieno butelio išleidžia ilgus žalius laiškus, vaizdas primena pasakišką "svogūnų medį", kažkuo panašų į palmę, pavaizduotą nuotraukose. 

Butelio paruošimas laiškų auginimui

Svogūnų laiškams daiginti reikalingas kuo didesnis butelis – pvz., 5 litrų talpos arba dar talpesnis. Geriausia, jeigu butelis didėtų į aukštį o ne į plotį – tuomet jame tilptų daugiau svogūnų aukštų. 

Tinka tik plastikinis, o ne stiklinis butelis. Butelyje juk reikės išpjauti apie 17-30 kiaurymių svogūnų ropelėms įdėti, o plastike tą padaryti žymiai lengviau negu stikle. Ir žinoma – neleistina naudoti maistui skirtų daržovių auginimui butelį, kuriame anksčiau kliuksėjo chemikalai arba naftos produktai. 

Plastikinio butelio sienelėse reikia išpjauti apvalias kiaurymes. Jų skersmuo (3-5 cm) turi leisti prakišti svogūnų ropeles. Kiaurymės daromos 5-7 cm atstumu viena nuo kitos - ir horizontalia, ir vertikalia kryptimis. Geriausia suformuoti kelis “aukštus”, išpjaunant skyles eilėmis aplink butelio korpusą. Išpjautų kiaurymių kraštai gali būti aštrūs, todėl gali netyčia traumuoti svogūnų ropeles. Tam kraštus reikia šiek tiek suminkštinti – pavyzdžiui, aplydant žiebtuvėlio ugnele. Butelio kaklelį viršuje reikia nupjauti, tegul viršus bus platus kaip kibiras. 

Žemės paruošimas svogūnų laiškams

Svogūnas labai mėgsta puvenomis patręštą priemolį, purų lengvą priesmėlį, humusingą dirvą, organinėmis medžiagomis patręštą dirvą. Smėlyje ir sunkiame dirvožemyje svogūnas nenorės augti. Palankus rūgštingumas - 6,5-8 pH. 

Svogūnų laiškų auginimui galima pasigaminti savo dirvos mišinį, sumaišant 2 dalis puvenų, 7 dalis durpių ir 1 dalį žemės. 

Pagal sėjomainą svogūnų negalima auginti toje pačioje žemėje iš karto po svogūnų, česnakų, morkų ir visų žaliųjų prieskoninių augalų. Užtai geri svogūnų priešsėliai yra agurkai, kopūstai, salotos, žirniai ir pupelės, bulvės, pomidorai. 

Norint patręšti žemę organinėmis trąšomis svarbu žinoti, kad svogūnams kenkia tręšimas šviežiu galvijų mėšlu – dėl to sumažėja svogūnų atsparumas ligoms, kenkėjams, augimas sulėtėja ir komplikuojasi. Iš organikos svogūnams naudingos tik puvenos, kompostas ir gerai perpuvęs mėšlas. 

Svogūnų ropelių paruošimas daiginimui

Nors ir nebūtina, bet ir nepakenks svogūnų ropelių mirkymas šiltame vandenyje (iki 12 valandų). 

Vieni daržininkai praktikuoja svogūno kaklelio nupjovimą iki sėjimo laiškams. Tai tas ropelės galas, iš kurio dygsta laiškai – nupjovus jį laiškai augs aktyviau, pasak šio būdo šalininkų. 

Ypatingų paruošiamųjų manipuliacijų su svogūnais daryti nebūtina. Laiškų auginimui butelyje tinka svogūnai su lukštais.

Kaip auginti svogūnų laiškus butelyje

Svogūnų laiškams svarbiausia augti šviesoje, todėl butelis turi stovėti ant pietinės ar pietvakarinės palangės, kur daugiau saulės spindulių per visą dieną. Kitos svarbios sąlygos – mažiau drėgnumo, vėdinimas ir šilta kambario temperatūra. Tamsesnėje ar drėgnesnėje aplinkoje laiškai augs prasčiau. 

Paruoštą žemės mišinį reikės supilti į butelį keliais sluoksniais. Pirmo sluoksnio aukštis – ties pirma išpjautų kiaurymių eile. Tuomet į kiaurymes įdedamos svogūnų ropelės (šaknų kakleliu į žemę). Svogūnai uždaro kiaurymes, todėl žemė neišsipils iš butelio.

Į butelį pripildomas sekantis žemės sluoksnis – iki sekančios kiaurymių eilės. Įkišamos svogūnų ropelės. Tokia tvarka pilami sekantys žemės sluoksniai, kol pasieks viršutinį butelio kraštą, ir įterpiamos sekančios svogūnų eilės. 

Baigus sodinti svogūnų ropeles, visas apsodintas butelis statomas į kokį nors “drenažinį” dubenį, į kurį nutekėtų laistomo vandens pertekliai. 

Butelyje auginamas svogūnų ropeles geriausia laistyti ne šaltu, o pašildytu vandeniu (18-22º C). Kambaryje tegul visada bus tokia pat temperatūra.

Per 2 savaites iš butelio į visas puses ataugs daug ilgų žalių svogūnų laiškų. Butelis atrodys kaip kamienas, o laiškai – kaip egzotinės palmės lapai. 

Video