Padėkos dienos stalo pažiba – kalakutas: skonį nulems ne tik mėsos, bet ir marinato kokybė

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Nors Padėkos diena nėra lietuviška šventė, ji simbolizuoja kiekvienam žmogui svarbius dalykus – tai diena, skirta dėkingumui išreikšti, ryšiams su artimaisiais puoselėti ir apmąstyti gyvenimo dalykus, kurie praturtina. Be abejonės, kalakutas, simbolizuojantis gėrybių gausą, ir Padėkos diena – neatsiejami vienas nuo kito. Anot gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, ši mėsa yra neabejotinai sveikatai palankus aukštos kokybės baltymų šaltinis, o jame esantis selenas veikia kaip stiprus antioksidantas, apsaugantis organizmo ląsteles. Vieno prekybos tinklo komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva pasakoja, kad pirkėjai šią savaitę turi puikią progą įsigyti lietuviškos produkcijos pigiau sekant nuolaidas, taikomas lietuviškiems kalakutams ir jo dalims. O ant bet kurio žmogaus – tiek švenčiančio, tiek besidominčio minėtos šventės tradicijomis – vakarienės stalo neabejotinai gali pakvipti gardžiais kalakutienos bei apelsinų aromatais, tereikia išmėginti nesudėtingą naminio marinato receptą.

Galima rasti aukštos kokybės baltymų

Nors paukštienos populiarumo viršūnėje karaliauja vištiena, vis dėlto, kalakutiena neturėtų prarasti ir savo sveikatai palankaus produkto pozicijos subalansuotoje mityboje. Anot gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, kalakutiena – labai maistinga mėsa, kurioje yra svarbių baltymų, vitaminų bei mineralų. 

„Liesa kalakutiena, ypač krūtinėlė, yra aukštos kokybės baltymų šaltinis, kurie būtini raumenims palaikyti, atkurti ir apskritai augti. Baltymai taip pat labai svarbūs imuninei sistemai palaikyti, sveikai odai, plaukams bei nagams. Vos 100 gramų kalakutienos krūtinėlės porcijoje yra apie 29 gramai baltymų, todėl tai puikus pasirinkimas tiems, kurie nori patenkinti kasdienį baltymų poreikį“, – aiškina gydytoja dietologė. 

Be to, dr. E. Gavelienė priduria, kad kalakutienoje ypač gausu B grupės vitaminų, įskaitant B6, niaciną ir riboflaviną: „Šie vitaminai būtini įvairiems medžiagų apykaitos procesams, pavyzdžiui, energijos gamybai ir raudonųjų kraujo kūnelių sintezei. Taip pat kalakutienoje yra svarbių mineralų, pavyzdžiui, fosforo, kalio ir cinko, kurie prisideda prie kaulų sveikatos, elektrolitų pusiausvyros ir imuninės sistemos veiklos.“

Prie lėtinių ligų rizikos mažinimo prisidės selenas

Dr. Edita Gavelienė pabrėžia, kad viena iš svarbių kalakutienoje esančių maistinių medžiagų yra selenas – stiprus antioksidantas, kuris apsaugo ląsteles nuo oksidacinės pažaidos.

„Pakankamas seleno kiekis siejamas su mažesne lėtinių ligų rizika ir gali prisidėti prie bendros organizmo gerovės. Be to, kalakutienoje yra palyginti nedaug sočiųjų riebalų, ypač jei renkatės liesas dalis, pavyzdžiui, krūtinėlę. Dėl to tai yra širdžiai naudingas baltymų pasirinkimas, nes mažėjantis sočiųjų riebalų vartojimas yra susijęs su geresne širdies ir kraujagyslių sveikata“, – teigia dietologė.

Vis dėlto, nors kalakutiena yra maistingas mėsos pasirinkimas, būtina atsižvelgti į jos gaminimo būdus: „Kepant kalakutieną be per daug pridėtinių riebalų galima išsaugoti jos maistingumą. Taip pat verta paminėti, kad reikėtų vengti pernelyg didelio kiekio kaloringų padažų naudojimo, o kartu su kalakutiena valgant įvairias spalvingas daržoves, dar labiau pagerėja patiekalo maistinė vertė, nes jis aprūpinamas papildomais vitaminais, mineralais ir antioksidantais.“

Pasigaminkite naminio kalakuto marinato, kurio pagrindinis akcentas – apelsinas – suteiks pagrindiniam vakaro patiekalui ypatingo skonio, derančio su prieskoninių žolelių aromatais. 

RECEPTAS

Apelsininis kalakuto marinatas

Marinatui reikės: 

240 ml alyvuogių aliejaus;

80 ml sojų padažo;

60 ml citrinos sulčių;

60 ml apelsinų sulčių;

5 g citrinos žievelės;

5 g apelsino žievelės;

120 g smulkiai supjaustytų petražolių lapų;

60 g laiškinių česnakų, plonai supjaustytų griežinėliais;

60 g šalavijo lapų, smulkiai supjaustytų;

30 g smulkiai supjaustytų rozmarino lapų;

60 g čiobrelių lapų, susmulkintų;

15 g smulkinto česnako;

10 g rūkytos paprikos;

5 g saldžiosios paprikos miltelių;

10 g druskos;

5 g juodųjų pipirų. 

Gaminimo eiga:

Visus ingredientus sudėkite į vidutinio dydžio dubenį. Plakite, kol gerai susimaišys.

Marinatu užpilkite visą atšildytą kalakutą. Įtrinkite marinatu visą kalakuto išorę, tada atlaisvinkite odą ir dalį marinato įtrinkite po oda.

Palikite kalakutą marinate 12–24 valandas.

Nuo marinuotos kalakutienos nukrapštykite visus didelius žolelių ir česnakų gabalėlius, kad kepdami jie nesudegtų.

Kepkite kalakutą pagal pageidavimą, tada patiekite ir mėgaukitės. 

Skanaus!

Video