Kodėl neveikia kištukinis lizdas?

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Kartais kištukinis lizdas nustoja veikti be akivaizdžių avarijos ar trumpojo jungimo požymių: be kibirkščiavimo, be dūmų, be šnypštimo. Ir vieną dieną aptinkate, kad įdėjus buitinio elektros prietaiso šakutę į lizdą, prietaisas neįsijungia, lizde nėra elektros srovės.

Visos lempos ir šviestuvai veikia, kituose kambariuose kištukiniai lizdai veikia. Neveikia tik šitas. Kodėl?

Kištukinio lizdo gedimo priežasties nustatymui reikės išjungti elektros srovės tiekimą per skydelį. Ir, savaime aišku, kad visus žemiau aprašytus gedimus reikia taisyti su visiškai išjungta elektra.

Kištukinio lizdo neveikimo priežastys

Problema kištukinio lizdo įtaiso kontaktuose. Dėl ilgametės elektrotechninės vibracijos palaipsniui atsisuko ir nusilpo fazinio arba nulinio laido kontaktas su rozetės vidiniu įtaisu. Įkaistant visos medžiagos išsiplečia, o atvėsdamos susitraukia, dėl to susilpnėja varžtelių tvirtinimas. Senose tarybinėse rozetėse laidų kontaktus užsukdavo varžteliais, kurie, laikui bėgant, atsisukdavo nuo vibracijų ir įtampų. Problema taisoma užsukant atsilaisvinusius varžtelius patikimiau.

Kištukinio lizdo kontaktų vietos smarkiai oksidavosi. Ypač, jeigu laidų gyslos aliumininės. Susidaręs oksidacinės plėvelės sluoksnis kontaktų vietose nepraleidžia elektros srovės į rozetės įtaisą. Problemos sprendimas - nuvalyti užsiteršusias ir oksidavusias kontaktų vietas. Galima patepti specialia elektrotechnine kontaktų antioksidacine pasta.

Perdegė laidai kištukinio lizdo įtaiso kontaktų vietose. Vizualiai apžiūrėjus, matosi, kad laidų galiukai apanglėję. Tuomet reikės nupjauti apdegusį laido galiuką. Jeigu leidžia laido ilgis, nuimti 1 cm izoliacinio apvalkalo nuo laido gyslos. Gyslą įdėti į kontakto gnybtą ir užfiksuoti, užsukti.

Problema slypi elektros skydelyje

Patikrinkite jūsų elektros skydelį. Gali būti, kad jungiklis, atsakingas už šiuo metu neveikiantį kištukinį lizdą, buvo netyčia (arba tyčia) išjungtas. Tuomet jį reikia tik įjungti.

Gali būti, kad skydelyje esantis automatinis jungiklis atsijungė dėl perkrovos (arba perdegė). Arba įlūžo ar kitaip pažeistas skydelio nulinis arba fazinis laidas. Tokiais atvejais geriausia kviesti profesionalą, kuris pataisytų ir pakeistų jungiklį ar laidą.

Problema paskirstymo dėžutėje bute

Vienoje iš laidų paskirstymo dėžučių, esančių bute, įlūžo arba perdegė arba pažeistas laidas (greičiausia nulinis). Sprendimas - susirasti, kurioje dėžutėje įvyko laido gedimas ir pataisyti laidą. Taisymo metu elektros srovė, žinoma, turi būti išjungta. Įlūžusį laidą rekomenduojama sujungti užmaunamu gnybtu.

Video