Lauko durų užšalimas. Ką daryti?
Lauko durys skirtos apsaugoti pastatą ir patalpas ne tik nuo įsibrovėlių, bet ir nuo šalčio, skersvėjų, drėgmės. Tačiau kartais namo gyventojai susiduria su nemalonia problema – ant durų paviršiaus susidaro ledas, durys užšąla, o kartais prišąla. Ką tai reiškia ir kokių priemonių reikėtų imtis?
Durų užšalimo priežastys
Pagrindinė priežastis yra pagrįsta paprastais fizikos dėsniais. Kai lauke šalta, o namuose šilta, durų varčia veikia kaip riba tarp šių temperatūrų. Dėl to šiltojoje durų pusėje susidaro kondensatas. O jeigu lauke stiprus šaltis, jis gali užšaldyti kondensato sluoksnį – taip atsiranda durų apledėjimas.
Yra keletas veiksnių, galinčių padidinti durų užšalimo tikimybę:
• Durų konstrukcija atlikta kreivai ir nelygiai, todėl joje yra plyšelių, kurie praleidžia vėją ir skersvėjį;
• Montavimo metu durų sąvara nebuvo tinkamai užsandarinta;
• Durų stakta nėra izoliuota, nėra apšiltinta;
• Durys per plonos;
• Durų izoliacinė medžiaga suslūgo ir susitraukė (galimai nuo senumo, nuo dažno eksploatavimo);
• “Šalčio tiltelių" įtaka (tai vietos, kurias sunku izoliuoti arba neįmanoma izoliuoti) – standumo briaunos, spyna.
• Atšiauriam lietuviškos žiemos klimatui kai kurie lauko durų modeliai būna netinkami. Kai kurios durų įmonės parduoda arba gamina produkciją naudodami ispanų ar italų durų technologijas – bet tuose kraštuose klimatas žymiai šiltesnis už mūsiškį.
Užšalimas kenkia pačioms durims. Jos gali greičiau sugesti. Leidžiant durims užšalti kiekvieną žiemą, varčia neatlaikys net kelerių metų.
Šaltis paveikia išorinę durų apdailą, vidinę konstrukciją, angokraščius, furnitūrą, spynas – viską, ką paliečia šerkšnas.
Pelėsis ir grybeliai susidaro aplink staktos perimetrą. Be to, varčia deformuojasi, todėl pro plyšius pradeda pūsti vėjas.
Kaip išvengti durų užšalimo
Durų izoliacijos keitimas. Durų varčiai apšiltinti tinka šiuolaikinės sintetinės medžiagos su šilumą taupančiomis savybėmis - sinteponas, izolonas, penoizolis, porolonas.
Rekomenduojama jas prikimšti iš abiejų durų pusių. Šiam tikslui patogiausia naudoti statybinį segiklį – jeigu durys medinės. Šiltinimo plokštės dydį geriau imti su atsargomis.
Iš viršaus izoliacija pridengiama apmušalais (papildoma šiluma ir estetikai). Dažniausiai tai vinilo dirbtinė oda, nebrangi ir lengvai naudojama medžiaga.
Varčios storio didinimas. Tam dažnai naudojamos 6-16 mm storio medžio dulkių plokštės (MDF), tvirtinamos iš abiejų durų pusių. Kartais vietoj MDF naudojamos dekoratyvinės medžio masyvo lentos. Bet jų pranašumas prieš izoliaciją minkštomis medžiagomis yra tik estetinis.
Durų staktos patobulinimas. Jei durų stakta yra nekokybiška, turi plyšių, įtrūkimų ir praleidžia orą, tai beveik visada sukelia durų užšalimą. Ypač daug ledo ir šerkšno susidaro ant staktų, apvadų ir išilgai varčios perimetro.
Jei nesiimti priemonių, durys pradės gesti ir pūti. Staktą reikia apšiltinti, o angtarpio rėmą patobulinti. Įsitikinkite, kad montavimo metu buvo pašalinti visi įtrūkimai ir plyšiai sienose, kurie dažnai atsiranda procese. Tam durys laikinai nuimamos nuo vyrių. Apvadai irgi atsargiai nuimami, o visi rasti įtrūkimai užpučiami poliuretano putomis.
Siūlių ir sandūrų sandarinimas. Tokiu atveju sandarinamos visos durų ir sienos sandūrų vietos. Tam pakaks pritvirtinti papildomą gumines sandariklio juostas sandūrose. Atvirkščioje guminės juostos pusėje yra lipnus sluoksnis, todėl ją labai lengva pritvirtinti. Reikia kruopščiai apklijuoti visą staktos perimetrą, įskaitant slenkstį. Sandariklis turi priglusti kuo stipriau, bet netrukdyti normaliai uždaryti duris.
Papildomų antrųjų durų montavimas. Įrengti antrąsias duris – reiškia sukurti papildomą barjerą šalčiui. Tai galioja tiek privačiame name, tiek bute, ypač pirmame ir antrame aukštuose.
Tarp dviejų durų varčių suformuota oro pagalvė bus kliūtimi šalčiui. Be to, tai suteikia papildomą saugumo lygį.
Jei ketinate statyti namą, rekomenduojama į projektą įtraukti priemenę. Ši priemonė pakels temperatūrą namuose keliais laipsniais, o antrąsias įėjimo duris apsaugos nuo apledėjimo. Jei abiejose durų pusėse yra maždaug vienoda temperatūra, kondensatas tiesiog fiziškai negali susidaryti.
Jei lauko durys plieninės, tai antrąsias (vidines) įrenkite medines – mediena daug geriau sugeria ir išlaiko šilumą (apie 300 kartų geriau, lyginant su metalu). Galima montuoti ir plastikines vidines duris, kurių šilumos laidumas taip pat mažas.
Liaudiški patarimai kovai su durų apledėjimu
Iš karto po montavimo durų varčia ir durų stakta turi būti apdorotos antiseptine medžiaga nuo grybelio ir pelėsio.
Jeigu yra techninė galimybė - gali padėti papildomo šildymo radiatoriaus įrengimas šalia durų koridoriuje, priemenėje.
Kad raktų skylutės neužšaltų, įpurkškite į jas automobiliui skirto neužšąlančio skysčio (antifrizo). Ant raktų skylučių galima pakabinti specialias „užuolaidas“ – tai sumažins šalto oro srautą.
Angokraščius galima apšiltinti mineraline vata arba polistireniniu putplasčiu, o po to užtinkuoti ir nudažyti.
Metalinę durų varčią galima apipurkšti specialiais milteliniais polimerais, turinčiais atsparumą atšiaurioms oro sąlygoms. Taip pat kartais prie metalinių durų paviršiaus tvirtinamos medinės plokštės, impregnuotos šalčiui atspariu mišiniu.
Jei durys pigios ir viduje tuščiavidurės, šią tuštumą reikia užpildyti bet kokia izoliacija – kad ir polistireniniu putplasčiu. Tokias paslaugas teikia daugelis durų montavimo specialistų. Jei įmanoma, geriau nuo pat pradžių įsigyti kokybiškas duris – daugiasluoksnes, su puikia šilumos izoliacija.