Medinė sija supuvo, prasilenkė, skilo. Kaip taisyti pažeistą siją

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Dažniausiai nukenčia senų namų medinės sijos ir stogo-lubų perdangos, nes mediena yra natūrali medžiaga, kurios eksploatavimo laikas yra trumpesnis, palyginti su kitomis ilgaamžėmis medžiagomis.

Mediena gali pūti, skilti ir deformuotis ne tik nuo senumo, bet ir dėl to, kad buvo pažeista montavimo technologija, įskaitant būtino vėdinimo trūkumą arba sijos atramos taško ant mūrinės sienos hidroizoliacijos nepaisymą.

Šiame straipsnyje išnagrinėsime porą praktiškų ir veiksmingų būdų, leidžiančių taisyti ir restauruoti pažeistą medinę siją visiškai nekeičiant jos visos.

Sijų sandūrų sutvirtinimas sančiaupomis

Sančiaupų būdas naudojamas visose pažeistose sijos vietose (pvz., sijos atraminiai galai arba sijos vidurys) ir visais sijų pažeidimo atvejais - ar tai būtų prasilenkimas, skilimas, ar puvimas.

Būdo esmė paprasta: nepažeista sijos dalis iš apačios remiama atraminiu stovu, o pažeista sijos vieta išpjaunama. Po to daromos šoninės sančiaupos iš naujos sveikos medienos tašų, bet fiksuojamos jos ne iš šonų prie esamos sijos, o iš viršaus per uždedamas metalines plokšteles – kampelius ar lovius, naudojant varžtus. Iliustruotus pavyzdžius galima pamatyti šiose schemose:

2

Sančiaupų metodo privalumas yra tame, kad sijos įlinkis reguliuojamas veržlėmis ir nereikės pjauti ir lyginti išlinkių ar dėti įvairius intarpus, siekiant išlyginti prasilenkusią siją esamos perdangos atžvilgiu.

Sančiaupų sistemą galima surinkti vietoje, išlaidos yra labai mažos, sistema turi puikią laikomąją galią. Sančiaupomis suremontuotos sijos standumas būna 20-30 % didesnis lyginant su vientisa sija. Be to, naudojant šį metodą, galima padidinti sijos ilgį.

Įtemptos plieninės templės prasilenkusiai sijai

Plieninių templių metodas gerai užsirekomendavo pašalinant sijų prasilenkimus ir deformacijas. Prieš naudojant įtemptas plienines temples, svarbu paremti konstrukciją iš apačios sustiprintu stovu, siekiant maksimaliai pašalinti sijos išlinkį.

Po to didžiausiame sijos išlinkio taške iš abiejų šonų tvirtai priveržiami mediniai tašeliai-antdėklai su plienine juostele (ne mažesnio kaip 2 mm storio) ant apatinių galų.

Netoli sijos atraminių galų, daromos išpjovos, į kurias įdedami metaliniai atraminiai kampeliai. Kampeliuose daromos angos, pro kurias vėliau įtempiama suveržianti templė iš armatūrinio plieno su sriegiais galuose. Plieninės templės skersmuo - 30 mm.

Templės sriegiuoti galai suveržiami veržlėmis tol, kol prasilenkusi sija išsitiesins ir užims horizontalią padėtį. Žr. schemą:

3

Jeigu vėliau sija vėl prasilenks, tuomet templės veržles galima bus suveržti pakartotinai, kad įtempti templę stipriau ir ištiesinti siją.

Video