Braškių ūsų šalinimas birželį

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Braškių ūsus matė ir žino visi augintojai. Išimtį sudaro beūsės braškių veislės. Braškių ūsai - tai ūgliai, kuriuos augalas ataugina, norėdamas daugintis, ir toliau ūsai plinta visoje braškių lysvėje. Todėl ūsai dažnai naudojami efektyviam uogų dauginimuisi, siekiant išlaikyti vertingas veislės savybes.

Kodėl reikia šalinti braškių ūsus

Jeigu daržininkas nesuinteresuotas dauginti savo braškių, šiuos ūglius-ūsus jam reikės nupjauti, kad braškė savo energiją nukreiptų derliaus brandinimui, o ne nereikalingos antžeminės žalios masės formavimui. Antraip braškė atiduos daug jėgų, drėgmės ir maistinių medžiagų ūselių formavimuisi ir vystymuisi, o derlius dėl to bus silpnesnis ir mažesnis.

Paliekant ūsus tokiu kiekiu ir ilgiu, kokiu braškė juos ataugino, iš krūmo gaunamų uogų svoris ir skaičius kasmet mažės. Tokių braškių skonis prastesnis už nuskintas iš prižiūrėtų krūmų su pašalintais ūgliais. Ūsuotos lysvės atrodys kaip apleistos ir neprižiūrėtos, jose greitai vystysis grybelinės ligos ir siautės kenkėjai.

Be to, ūsų šalinimo procedūra padės paruošti braškes žiemojimui. Juk vabzdžiai-kenkėjai ir ligų sukėlėjai lieka žiemoti ant ūsų, kaip ir ant senų lapų, kuriuos taip pat reikės pašalinti. Taigi, palikus ūselius žiemai, infekcija palankiai peržiemos juose, o pavasarį atsinaujinusia jėga puls sodinukus.

Braškių ūsų šalinimas jaunina augalą, skatina jį toliau augti ir vystytis, padeda formuotis naujai jaunai lapijai, pagerins fotosintezę ir itin teigiamai paveiks žydėjimą ir uogų derėjimą.

Kada šalinti braškių ūsus

Kiekvienam braškių augintojui svarbu atsižvelgti į tai, kad ūsai susidaro du kartus per sezoną:

• žydėjimo laikotarpiu (gegužės mėnesį) ir derėjimo pradžioje (birželio mėnesį, priklausomai nuo oro sąlygų);

• antrą kartą braškių ūsai formuojasi liepos pabaigoje arba rugpjūčio pradžioje.

Braškių žydėjimo ir derėjimo laikotarpiu ne visi daržininkai turi pakankamai laiko prižiūrėti savo augalus. Daugelis atideda ūsų šalinimo procedūrą vėlesniam laikui.

Tačiau jeigu norite sulaukti gero skanių uogų derliaus, ūsus rekomenduojama šalinti anksčiau - prieš derėjimą, aktyvaus braškių augimo laikotarpiu. Tokiu metu krūmeliai dar tik planuoja savo maistinių medžiagų paskirstymą ūgliams, lapams ir uogoms formuotis. Pradėjus šalinti ūsus tokiu laikotarpiu, yra didelė tikimybė, kad braškės nukreips savo energiją į žiedų vystymąsi ir būsimą derlių: krūmai bus aukštesni, o uogos – stambesnės ir saldesnės.

Bet neverta ignoruoti ir antrojo braškių ūsų šalinimo laikotarpio, kuris vyksta liepos ir rugpjūčio mėnesiais. Ūsai tuomet tampa stipresni nei gegužę-birželį, todėl šalinimo metu nereikėtų jų tiesiog primityviai plėšti rankomis - traukdami ūsą rizikuojate netyčia iš žemės ištraukti ir visą krūmelį, kuris dėl to gali žūti. Ūsus svarbu nupjauti aštriu ir švariu įrankiu.

Šalindami braškių ūsus, dezinfekuokite įrankį spiritu arba kitu skysčiu, kad netyčia neperneštumėte infekcijos nuo sergančio braškių krūmelio į sveiką.

Tam, kad suprasti, jog atėjo ūsų genėjimo metas, tereikia atidžiau pažvelgti į braškių krūmus. Kai matosi, kad nuo braškių krūmelio ataugo ūsas, o jo gale yra lapeliai ir skrotelė. Jeigu ūsas nebus pašalintas, skrotelė įsišaknys ir pradės vystytis savarankiškai.

Pastebėjus, kad iš jūsų braškių pradėjo plisti ūgliai, laikas pradėti jų šalinimą. Ir nepamirškite aukščiau nurodytų ūsų šalinimo terminų (birželis arba liepos-rugpjūčio riba). 

Video