Bulvių sodinimas ne už kalnų

Tinkamas bulvių sėklos standartas – apie 50 g sveriantis vidutinio dydžio gumbas. Tinkamas bulvių sėklos standartas – apie 50 g sveriantis vidutinio dydžio gumbas.

Kaip sodinti bulves, bulvių paruošimas sodinimui, kada sodinti bulves

Tradiciškai bulvės sodinamos balandžiui einant į pabaigą arba pirmą gegužės savaitę. Bet tikslesnį sodinimo laikotarpį lemia daug kitų faktorių:

• ar pakankamai įšilo dirvožemis 10 cm gylyje; 

• dirvožemio tipas;

• nusistovėjusi oro temperatūra; 

• sodinimo technologija (daigintomis ar nedaigintomis sėklomis); 

• bulvių veislės savybės. 

Praktiški pavyzdžiai – lengvame priemolyje ar priesmėlyje, kurie įšyla greičiau, bulves galima sodinti po balandžio 15 d. Užtat sunkiame dirvožemyje, neskubančiame įšilti, sodinti geriau tik nuo gegužės pradžios. 

Nedaigintas bulvių sėklas galima sodinti, kai žemės temperatūra siekia bent 8º C. Daigintus gumbus sėjama anksčiau – žemei įšilus iki 5º C. 

Sėklinių bulvių parinkimas ir paruošimas sodinimui

Tinkamai ir laiku paruošus sėklines bulves sodinti, sėklose suaktyvinami daigumo ir šaknų vystymosi procesai – pvz., bulvių daiginimas iki sodinimo. Dėl šios ankstyvesnės pradžios galima greičiau nuimti derlių, palyginus su nedaigintomis bulvių sėklomis. 

Išbrokavimo metu galime atsikratyti sergančiomis ir neproduktyviomis sėklomis. Mat sergančios bulvių sėklos užaugina nesveikus palikuonis ir mažą derlių, o pačią žemę lysvėse užkrečia bulvių ligas sukeliančios bakterijos. 

Tinkamas bulvių sėklos standartas – apie 50 g sveriantis vidutinio dydžio gumbas. 

Sodinimui absoliučiai netinka tos bulvių sėklos, kurios akyvaizdžiai serga bulvių rauplėmis ir puviniu. Netinka pernelyg stambūs gumbai – tokius verčiau supjaustyti keliomis dalimis po 50 g kiekviena. Nenaudokite sodinimui gumbų su žaizdomis. Ne itin gerą derlių užaugins labai mažos sėklos, kurių svoris atsilieka nuo 50 g standarto. Netinka ir sėklos su silpnais daigais arba tos, kurių daigai vėluoja pasirodyti. 

Kokia dirva tinka bulvių auginimui

Renkantis vietą ir dirvą bulvėms auginti, svarbu tiksliai žinoti - kiek arti slūgso gruntiniai vandenys. Jei pernelyg arti žemės paviršiaus, rekomenduojame paaukštintos lysvės būdą – bulvių sėklas sodinkite į dėžes supiltą derlingą dirvą apie 20-25 cm aukštyje nuo žemės paviršiaus. 

Kadangi bulvės yra šviesamėgės daržovės, lauke ar darže, kuriame yra užtektinai šviesos, galima susilaukti kokybiško gausaus derliaus. Jei bulvės sodinamos pavėsyje ar prietemoje, pagelsta jų lapai, jos prastai žydi, o kartais atsisako žydėti. To pasekoje derlius bus pilnas mažų smulkių nepilnaveričų šakniagumbių. 

Rekomenduojami dirvos tipai bulvių auginimui – lengvi priemoliai ir priesmėliai, puri ir humusinga žemė. Bet nesitikėkite gero bulvių derliaus iš sunkių dirvų, nepralaidžių vandeniui, molingų, nuolat užmirkusių dirvų arba vyraujančio smėlio, kuriame trūksta drėgmės. 

Sėjomaina nepataria sodinti bulvių iš karto po bulvių, pomidorų, paprikų, pipirų, baklažanų – dirvoje liekantis ligų sukėlėjai užkrės šių metų bulves. Bulves galima sodinti į tą pačią dirvą tik po 7 metų (kartais po 4 metų). 

Dirvos paruošimas bulvių sodinimui

Bulvės mėgsta augti gerai įdirbtoje žemėje. Ją geriau perkasti iš rudens. 

Bulvėms labai palankus neutralaus rūgštingumo dirvožemis (5-7 pH). Jeigu dirvožemis rūgštus, jo pH pakoreguokite kalkių arba dolomito miltais (pakanka 200 g kv. metrui). Tokiu atveju rudenį perkastą ir pagerintą žemę galite išsaugoti iki pavasario. O pavasariui atėjus, prieš bulvių sodinimą žemę geriau patręšti organinėmis ir mineralinėmis trąšomis.

Mineralinės trąšos bulvių dirvai pagerinti – mišinys 1 kv. metrui iš 1 šaukšto superfosfato, pusės šaukšto kalio sulfato ir 1 stiklinės pelenų. Organinės trąšos – 10 kg durpių kv. metrui. 

Bulvių sodinimas

Vidutiniškai 100 m² laukui apsodinti reikia apie 40 kg sėklinių bulvių.

Sodinimo atstumai priklauso nuo bulvių veislių – ankstyvos ar vėlyvos. Vagos formuojamos 0,7 m žingsniu (vėlyvoms veislėms) arba 0,6 m ankstyvoms. 

Sėklinės bulvės sodinamos į vagas 25-30 cm žingsniu (ankstyvosios) arba 30-35 cm (vėlyvosios). 

Bulvių sodinimo gylis priklauso nuo dirvožemio tipo. 10 cm gylis – lengvose dirvose, o sunkiuose dirvožemiuose reikės sodinti sėkliau – 5 cm gylyje. 

Sodinimo metu galite įnešti ir trąšų (pvz., 30-40 g superfosfato). 

Artėjant gegužinėms šalnoms pasodintas bulves pridenkite agroplėvele apsaugai nuo šalčio. Plėvelę galima patraukti, bulvių stiebams pasiekus 30 cm ūgio, po šalnų. 

Video