Geriausias morkų laikymo būdas
Morkos – tai ne tik viena iš populiariausių daržovių, pasižyminti maloniu skoniu, bet ir tikras vitaminų lobynas, ypač kalbant apie vitaminą A. Norėdami mėgautis šviežiomis ir traškiomis morkomis visą sezoną, turime rasti būdų, kaip jas tinkamai laikyti. Patyrę sodininkai dažnai net juokauja, kad derliaus nuėmimas yra gerokai paprastesnis nei morkų saugojimas! Netinkamai laikant, morkos ne tik praranda savo išvaizdą, bet taip pat gali pakenkt sveikatai!
Daugelis iš mūsų, siekdami išsaugoti derlių, jas tiesiog dedame į krepšius ar dėžes, tačiau toks metodas ne visada užtikrina ilgalaikį šviežumą. Kokie yra veiksmingiausi būdai laikyti morkas, kad jos išliktų ne tik šviežios, bet ir maistingos iki pat pavasario? Atraskite paprastus, tačiau itin veiksmingus triukus, kaip išvengti morkų džiūvimo, puvimo ar skonio praradimo!
Nuo ko pradėti?
Pirmiausia reikia nuimti morkų derlių. Patyrę sodininkai yra įsitikinę, kad morkų saugojimo sėkmei didelį poveikį turi ir tai, kada yra nuimamas morkų derlius. Labai svarbu tą atlikti laiku. Deja, joks kalendorius nepadės to nustatyti.
Jei norite išsiaiškinti, ar dabar yra tinkamas metas nuimti morkų derlių, pažvelkite į morkų viršūnes. Jei viršūnės pageltonavo, laikas nurinkti daržoves. Jei tą atliksite per anksti, daržovėse nebus pakankamai amino rūgščių ir cukrų. Jei delsite, morkose bus per daug cukraus ir jos pavirs tikru vabzdžių magnetu!
Valymo subtilybės
Be to, morkas reikia kasti griežtai vakare, o dieną prieš derliaus nuėmimą svarbu nelaistyti morkų. Naktį augalas augimui panaudoja per dieną sukauptą cukrų, todėl vakare nurinktų morkų sudėtyje bus daugiau naudingų medžiagų.
Surinktas morkas atidėkite porai valandų padžiūti gryname ore. Tai padės „užgydyti“ daržovių mikrotraumas, todėl jų galiojimo laikas taps ilgesnis. Nupjaukite morkų viršūnes kartu su plonais galiukais, nes būtent nuo galų dažniausiai prasideda puvimo procesas. Atsargiai pašalinkite žemę. Galiausiai surūšiuokite pasėlius pagal dydį.
Rūsio paruošimas
Visų pirma, daržoves savaitę palaikykite rūsyje, kur temperatūra yra nuo 10 iki 15 laipsnių. Praėjus šiam laikui, perkelkite morkas į nuolatinio sandėliavimo vietą, kur būtina palaikyti nuo dviejų iki minus dviejų laipsnių Celsijaus temperatūrą ir maždaug 95 % oro drėgnumą. Šioje vietoje taip pat turėtų būti gera ventiliacija, tačiau nepersistenkite, kad pasėliai nepradėtų dygti.
Pamirškite apie krepšius ir dėžes! Juose morkos greitai pradeda pūti. Kaip bebūtų keista, šios daržovės geriausiai jaučiasi emaliuotuose puoduose! Derlių sudėkite į puodą smailu galu į apačią, ant viršaus padėkite servetėlių ar popierinių rankšluosčių ir viską uždenkite dangčiais. Taip jūsų morkos tikrai išsilaikys iki pavasario!