Kodėl agurkų galiukų skonis būna kartus?
Kam neteko paragauti karčiųjų agurkų? Kartusis skonis ypač dažnai pasitaiko agurkų galiukuose, vaiskočio prisitvirtinimo vietoje. Kodėl agurkuose atsiranda šis kartumas?
Priežastis – kukurbitacino medžiaga, kurią agurkai pasigamina augimo metu. Ši medžiaga agurkuose daugiausia kaupiasi galiukuose, o taip pat žievelėje. Bet didesnė kukurbitacino koncentracija būna agurkų krūmų lapuose, stiebuose ir šaknyse. Karčiuoju kukurbitacinu augalai apsisaugo nuo vabzdžių-kenkėjų, mintančių lapais, ir kai kurių gyvūnų.
Kukurbitacino taip pat yra ir kituose moliūginių šeimos augaluose. Kartais daržininkai skundžiasi, kad jų cukinijų ar aguročių derlius buvo kartus.
Agurkų kartumo priežastys
Organinės kukurbitacino medžiagos kiekį (didesnį ar mažesnį) agurkuose ir vaisių kartumą lemia šie veiksniai:
• Ilgalaikis tiesioginių saulės spindulių poveikis. Atviroje saulėje, kai oro drėgnumas mažas, kukurbitacinai susidaro ypač aktyviai. Pakanka vienos labai saulėtos savaitės, kad karčiųjų agurkų procentas padvigubėtų.
• Daugiau karčiųjų agurkų išauga sunkiose molingose dirvose, ypač tose, kuriose trūksta kalio ir azoto.
• Žemos naktinės temperatūros taip pat gali turėti neigiamos įtakos ir sukelti pernelyg didelį kartumą. Tai liečia ilgalaikius užsitęsusius šalnų laikotarpius.
• Nepakankamas laistymas, drėgmės trūkumas ore ir dirvožemyje, kuriame auga agurkų krūmai.
• Dažnas laistymas šaltu vandeniu. Agurkų laistymui pageidautina naudoti šiltą, gerai nusistovėjusį vandenį iš sodo statinės.
• Agurkų kartumas gali atsirasti patręšus jų pasėlius šviežiu gyvulių mėšlu.
Kai kurioms agurkų veislėms kartumas yra tiesiog būdingas ir neatsiejamas dalykas. Tai nepakeičiamas jų požymis, paveldimas iš kartos į kartą. O gamtoje visi laukiniai agurkai yra kartūs. Tai savotiškas gynybos mechanizmas. Augalui reikia palikti palikuonių, o vaisių kartumas leidžia bent didesnę jų dalį išsaugoti nepaliestus vabzdžių ir gyvūnų. Gebėjimas kaupti kukurbitaciną buvo perduotas visiems šiuolaikiniams agurkams nuo tolimų jų protėvių, o su genais kovoti – sunku.
Kaip panaikinti agurkų kartumą
Verta paminėti, kad ilgai mirkant ir termiškai apdorojant surinktus agurkus, kukurbitacinas juose išnyksta, todėl kartumas smarkiai sumažėja. Dėl šios priežasties kartumo beveik niekada nebūna konservuotuose produktuose. Savo agurkus iš daržo pakanka pamirkyti vieną parą šaltame vandenyje, tuomet kartumas juose ženkliai sumažės. Kadangi maksimali kukurbitacino koncentracija kaupiasi agurkų žievelėje - ją tereikia nulupti.
Gudresni daržininkai sąmoningai augina agurkus stresinėmis sąlygomis (tyčia auginant šaltyje, per mažai ir per gausiai laistant), kad išgauti tą būdingą kartumą. Reikalas yra tas, kad neseniai buvo pradėti skelbti mokslinių tyrimų rezultatai, rodantys, kad kukurbitacinas slopina patologines ląsteles žmogaus organizme. Šis poveikis jau įrodytas, tačiau mokslininkams dar nepavyko iki galo suprasti jo veikimo mechanizmo. Kukurbitacinas dar turi tulžį varantį poveikį.