Patarimai sodininkui: vaismedžių šakų parėmimas atramomis

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Vaismedžių atramos, medinė atrama augalams

Svarbi sodininko užduotis vasaros pabaigoje – padėti savo vaismedžiams atlaikyti sunkų derliaus svorį. Labai dažnai derančios šakos lūžta nuo tokios gausios “naštos”. Tam padeda ir stiprūs vėjo gūsiai, o kartu su lūžusia šaka skyla ir patys kamienai. Išgydyti ir atkurti tokius įskilusius ir sulūžusius vaismedžius labai sunku. Žaizdos ir plyšiai kartais visai neužgyja, kamiene susidaro drevė.  

Todėl sunkioms derančioms šakoms reikalingos atramos. Prekyboje sodininkai gali rasti specialių metalinių teleskopinių vamzdžių, bet net jie kartais patys lūžta, linksta ir kainuoja brangiau. Papasakosime, kaip pasidaryti medines šakų atramas, kokia tvarka jas išdėstyti. Jeigu jūs neparėmėte šakų dar liepos pradžioje, tai paremkite jas, likus bent 3 savaitėms iki derliaus nuėmimo. Nes būtent tada šakos lūžta dažniausiai.

Atramos vaismedžių šakoms – 1 būdas

Reikalingos 2 m ilgio medinės kartys. Kiekvienos karties apačią nusmailinkite. Ji bus įsmeigiama į žemę po šaka.

Karties viršuje išpjaukite V formos išpjovą – “kregždės uodegą”. Išpjovos gylis turi būti toks, kad atitiktų šakos skersmenį, kad visa šaka tilptų jame ir neiškristų dėl vėjo gūsio. 

Įkaskite nusmailintą karties galą į žemę, bet kuo toliau nuo kamieno, toliau nuo šakos augimo vietos. Tam mintyse nubrėžkite vertikalią projekciją nuo šakos sunkiausio svorio centro iki žemės. Paremkite šakos sunkio centrą. 

Į karties išpjovą įdėkite kokios nors suminkštinančios medžiagos: gumos gabalą, skudurėlį, sausos žolės, šiaudų. Tai sušvelnins šakos trynimą ir neleis šakos žievei nusidraskyti. 

Jeigu deranti šaka labai ilga, paremkite ją dviem, o gal ir trimis atramomis: porą sunkiausių svorio centrų ir šakos galą. 

Atramomis paremkite kiekvieną derančią šaką. Prireiks kelių tokių medinių atramų. 

a

Visas aplink vaismedį vertikaliai įkastas atramas dar sutvirtinkite tarpusavyje horizontaliomis kartėmis. Jas pririškite virvele 1-1,5 m aukštyje prie vertikalių karčių. 

Bet stenkitės, kad atrama nekeltų derančios šakos pernelyg aukštai. Jeigu atrama labai pakeis šakos padėti į viršų – tai irgi negerai. 

Atramos vaismedžių šakoms – 2 būdas

Šalia kamieno įkaskite 1 medinę kartį, kuri būtų 0,5 m aukštesnė už patį vaismedį. 

Pririškite šią kartį prie kamieno 2 vietose: apačioje šalia šaknų ir kamieno viduryje. Po virvele pririšimo vietoje paklokite minkštos medžiagos (maišinio audeklo ar pan.), kad nepažeistumėte kamieno žievės. 

Prie karties viršaus, kišančio virš medžio, pririškite tiek virvių arba špagatų, kiek sunkių derančių šakų reikės paremti. Virvių ilgiai turi būti lygūs atstumui nuo karties viršaus iki šakos (plius dar 20 cm). 

Galite prie kiekvienos virvės apatinio galo pririšti savadarbius kablius iš lenktos metalinės vielos. Šiais kabliais galėsite kabinti virves už derančių šakų. Bus lengviau ir prikabinti, ir atkabinti. 

a

Konstrukcija tokia – virvės, pririštos prie atramos viršaus, laiko sunkias derančias šakas ir neleidžia joms pernelyg prasilenkti ir nulūžti. 

Kiti vaismedžių parėmimo būdai

Vietoje medinių atramų galima pasinaudoti virvėmis arba viela. Ypač aktualu tai būtų vaismedžiams, kurių šakos smailiu kampu atauga nuo kamieno. 

Tokiu atveju sunkias derančias šakas virvėmis arba vielomis galite pririšti prie kamieno. 

Jeigu vaismedžiai auga viena eile, tuomet vieno medžio šaką galite surišti su gretimo medžio šaka. Jos abi laikys viena kitą, neleis per smarkiai prasilenkti žemyn ir sulūžti. 

Pirmiausia atramos statomos tose vietose, kurios neapsaugotos nuo vėjų. Parėmimo pirmenybė taikoma viršutinėms šakoms. O paskui paremiamos apatinės šakos. 

• Labai svarbu paremti kriaušes – jų mediena itin trapi. 

• Parėmimo prašosi ir ta mediena, kuri buvo nušalusi žiemos metu.

Panašūs straipsniai

Video