Pirmieji lietuviški svogūnai – jau parduotuvėse: augintojas įvardijo, koks svogūnų derlius laukia šįmet
Šviežių lietuviškų svogūnų derlius jau pasiekė parduotuves. Juos auginantis ūkininkas Linas Šateika teigia, kad dėl šalto pavasario ir dažno lietaus, pirmuosius svogūnus rauti pradėjo vėliau nei planuota. Visgi, svogūnų kokybei oro sąlygos didelės įtakos neturėjo.
Nors būta sunkumų – derliaus tikisi pakankamai gausaus
Šiaulių rajone daugiau nei 30 metų ūkininkaujantis L. Šateika pasakoja, kad dėl ilgo ir šalto pavasario, gausių liūčių teko susidurti su įvairiausiais iššūkiais. Būtent dėl nedėkingų gamtos sąlygų pirmųjų svogūnų derlius pasirodė net keliomis savaitėmis vėliau, nei planuota.
„Daugiausiai sunkumų šį sezoną sukėlė lietus – dėl didelio vandens kiekio buvo sunkiau kovoti su piktžolėmis, ligomis, o dalis derliaus dėl gausaus lietaus paprasčiausiai permirko. Nors svogūnus šiemet sodinome pakankamai anksti – dėl šalto oro pirmojo derliaus sulaukėme net keliomis savaitės vėliau. Pirmuosius svogūnus rauti planavome jau liepos pabaigoje, tačiau tai padaryti pavyko tik rugpjūtį“, – teigia L. Šateika.
Visgi, ūkininkas sako, kad nors sunkumų būta – svogūnų derliaus jis šiemet tikisi pakankamai gausaus. Jeigu paprastai per sezoną ūkininkas užaugina apie 6 tūkstančius tonų svogūnų, tai šįmet mano jų užauginsiantis apie 5 tūkstančius.
Populiarėja raudonieji svogūnai
Kaip pasakoja L. Šateika, savo ūkyje jis augina net keletą rūšių svogūnų.
„Auginame ir lietuvių taip pamėgtus geltonus, ir raudonus svogūnus. Visgi, geltonųjų svogūnų užauginame kur kas daugiau – net 95 proc. Tačiau pastebime, kad raudonieji Lietuvoje darosi vis populiaresni. Šie svogūnai išskiria tuo, kad yra kiek švelnesnio skonio. Be to, jie puikiai atrodo lėkštėje, todėl dažnai perkami ir dėl estetinių sumetimų, dažniausiai jie yra naudojami salotoms pagardinti“, – pasakoja L. Šateika.
Ūkininkas teigia, kad pagrindinis ūkyje auginamų rūšių skirtumas – ankstyvumas. Vieni svogūnai užauga anksčiau, kiti yra šiek tiek vėlyvesni. Pirmuosius svogūnus ūkininkas pradėjo rauti rugpjūčio pradžioje, o paskutiniuosius, vėlyviausius raus iki pat rugsėjo vidurio, ar net spalio mėnesio.