Vežkite obuolius, kol jų yra, žiemą dėkosite sau!

Algis Druseika. Algis Druseika.

Sulčių spaudykloje Padvariuse šiuo metu pats darbymetis. Pirmąjį obuolių derlių kretingiškiai pradėjo čia vežti dar rugpjūčio pradžioje. Daugiausiai žmonės atveža tai, kas užauga jų soduose: obuolius, kriaušes, moliūgus. Tai puiki išeitis, nesupūdyti gamtos dovanų bei investuoti į sveikatą. Nes žiemą už sultis patys sau padėkosime, sako sulčių spaudyklos šeimininkas Algis Druseika.

Anot jo, žmonės užsisako įvairių vaisių ir daržovių mišinių. Tai obuoliai su moliūgais, kriaušės su apelsinais, su vynuogėmis ir t.t. „Viską galima spausti, tik akmenų nevežkit“ – juokauja sulčių spaudyklos Padvariuose šeimininkas ir ragina nesnausti, vežti spausti rudeninį derlių, kol geri orai, kol gamta leidžia.

Bėga kaip ir vandentiekio

Šiais metais sulčių sezonas prasidėjo rugpjūčio 5 d. Žmonės iš pradžių vežė ankstyvuosius obuolius, bet iš jų sulčių būna mažai. Arčiau rudens, rugsėjį spalį daugiausiai atvežama rudeninių obuolių, kriaušių. Rudeninių obuolių sultys, pasak Algio, skanesnės, jų išspaudžiama daugiau sulčių, „bėga kaip iš vandentiekio vamzdžio“, – sakė jis.

Šiais laikas įranga taip pat tobulėja. Sulčių spaudykloje naudojami 10 atmosferų presai, kurie iš vaisių išspaudžia visą įmanomą skystį beveik be nuostolių. Anot Algio, per valandą galima išspausti 700 litrų sulčių. Pačiame sezono įkarštyje, kai susiformuoja eilės, ryte atvežus vaisius, vakare bus galima pasiimti sultis.

Sultys pasterizuojamos, negenda

Sultys ne tik spaudžiamos, jos pasterizuojamos ir saugiai supilamos į tarą be jokio sąlyčio su oru. Todėl pakuotes su sultimis galima sandėliuoti bet kokioje patalpoje, jos tiesiog negenda. Todėl galime mėgautis vitaminais visą žiemą.

„Dariau kartą tokį eksperimentą: atidariau sulčių tarą ir po pusantrų metų vėl įsipyliau. Skonis nebuvo pasikeitęs“, – toliau kalbėjo sulčių spaudyklos šeimininkas, pridurdamas, jog visas stebuklas esąs pačiame kranelyje, kurį išrado vokiečiai. Išbėgus skysčiui, oras į taros vidų nepatenka. Su dviem pirštais paspaudus sultys bėga. Labai patogu naudoti.

Anot Algio, pagamintas sultis pilstomos į 3 arba 5 litrų tarą. Retais atvejais klientai paprašo 10 litrų. Didesnė tara tinka labiau įmonių pobūviams ar didesnei šeimai.

Visos mintys sukasi apie klientą

Sulčių spaudyklos Padvariuose šeimininkas prisipažino, jog sultys – ne pirmas jo verslas. Buvo kieme ir automobilių servisas, bet per paskutinius 12 metų, 3-4 mėnesius per metus jo namuose veikia spaudykla.

„Praėjusiais metais, visi uždirbti pinigai pirmą kartą atiteko man. Iki to laiko atidavinėjau skolas“, – džiaugėsi verslininkas.

Jis pasakojo, kad pirmais metais sultis spaudė be pasterizavimo. Vėliau teko įsigyti modernią šiuolaikišką įrangą kartu su pasterizavimo įranga. Važiavau pas gimines, skolinausi pinigų, kad su visais suspėti. „Į traukinį įšokau, bet vietos atsisėsti nebegavau“, – kalbėjo toliau sulčių spaudyklos vadovas, pridurdamas, jog praėjusiais metais, pirmą kartą visi uždirbti pinigai buvo jo rankose.

Algis po kiekvieno sezono vertindavo įgytą patirtį ir galvojo kaip tobulinti paslaugas klientams: ką daryti, kad žmogui būtų geriau ir patogiau. Prie pat gamybinio cecho galima atvykti automobiliu, patogiai iškrauti derlių bei atsiimti sultis. Tai yra jo šeimos verslas. Veikla sezoninė, todėl dirba jis su verslo liudijimu. Darbininkai – tik šeimos nariai.

Ar šiais metais yra obuolių?

„Vieni klientai atvažiavę sako, jog neturi kur dėti, o kiti – kad vos vieną-kitą maišą pririnko“, – pasakoja sulčių spaudyklos šeimininkas. – Matyt šalnos ne visur buvo vienodos. Kartais palyginu ankstesnių metų žurnalus. Pagal įrašus juose matosi, jog šiais metais obuolių daugiau ne praėjusiais, bet mažiau nei užpraėjusiais. Tačiau vidurkis – beveik toks pat.

Žmonės taip pat mėgsta spausti moliūgų sultis. Gerti moliūgų sultys, jeigu jos maišytos su obuoliais, labai sveika. „Vieni iš mano nuolatinių klientų – medikai. Kartą jie pamatę nuluptą moliūgą, patarė geriau to nedaryti. Daktarai sakė: patark savo klientams moliūgus tik nuplauti, bet nereikia skusti odos ir išvalyti sėklų, nes ten – patys vitaminai bei daug naudingų žmogaus organizmui medžiagų. Moliūgus reikia tik nuplauti ir supjaustyti.

Algis pasakoja, kad kai tik pradėjo šį verslą, buvo didelis puolimas per spaudą, esą tokias sultis gerti pavojinga, nesaugu, esą geriau – iš prekybos centro. Dabar daug laiko praėjo, žmonės įsitikino natūralių sulčių nauda, o tie negatyvūs straipsniai savaime liovėsi. Bet jaunimas ne visada mėgsta tokias sultis, jiems geriau kola iš prekybos centro. Tačiau viskas priklauso nuo tėvų. Yra klientų, kurie vaikus nuo mažų metų pripratino gerti natūralias sultis.

Algis ragina nemėtyti pinigų ir derliaus veltui. Ruduo yra pats geriausias metasi investuoti į sveikatą. „Vežkite obuolius, kol jų yra. Žiemą – dėkosite sau“, – sako verslininkas.

Gintaras Mikščiūnas ("Švyturio laikraštis")

Švyturio laikraštis

Video