Kai kurie NGRM sukurti GM augalai gali būti laikomi lygiaverčiais tradiciniams augalams

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Europos Parlamentas paprašė Europos maisto saugos tarnybos (EFSA) pateikti mokslinę nuomonę dėl Prancūzijos maisto, aplinkos ir darbuotojų sveikatos ir saugos agentūros (ANSES) atlikto Europos Komisijos pasiūlymo dėl reglamento dėl tam tikrais naujais genomikos metodais (NGM) gautų augalų ir jų maisto bei pašarų, kuriuo iš dalies keičiamas Reglamentas (ES) 2017/625, I priedo analizės.

Liepos 11 d.  EFSA paskelbė mokslinę išvadą, kurioje teigiama, kad kai kurie iš Naujais Genominio Redagavimo Metodų (NGRM) sukurti Genetiškai Modifikuoti (GM) augalai gali būti laikomi lygiaverčiais tradiciniams augalams ir nekelia papildomos rizikos. Ši ES maisto saugos priežiūros institucijos išvada susijusi su 1 kategorijos NGRM augalais, kurie pagal Europos Komisijos pasiūlymą būtų atleisti nuo rizikos vertinimo prieš išleidžiant juos į aplinką ir maisto grandinę, nuo stebėsenos po išleidimo, skirtos nustatyti bet kokį galimą neigiamą poveikį, ir nuo vartotojų informavimo etikete.

EFSA GMO specialistų grupė padarė išvadą, kad iš turimos mokslinės literatūros matyti, jog augalai, turintys genetinių modifikacijų rūšis ir skaičių, kurie Europos Komisijos pasiūlyme naudojami kaip 1 kategorijos NGM gautų augalų identifikavimo kriterijai, iš tiesų egzistuoja dėl savaiminių mutacijų arba atsitiktinės mutagenezės. Todėl, atsižvelgiant į genetinių modifikacijų panašumą ir galimos rizikos panašumą, moksliškai pagrįsta 1 kategorijos NGM gautus augalus laikyti lygiaverčiais tradiciniu būdu išvestiems augalams. EFSA GMO specialistų grupė savo ankstesnėse nuomonėse nenustatė jokių papildomų pavojų ir rizikos, susijusių su NGM naudojimu, palyginti su tradiciniais veisimo metodais.

Žemės ūkio rūmai

Video