Jei baigėte javapjūtę, padėkite pagrindus kitų metų gausesniam derliui

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Kaip žinia, jau didžioji dalis ūkininkų įpusėjo žieminių kultūrų sėjos darbus. Daugumoje Lietuvos rajonų rugsėjo pradžioje sulaukėme ilgai lauktų kritulių. Tai pagerino dirvos paruošimo galimybes bei užtikrins optimalias sąlygas javams sudygti.

Kitas svarbus aspektas - pasėlių mityba ir bendras augalo išsivystymas iki žiemojimo. Mūsų naudojamas produktas Humus Active savo sudėtyje turi 49 % huminių rūgščių, kurios, aplikavus foline forma (per lapus), skatina augalo šaknų sistemos vystymąsi bei intensyvina krūmijimąsi. Biostimuliatorius Humus Active savo sudėtyje turi aminorūgščių ir mikrolementų derinį. Kaip žinome, aminorūgštys dėl savo judrumo augale padeda greitai įsisavinti mikroelementus.

Aminorūgštys išpurkštos ant lapų, į augalą patenka per lapo žioteles, įsijungia į azoto medžiagų apykaitos ratą. Jos įtakoja kvėpavimo, fotosintezės, vandens apytakos aktyvumą ir pagreitina baltymų sintezę. Viena iš baltymų funkcijų – medžiagų pernešimas iš vienų audinių į kitus, todėl trąšos, sudėtyje turinčios aminorūgščių, intensyvina medžiagų apykaitą bei paskatina augalo augimą ir derliaus formavimąsi, sumažina nitratų kiekį augalų prekinėje produkcijoje.

Moksliniais tyrimais nustatyta, kad nuo apsargino ir glutamino kiekio augale priklauso azoto įsisavinimo per šaknis intensyvumas, todėl aminorūgščių poveikyje greičiau ir gausiau vystosi šaknų sistema. Tai pagerina augalų mitybą ir aktyvizuoja augalų antžeminės dalies augimą. Be to, jos sumažina temperatūrų kitimo sukeliamą neigiamą poveikį.

Lietuvos ir kitų Europos šalių ūkininkų patirtis rodo, jog panaudojus 5 L/ha Humus Active ant sudygusių pasėlių, javai žymiai geriau pasiruošia žiemojimui, išvysto stipresnę šaknų sistemą, yra atsparesni stresinėms sąlygoms, o prasidėjus pavasario vegetacijai turi didesnį potencialą gausesniam derliui. 

PRODUKTAS TINKAMAS NAUDOTI EKOLOGINIUOSE ŪKIUOSE!

Žieminiai rapsai

Beveik visus biologinius reikalavimus pagal augalų išsivystymo laipsnį atitinka rapsai, pasėti iki rugpjūčio 15–20 dienos vidutinio ar aukštesnio našumo dirvose. Šiuose pasėliuose didesnė augalų dalis turi po 6–8 lapus.

Pakankamai didelės masės rapsų šaknys stimuliuos augalų ir šaknų pavasarinės vegetacijos ankstyvesnį atsinaujinimą, net žiemos metu žuvus lapams.

Rapsų užsigrūdinimo žiemai laipsnį galima sustiprinti dar labiau, jei ūkininkai suspėtų iki spalio 25 dienos (3–5 paros iki galimų šalnų) pasėlius nupurkšti laisvųjų aminorūgščių ir mikroelementų turinčiu preparatu Humus Active norma 5 l/ha. Ši priemonė didesnę naudą duotų silpnesnės būklės žieminių rapsų pasėliams, kurių yra mažiausiai 30 procentų.

Žieminiai javai

Žemės ūkio augalų derlius priklauso nuo agroklimato sąlygų, vegetacijos periodo orų, dirvožemio savybių, agrotechnikos lygio ir tinkamai parinktų preparatų augalams.

Šiemet žieminių javų sėja daugumoje Lietuvos regionų dar nebaigta, nes daugelis sėjo posėlius, ir tik suėjus išlaikymo terminams, buvo sėjami žieminiai kviečiai. Vėlyvos sėjos augalų peržiemojimas priklausys nuo to, kiek ilgai vyraus šilti orai likusio rudens metu, ir kokia bus žiema. Dabar svarbu, kad jie tinkamai užsigrūdintų.

Žieminiai augalai užsigrūdina per du etapus. Pirmas etapas prasideda esant vidutinei 6–­0 C paros temperatūrai ir tai turėtų trukti 14–20 dienų. Tokių temperatūrų dar nebuvo, todėl augalai šiuo metu dar nepradėjo grūdintis ir po truputį auga.

Antras grūdinimosi etapas prasideda jau esant minusinei -5 iki -7 C temperatūrai ir trunka 5–7 d. Užsigrūdinę žieminiai kviečiai gali pakelti iki -16 C, o neužsigrūdinę augalai gali žūti esant -10 C be sniego dangos. Geresniu žieminių javų peržiemojimu galima pasirūpinti naudojant Humus Active. Kaip jau minėta produkte esančios aminorūgštys ir mikrolementai sustiprina augalo imuninę sistemą, išvysto stiprų šaknyną, tuo pačiu aktyvuoja antžeminės dalies vystymąsi.

Dėl Humus Active galite susisiekti tel. +370 629 42588. Daugiau informacijos rasite ir „cropTech Lietuva“ svetainėje internete

Video