Valstybinės miškų tarnybos saugykloje – nauji retųjų augalų rūšių sėklų pavyzdžiai
Lietuvoje augalų nacionalinių genetinių išteklių kaupimo, tyrimo ir saugojimo darbus pavesta koordinuoti Valstybinei miškų tarnybai. Viena iš jai pavestų funkcijų – didinti nenutrūkstamą ir ilgalaikį laukinių augalų natūralių populiacijų išsaugojimą už jų gamtinės buveinės ribų (ex situ).
Siekiant išsaugoti tikslinių rūšių augalus tiek jų natūraliose buveinėse, tiek ir perkeliant juos į saugyklas, kiekvienais metais Valstybinės miškų tarnybos Miško genetinių išteklių skyriaus specialistai iš sėklinių sklypų surenka tikslinių vaistinių ir aromatinių augalų rūšių sėklų pavyzdžius, atspindinčius skirtingų populiacijų genetinę įvairovę ir pateikia juos saugoti Valstybinės miškų tarnybos ilgalaikei saugyklai.
2024 metais Valstybinės miškų tarnybos specialistai surinko 10 retųjų augalų rūšių ir sėklinių (genetinių) sklypų tikslinių rūšių – siauralapio gencijono, lietuvinės naktižiedės, paprastojo kardelio, europinio miežvienio, saldžialapės kulkšnės, pelkinės vingiorykštės, pavasarinės raktažolės, vaistinės dirvuolės, paprastosios jonažolės, paprastosios trūkažolės sėklų pavyzdžių.
Šiuo metu ilgalaikiam genetinės medžiagos išsaugojimui (in situ) ir jos panaudojimui selekcijos bei sukultūrinimo tikslams yra atrinkti 42 vaistinių ir aromatinių augalų sėkliniai (genetiniai) sklypai, kuriuose rastos 198 vaistinių ir aromatinių augalų tikslinės rūšys. Taip pat sklypuose saugomi ir retieji augalai – melsvasis gencijonas, kalninė arnika, vaistinis kietagrūdis, mėlynasis palemonas ir kt.
Prieš saugojimą sėklos yra kruopščiai paruošiamos – išvalomos nuo priemaišų, pašalinamos vabzdžių ir ligų pažeistos sėklos. Išvalytos sėklos 2–3 mėnesius džiovinamos specialiose kamerose, kur palaikoma tam tikra oro drėgmė ir temperatūra. Išdžiovinus sėklas iki reikiamo lygio drėgnumo, jos supakuojamos į aliuminio folijos maišelius, kurie apsaugo nuo drėgmės ir oro prasiskverbimo. Taip paruošti sėklų pavyzdžiai, saugomi laboratoriniuose šaldikliuose -18 °C temperatūroje, gali išlikti gyvybingi dešimtmečiais.
Šių darbų tikslas – ne tik užtikrinti augalų genetinės įvairovės išsaugojimą, kuri yra svarbi tiek gamtoje, tiek žemės ūkyje, nes padeda užtikrinti augalų prisitaikymą prie įvairių aplinkos sąlygų, atsparumą ligoms ir kenkėjams, bet ir esant reikalui, atkurti nykstančias augalų rūšių populiacijas bei išsaugoti unikalius augalų genus, kurie gali turėti vertingą genetinį potencialą ateityje.
Valstybinė miškų tarnyba yra įstaiga prie Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos, kuri įgyvendina valstybės politiką gamtos išteklių (miškų, augalų nacionalinių genetinių išteklių) valdymo srityje.