Pasaulinė bičių diena: ką daryti, kad jos visai neišnyktų
Bitininkai Europoje ir Šiaurės Amerikoje jau gerą dešimtmetį perspėja, kad bičių populiacija sparčiai mažėja. Siekdamos atkreipti dėmesį į šią problemą, prieš penkerius metus Jungtinės Tautos gegužės 20-ąją paskelbė Pasauline bičių diena, o kova dėl bičių gyvybių vyksta nebe tik pievose, bet ir miestuose.
Bičių savybė efektyviai apdulkinti įvairias augalų rūšis yra būtina visaverčiam augalų ciklui. Pavyzdžiui, amerikiečiai skaičiuoja, kad tik jų dėka kasmet yra nuimamas apie 50 mlrd. dolerių vertės derlius. O Europos Komisijos prieš kelerius metus atliktas tyrimas parodė, kad net 76 proc. maisto produkcijos priklauso nuo būtent šių mažųjų pagalbininkų.
Bitininkų perspėjimai, kad bičių mažėja jau apie 20 metų, buvo išgirsti. ES šalys prisiėmė įsipareigojimus sumažinti pesticidų ir trąšų naudojimą tam, kad būtų išsaugota bičių populiacija. Iniciatyvos ėmėsi ir privatūs entuziastai. Pavyzdžiui, miesto bitininkystė padeda ne tik rudenį grožėtis vyšnių uogomis žalesniuose miestų rajonuose, bet ir atliepia tikslą padėti išgyventi visoms bitėms.
Norintiems prisidėti prie bičių išsaugojimo specialistai pataria:
- Rečiau pjaukite veją, o nupjautą žolę iš karto išvežkite.
- Jeigu pavyktų, vejos išvis nepjaukite. Dabar madingos laukinės pievos.
- Sodinkite vietines lauko gėles, žydinčius augalus sode ir ant palangių – galėsite mėgautis vaizdu, kol bitės puotauja.
- Geriausi augalai bitėms – su pavieniais žiedais.
Ar žinojote, kad bitės mėgsta violetinę spalvą? Jos mato violetinę spalvą aiškiau nei bet kurią kitą, todėl, pavyzdžiui, levandos, alijošiai, budlėjos ir katžolės, yra itin jų mėgstamos. Daugelis kitų spalvų gėlių vis tiek vilios bites, todėl jų neskinkite.
Vilniaus savivaldybės informacija
