Mėlynojo liežuvio liga: galvijams ir avims pasireiškia šie simptomai

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Žemutinėje Saksonijoje, Vokietijoje, toliau plinta mėlynojo liežuvio ligos virusas, rašo Agrarheute.com. Kaip jį greitai atpažinti? Veikite greitai: Mėlynojo liežuvio virusas galvijams dažnai pasireiškia burnos uždegimu.

Nė vienas gyvūnų savininkas nenori to patirti: Jis gali sukelti galvijų ir avių, taip pat lamų ir ožkų mirtį. Todėl svarbu veikti greitai. Kokie simptomai rodo ligą? Veterinarijos gydytoja Johanna Meilwes iš Hanoverio regiono išskiria kelis dalykus.

Mėlynojo liežuvio liga: simptomai galvijams

Klinikiniai simptomai galvijams yra čiulptukų odos ir gleivinės uždegimas akių vokų, burnos ertmės ir lyties organų srityje su pūslelių susidarymu ir gleivinės atsiskyrimu, ypač liežuvio, burnos ir vainikinės juostos. Klinikiniai požymiai panašūs į snukio ir nagų ligos simptomus. Virusas paprastai išlieka aktyvus gyvūnų organizme 100 dienų. Nuo šios ligos galima pasveikti. Vėliau gyvūnams susiformuoja stiprus imunitetas.

Sergančioms avims pasireiškia šie simptomai

Klinikiniai požymiai avims yra sunkesni nei galvijams. Pirmieji ūmios ligos klinikiniai simptomai pastebimi praėjus maždaug 7-8 dienoms po užsikrėtimo. Tai padidėjusi kūno temperatūra, apatija ir atsiskyrimas nuo bandos, sumažėjęs pašaro ir vandens suvartojimas bei tipiški gleivinių pokyčiai. Pasireiškia burnos gleivinės paburkimas, padidėjęs seilėtekis, išskyros iš nosies ir putos prie burnos. Ant galvos ir burnos taip pat atsiranda pūslelių ir plutelės. Gali patinti liežuvis ir gerklė, o liežuvis gali iškristi iš burnos. Gali prasidėti vainikinės juostos uždegimas ir atsirasti šlubumas. 

Plaučių liga: avims ji prasideda šlubumu

Simptomai gali pasireikšti atskirai arba kartu, įvairiu eiliškumu ir sunkumu. Šiaurės Reino-Vestfalijos avių augintojų asociacija atkreipia dėmesį, kad dabartinio ligos protrūkio metu pirmuoju simptomu dažnai tampa tai, kad gyvuliai šlubuoja, jų eisena būna nestabili ir sustingusi, staiga ir be jokios atpažįstamos priežasties aiškiai nukrenta vienos kojos svoris.

Mėlynojo liežuvio liga: gyvūnai vieni kitiems neperduoda

Pastebėjus mėlynojo liežuvio infekciją rodančius simptomus, būtina nedelsiant informuoti kompetentingą veterinarijos tarnybą, kad būtų galima atlikti reikiamus laboratorinius tyrimus. Gera žinia yra ta, kad mėlynojo liežuvio viruso negalima perduoti iš gyvūno gyvūnui. Užsikrėtusius gyvūnus užkrečia muselės - mažos (1-3 mm ilgio), kraujasiurbės muselės, aktyvios sutemus ir naktį. Jos gali nuskristi tik nedidelį atstumą, tačiau vėjas jas perneša dideliais atstumais. Įkandus užsikrėtusiam gyvūnui, į jų kraują patenka virusas ir jie lieka užsikrėtę visą gyvenimą. Po savaitės jie gali perduoti virusą įkandę dar kartą. Tačiau tai nėra pavojinga žmonėms.

Kaip gydyti mėlynojo liežuvio liga sergančius gyvūnus

Tačiau kas nutinka sergantiems gyvūnams? Pasikonsultavus su veterinarijos gydytoju, ligos simptomus reikėtų gydyti karščiavimą mažinančiais, skausmą malšinančiais ar uždegimą slopinančiais vaistais. Svarbu sergančius gyvūnus aprūpinti pakankamu kiekiu vandens - jei reikia, švirkštu. Jiems taip pat reikia ramios vietos ir kuo mažiau trikdyti, nes jie kenčia skausmą.

Video