Žiemą nėra ožkos pieno arba jo labai mažai?

Kaip auginti ožkas. Canva nuotr. Kaip auginti ožkas. Canva nuotr.

“Kodėl žiemą nuolat trūksta ožkos pieno ir iškyla ožkos pieno tiekimo sutrikimų? Ar ožkos neduoda pieno ir nemelžiamos žiemos metu?" - dažnai klausinėja miestiečiai, neauginantys ožkų. Tikrai, egzistuoja toks mitas, kad, neva, žiemą ožkų niekas nemelžia.  

Šis mitas apie “žieminį ožkų streiką” atsirado ne be priežasties ir dalelė tiesos tame yra. Reikalas tas, kad rudenį ožkoms prasideda "meilės sezonas” ir dažniausia visoms bandoje vienu metu. Rudenį patekęs į ožkų bandą ožys apvaisina jas visas, ožkos drauge pastoja ir visą nėštumo laikotarpį - 2 mėnesius iki apsiožkiavimo nesimelš, kadangi šioje stadijoje pieno sudėtis pasikeičia ir ožkos organizmas gamina jo mažai. Po apsiožkiavimo, kuris nutinka žiemos metu, ožkos išeina “dekretinių atostogų”, kuomet, prasidėjus laktacijai, visas jų pienas naudojamas naujagimių jauniklių maitinimui. Ir tai tęsis dar porą mėnesių. Todėl žiemą visada kyla sunkumų su natūraliu ožkos pienu. 

Ką padaryti, kad ožkos pieno nestokotume žiemą

Tam, kad ožkų pienas ūkyje būtų ištisus metus, ožkų augintojai gali reguliuoti ir planuoti poravimosi procesą, perkelti jį į kitą laiką, kad apsiožkiavimas bandoje vyktų skirtingu metu. Pavyzdžiui, dalį ožkų apvaisinti per pirmą laikotarpį, o kitą bandos dalį – per antrą, trečią, ketvirtą. Tuomet pirmesnės ožkos per nėštumą bus nemelžiamos, o nepaliestą bandos dalį bus galima melžti rudenį ir žiemą. Žinoma, visą šį laiką teks klausytis ir kęsti neapvaisintų, nepatenkintų ožkų priekaištų rėkimus, kurios kas dvidešimt dienų reikalaus ožio. Bet tai tik laikini nepatogumai, svarbu, kad ši bandos dalis bus melžiama ir ožkų pieno gamyba ūkyje nenutrūks.

Reikia atsižvelgti ir į tai, kad pirmais mėnesiais ožkų pieno reikės jaunikliams. Tenka rinktis, kas yra svarbiau – jaunikliai ar pienas. Jeigu jaunikliai nereikalingi, galima juos parduoti arba padovanoti ankstyvame amžiuje tiems, kurie turi kuo juos pamaitinti. Paprastai ožkų jaunikliai-berniukai parduodami iki dviejų savaičių amžiaus, o jauniklės-patelės paliekamos ūkyje. Jeigu ūkyje ožkos yra labai produktyvios, pieno užtenka ir jaunikliams, ir prekybai, ir ūkininko šeimai.

Galima pabandyti ožkų apvaisinimą ne rudenį, o pavasarį. Pavyzdžiui, palaikyti keletą ožkų iki pavasario su viltimi, kad kuri nors iš jų užsinorės poruotis. Kartais tai pavyksta ir tokiu atveju šios ožkos atsiveda jauniklius rudenį, o toliau be problemų melžiamos visą žiemą. Būna atvejų, kai tenka pirkti iš kitų ūkių ožkas su rudeniniu apsiožkiavimu specialiai žieminiam pienui.

Yra dar vienas geras, bet ne toks paprastas būdas palaikyti ožkos pieno melžimą žiemą – įsigyti ilgalaikės laktacijos ožkų, kurios be apsiožkiavimo gali duoti pieną metus ar dvejus. Alpių ir Zaneno veislių ožkos dažnai turi šias savybes, bet nebūtinai. Taip pat yra ožkų-mišrūnių su ilgalaike laktacija, kurios net nėštumo metu nenustoja duoti pieno. 

Apskritai nuo pačių ožkų augintojų priklauso, ar ūkyje bus pieno žiemą. Daugelis patys atsisako šios galimybės, suteikdami sau žiemos laikotarpiu trumpas atostogas, pertrauką ir poilsį nuo melžimo.

Video