Europos pieno taryba komisarą J. Wojciechowski gėdina dėl Lietuvos pieno gamintojų padėties

Janusz Wojciechowski's. Janusz Wojciechowski's.

Europos pieno taryba (EMB) įspėja, kad pieno gamyba Europoje mažėja ir pagrindinė gamybos mažinimo priežastis – smunkančios pieno supirkimo kainos. Akcentuojama, kad gamybą mažina net stambūs ūkiai.

EMB taip pat primena ir 2022 m. problemas. „Situacija buvo išskirtinė: Europos Sąjungoje sparčiai augo sąnaudos tokioms gamybos priemonėms, kaip energija, trąšos ir pašarai, ir kartu didėjo gamintojų kainos. Jei kai kurie gamintojai vienaip ar kitaip galėjo padengti savo gamybos sąnaudas, vis dėlto daugeliui ūkininkų kainos nepadengė gamybos kaštų“, – pabrėžia EMB. 

Anot tarybos, jau keletą mėnesių mažėjanti pieno paklausa lėmė pasiūlos ir paklausos disbalansą. Tai aiškiai rodo šiuo metu pieno sektoriuje labai sumažėjusios gamintojų kainos.

„Vien argumentuoti tai rinkos korekcija, kaip neseniai pareiškė Europos Komisijos narys, atsakingas už žemės ūkį, tai nereiškia, kad nuolatinis kainų ir sąnaudų deficitas taptų rinkos norma“, – kritikuoja komisarą Janusz Wojciechowski Europos pieno taryba. 

Anot tarybos, tenka pamiršti, kad 40 centų už kilogramą gamybos sąnaudos išliko tokios pačios. „Daugelyje šalių šios išlaidos gerokai viršija 50 centų už kilogramą“, – teigia EMB ir priduria, kad šie pokyčiai šiuo metu labai akivaizdūs Lietuvoje ir Latvijoje bei netrukus bus matomi ir kitose šalyse. 

Europos pieno tarybos prezidentas Kjartan Poulsen‘as įspėja apie grėsmes. „Kai kainos nukrenta gerokai žemiau gamybos sąnaudų, tai ne rinkos korekcija, o visiškas mūsų ūkininkų ir mūsų maisto sistemos išnaudojimas", – teigia K. Puolsen‘as.

Jis taip pat priduria, kad Europos Komisija nerodo jokių ženklų, kad į situaciją žvelgtų rimtai. 

„Nepaisant Lietuvos pateiktos informacijos, iš kurios matyti, kad daugiau nei 10 proc. gamintojų neturėjo kito pasirinkimo, kaip tik pasitraukti iš pieno gamybos sektoriaus 2023 m. vasarį, dviejų Baltijos šalių, kartu su Bulgarija, pateiktą prašymą dėl paramos ES paprasčiausiai atmetė. 

„Nebuvo pasiūlyta ir jokių kitų priemonių sektoriaus padėčiai palengvinti. "Dėl to iš tiesų kyla klausimas: ar Komisijos nariui apskritai rūpi ES aprūpinimas maistu?“ – klausia K. Puolsen‘as.

Video