Žemdirbių lyderiai apie pieno pinigų dalybas: ŽŪM visiškai nesikonsultavo su ūkininkais

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Lietuvos pieno ūkininkus ypač neramina Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) pristatytas paramos skirstymo projektas. Nors derybose dėl kompensacijų dėl drastiškai nukritusių žaliavinio pieno kainų aktyviai dalyvavo ir ūkininkų atstovai specialiai tuo klausimu savo lėšomis į Briuselį buvo nuvykę susitikti su Europos Komisijos komisaru atsakingu už žemės ūkį Janušu Voičechovskiu, po kurio gavo patvirtinimą, kad parama Lietuvos pienininkams tikrai bus ir, kaip paaiškėjo ji buvo paskirta 10,66 mln Eur.

"Tačiau ŽŪM visiškai nesikonsultuodama su ūkininkais Lietuvos pieno sektoriui iš šios paramos skirs tik kiek daugiau nei 8 mln. Eur. Parengtas paramos projektas be jokių konsultacijų su ūkininkais yra labai neteisingas ir nesolidarus. Mokėti paramą tik tai pieno gamintojams kurie už natūralų pieną mažiau negu 35 euro centai už kilogramą nėra teisinga, nes netgi maži bei vidutiniai pieno ūkiai , kurie investuoja į pašarų bazę, gamindami ypač aukštos kokybės žaliavinį pieną gauna keliai centais daugiau, tokiu būdu iš paramos eliminuojami, o nuostolius patiria kur kas didesnius negu patys smulkiausieji gamintojai. Ženkliai subrangus žaliavoms, bankinių palūkanų normoms, esant ypač sudėtingai situacijai dėl stichinės sausros ūkininkams įtampa dar labiau padidėjo. Tuo pačiu ypač pabrėžtina , kad ir vėl nei ekologiniai nei kooperuoti pieno ūkiai paramos taip pat negaus", – teigia žemdirbių organizacijos, ketvirtadienį Vilniuje rengiančios spaudos konferenciją.

Ūkininkus taip pat glumina faktas, kad nors EK leido kofinasuoti minėtą paramą netgi 200 proc. tai yra papildomai iš nacionalinio biudžeto skirti iki 21 mln. eurų, projekte nenumatyta jokio prisidėjimo iš nacionalinio biudžeto, nors akivaizdu, kad visa eilė kitų sektorių patiria didžiules žalas dėl stichinės sausros ir ilgų šalnų padarinių. Pabrėžtina kad absoliuti dauguma kitų EK paramą gavusių šalių visa apimtimi kofinansuos iš nacionalinio biudžeto. "Taip vėlgi sudaromos nevienodos konkurencinės sąlygos", – konstatuoja ūkininkai. 

Ketvirtadienį spaudos konferencijoje BNS agentūroje dalyvaus Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos prezidentas Eimantas Pranauskas, Lietuvos ekologinių ūkių asociacijos pirmininkas Mindaugas Petkevičius, Lietuvos vidutinių pieno ūkių asociacijos pirmininkė Renata Vilimienė, ŽŪK "Pienas LT" valdybos pirmininkas Tomas Raudonius, Širvintų rajono ūkininkė Kasia Jankun ir Kauno rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas Mindaugas Maciulevičius.

Video