ECB atliks bankų reagavimo į kibernetines atakas bandymus
Europos Centrinis Bankas trečiadienį pranešė šiais metais atliksiąs paskolų davėjų reagavimo į kibernetines atakas bandymus – tai bus pirmieji tokio pobūdžio euro zonos bankų bandymai nepalankiausiomis sąlygomis.
Pagal ECB nustatytą kritinį scenarijų daroma prielaida, kad prieš banką „sėkmingai įvykdyta kibernetinė ataka, dėl kurios sutriko jo kasdienė veikla“, nurodoma ECB pranešime.
Bus išbandomos maždaug 109 bankų turimos priemonės „reaguoti į kibernetinę ataką ir likviduoti jos pasekmes, o ne vien jų gebėjimas užkirsti jai kelią“, – pranešė ECB.
Bandymų metu bus tikrinamos kritiniams atvejams skirtos finansinių institucijų procedūros ir jų planai vėl sugrįžti prie įprastinės veiklos po tokios atakos.
Atskiros 28 bankų iš visos euro zonos grupės atžvilgiu bus atliekamas dar griežtesnis bandymas, kurio metu bus tiriama rizika, kad kibernetinės atakos galėtų išplisti į kitas sritis.
Bandymų rezultatai bus paskelbti vėliau šiais metais ir neturės poveikio bankų prievolėms formuoti atsarginį kapitalą apsisaugoti nuo finansinės rizikos, nurodė ECB.
ECB kiekvienais metais atlieka savo prižiūrimų bankų bandymus nepalankiomis sąlygomis, kad įvertintų jų pasirinkimą įveikti nepageidaujamus įvykius. Nors daugelio bandymų metu daugiausiai dėmesio skiriama nepalankiems ekonominiams ir finansiniams scenarijams, ECB bankų atžvilgiu yra atlikęs ir keletą su klimatu susijusių bandymų nepalankiomis sąlygomis.
Apie su kibernetine ataka susijusius bandymus nepalankiomis sąlygomis buvo praneša pernai, manant, kad po pandemijos ir Rusijos invazijos Ukrainoje išaugo kompiuterinių įsilaužimų rizika.
„Kibernetinių atakų skaičius yra didesnis nei iki pandemijos“, – pernai Vokietijos dienraščiui „Boersen Zeitung“ paaiškino ECB stebėtojų tarybos narė Anneli Tuominen.
A. Tuominen teigimu, labiausiai padaugėjo „paskirstytų paslaugos trikdymo atakų, kuomet jas vykdantys asmenys sutrikdo bankų paslaugas, bankų serverius užtvindydami ir užkišdami netikromis užklausomis“.
Be to, padaugėjo ir atakų naudojant virusus, kuriais apkrėtus banko sistemas reikalaujama išpirkos, kad būtų galima vėl naudotis duomenimis, pasakojo ji.
„Kol kas euro zonos bankai pasirodė esantys atsparūs“, – paaiškino A. Tuominen, perspėdama, kad „bet kada galėtų būti įvykdyta sėkminga ataka“.
Kitas ECB bandymų nepalankiomis sąlygomis raundas, kurio metu bus vertinamas bankų gebėjimas įveikti įvairią finansinę riziką, įvyks 2025 m.