Kada išdžius grūdai? Pavogtas derlius - jau realybė

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Pietvakarių Lenkija negali atnaujinti derliaus nuėmimo, daugelis ūkių kitose šalies dalyse jo net nepradėjo nuiminėti. „Pavogtas" derlius dabar tapo realybe. Kai savaitgalį ūkininkai norėjo pasinaudoti geresnių orų akimirka, teko trauktis, nes prasidėjo trumpalaikė liūtis. Grūdai, beje, buvo pjaunami ties leistino drėgnumo riba - ji siekė apie 15 % (norma - 14,5 %) - ir tai tik tuose plotuose, kur šeštadienio vakarą dar nebuvo praėję lietūs. 

Atrodė, kad savaitės pradžioje vėl bus galima bandyti šienauti. Dangus vėl apniuko ir iškrito šiek tiek kritulių. Nesant saulėtų orų ir tinkamos temperatūros, net ir 0,5 litro į kvadratinį metrą pakanka, kad derliaus nuėmimas būtų nutrauktas dar vienai dienai. 

Esant 16-17 % drėgmei, grūdai labai greitai įkaista ir nėra tinkami sandėliuoti. Prieš sandėliavimą tokius grūdus reikia džiovinti ir jie daug prasčiau sudžiūva. 

O kokie grūdai džiūsta greičiausiai? Praktika rodo, kad po lietaus galima gana greitai nupjauti kvietrugius. Kviečių atveju daug kas priklauso nuo to, kaip stipriai suspausta varpa. Stiprios, didelį grūdų kiekį subrandinusios varpos, vandenį atiduoda šiek tiek lėčiau. Bet kita bėda - jos paprastai duoda šiek tiek mažesnį derlių. Kad po lietaus grūdai būtų paruošti derliui nuimti, reikia saulės, temperatūros ir, pageidautina, vėjo, kuris užtikrintų natūralų augalų džiūvimą. 

Nepaisant permainingų orų, kol bus didelė grūdų paklausa, problemų parduodant net ir 15 proc. drėgnumo grūdus, greičiausiai nekils.

Video