Kaip padidinti pieningumą ir sumažinti pašarų suvartojimą?

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Australijos mokslininkai nustatė, kad pirmosios melžiamos karvės, taigi ir pirmosios grįžusios į ganyklą, duoda iki 5 kg daugiau pieno nei paskutinės.

Daugelis pieno ūkių jau nustatė, kad pirmosios į melžimo aikštelę atvestos karvės duoda daugiau pieno nei paskutinės. Tyrėjų grupė, dalyvaudama specialiame projekte, kuris vykdomas Ellinbanko mokslinių tyrimų ūkyje, dirbo kurdama ūkio valdymo sistemą. Nuosekli sistema turėtų padidinti bandos pieningumą ir padidinant vidutinį pieno primilžio rodiklį vienam kilogramui pašarų.

Komanda dirbo lygindama melžimo tvarką, atskirų karvių suvartojamų sausųjų medžiagų kiekį ir primilžį, kad nustatytų šėrimo strategijas. Pasak mokslininko daktaro Martino Auldisto, ūkininkai jau seniai žinojo apie pieno primilžio skirtumus, tačiau jų priežastis niekada nebuvo aiški.

Komanda dirbo lygindama melžimo tvarką, atskirų karvių suvartojamų sausųjų medžiagų kiekį ir primilžį, kad nustatytų šėrimo strategijas. „Buvo daug teorijų, kad pirmaujančios karvės nori būti melžiamos, kad produktyvesnės karvės yra alkanesnės ir  kad paskutinės karvės yra sergančios arba vyresnės, todėl jų produktyvumas mažesnis", - sake tyrime dalyvavęs mokslininkas. Tyrimai parodė, kad šis skirtumas daugiausia susijęs su tuo, kiek laiko karvės būna toli nuo ganyklos, taigi ir nuo pašaro.

Projekto komanda nustatė, kad paskutinės į aptvarą grįžusios karvės pakeitė savo ganymo įpročius, kad kompensuotų vėlavimą grįžti. Atliekant 1 200 karvių ūkio Ellinbanke, Viktorijos valstijoje, patikrinimą, buvo nustatyta, kad karvės per dieną nueina 15 km, o tai reiškia, kad paskutinė melžiama karvė 8-9 valandas praleidžia ne ganykloje. Tyrimo metu pirmosios melžiamos karvės davė 5 kg daugiau pieno nei paskutinės melžiamos karvės. 

Ką gali padaryti ūkininkai, kad padėtų šioms karvėms gauti geresnės kokybės pašaro? Tyrimo metu mokslininkai išbandė, kad 60 % dienos pašarų kiekio bandai būtų skiriama pirmai. Tuomet, kai paskutinė karvė įeidavo į aptvarą, jie suteikdavo karvėms galimybę gauti likusius 40 % aptvaro pašarų.

Karvės, kurios į aptvarą įžengė paskutinės, dabar galėjo gauti kokybiškesnės žolės. Taip buvo sišvengta produkcijos sumažėjimo. Ūkininkai taip pat turėtų stebėti bendrą raciono mišinį, kad įsitikintų, jog vėliau atėjusios karvės gavo pakankamai pašaro. Dideles bandas turintys ūkininkai turi galimybę bandą suskirstyti į mažesnes bandas. Tai reiškia, kad kiekviena karvių banda mažiau laiko praleis melžimo aikštelėje ir daugiau laiko ganysis ganykloje. 

Video