Kaip sausra ir Kinija paveiks pieno supirkimo kainas?
Pieno kainos mažėja. Situaciją pieno sektoriuje gali pagerinti prognozuojamas pieno gamybos sumažėjimas ES, kurį lėmė sausra ir pigesni gamybos kaštai. Be to, pastebima, kad sumažėjo didžiausios pasaulyje pieno produktų importuotojos Kinijos lyderystė.
Pieno kainos per šešis mėnesius sumažėjo 30 proc.
Nuo šių metų pradžios iki birželio mėn. kainos sumažėjo 30 proc. Panaši situacija visoje ES rinkoje. Šiam sumažėjimui įtakos turėjo mažesnė paklausa iš didžiausios pasaulyje pieno produktų importuotojos Kinijos. Ekspertai paklausos iš Kinijos sumažėjimą aiškina tuo, kad ankstesniais metais ši šalis vykdė didelius pirkimus, todėl turėjo dideles pieno produktų atsargas. Be to, ji plečia savo pieno gamybą, o tai gali turėti neigiamos įtakos pasaulinei rinkai.
„2022 m. Kinijos pieno gamybos augimas siekė 6,5 proc. ir tikimasi, kad šiemet jis bus 4,6 proc. Tai rodo, kad Kinija pradėjo sėkmingai plėtoti savo pieno gamybą. Iš dalies tai gali būti veiksnys, paaiškinantis sumažėjimą ir mažesnį susidomėjimą iš paklausos pusės", - aiškina Maisto ir žemės ūkio sektoriaus vyresnysis analitikas Pawelas Wyrzykowskis. Jis atkreipia dėmesį, kad pastaraisiais mėnesiais, t. y. gegužę ir birželį, paklausa iš Kinijos šiek tiek padidėjo.
„Tai galėtų reikšti, kad kritimas, kurį matėme pasaulio rinkose, turėtų sustoti", - vertina analitikas, pridurdamas, kad EK prognozuojama mažesnė pieno pasiūla ES taip pat galėtų užkirsti kelią tolesniam kainų kritimui.
Sausra Europoje sustabdys pieno kainų kritimą?
Kas toliau laukia pieno supirkimo kainų ES? Artimiausiu metu pieno kaina neturėtų keistis ir išlikti stabili. Kita vertus, pasaulinėse rinkose ji gali būti mažesnė, o tai gali sukelti didesnį spaudimą pieno supirkimo kainai mažėti ir vietinėse rinkose. Tačiau tolesniam mažėjimui gali sutrukdyti sausra Europos šalyse.
„Atsižvelgiant į naujausius pranešimus apie sausrą daugumoje Europos Sąjungos šalių, ypač Pietų Europoje, pieno gamyba gali būti ribota. Pieno perdirbėjai baiminsis, kad rinkoje bus mažiau žaliavos. Todėl jie gali sulaikyti kainas. Ir nors artimiausiais mėnesiais kainos dar gali šiek tiek kristi, šis kritimas nebeturėtų būti toks didelis”,- vertino analitikas.
Žemės ūkio gamybos sąnaudos pradės mažėti?
Pieno gamybos pelningumas gali padidėti dėl mažėjančių gamybos sąnaudų. Pasak P. Wyrzykowskio, šios išlaidos turėtų mažėti daugiausia dėl pigesnių grūdų ir trąšų. „Pieniniams galvijams skirtų visaverčių mišinių kainos, palyginti su 2022 m. buvusia didžiausia kaina, sumažėjo 10 proc. O esant mažesnėms grūdų ir aliejinių sėklų kotiruotėms rinkoje, galima tikėtis tolesnio pašarų kainų mažėjimo”. Ekspertas pridūrė, kad trąšų kainos taip pat grįžo į prieškarinį lygį.
Jis taip pat atkreipė dėmesį, kad 2021 m. gamybos sąnaudos visame žemės ūkyje padidėjo 25 proc. o 2022 m. - 34 proc. Tačiau 2023 m. pirmąjį ketvirtį pastebimas dinamikos mažėjimas.