Vandens temperatūra Šiaurės jūroje – rekordiškai aukšta

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Vanduo Šiaurės jūroje 2023 m. buvo šiltesnis nei bet kada nuo to laiko, kai buvo pradėti fiksuoti tokie duomenys, pranešė Vokietijos Brėmerhaveno uoste įsikūrusi Alfredo Vėgenerio instituto (AWI) Helgolando biologinė stotis.

Matavimų duomenimis, vidutinė vandens temperatūra 2023 m. buvo vos kiek mažesnė nei 11,9 laipsnių pagal Celsijų, nurodė institutas.

Tai yra aukščiausia temperatūra, pastebėta nuo to laiko, kai 1962 m. buvo pradėti fiksuoti tokie duomenys. Instituto teigimu, tokias aukštas temperatūras lemia klimato kaita ir jos gali turėti rimtų pasekmių jūrinei ekosistemai.

Mokslininkai aukštų temperatūrų Šiaurės jūroje yra užfiksavę ir šiais metais. AWI duomenimis, 2024 m. sausis, vasaris, kovas ir balandis buvo vieni iš dešimties šilčiausių mėnesių nuo pat 1962 m. „Vidutinei vandens temperatūrai siekiant 6,9 laipsnius, 2024 m. kovas buvo šilčiausias kovo mėnesis nuo 1962 m.“, – nurodė institutas.

Duomenys rodo ryšį tarp mėnesio temperatūrų Vokietijos įlankoje ir žemyninėje Vokietijos dalyje.

„Vandens temperatūra Šiaurės jūroje kyla taip greitai dėl to, kad ši jūra yra sekli, be to, ją juosia sausumos masyvai, todėl ji panaši į didelę balą, – paaiškino

Helgolando biologijos instituto direktorė profesorė Karen Wiltshire. – Būtent todėl žemyninėje dalyje vyraujančių temperatūrų dinamika visiškai atitinka vandens temperatūrų dinamiką.“

Institutas perspėja, kad karščio bangos jūrose gali daryti poveikį ne tik paviršiniams vandenims, bet ir jūros dugne esantiems arealams.

Video