ES ūkininkai turi laikytis visų socialinės paramos sąlygų
Siekiant plėtoti socialiai atsakingą žemės ūkį, nuo šių metų visoje Europos Sąjungoje ūkininkai darbdaviai, pretenduojantys gauti išmokas, turi laikytis socialinės paramos sąlygų. Už jų nesilaikymą bus taikomos sankcijos - mažinama ES teikiama parama. Žemės ūkio ministerija pateikė visuomenei derinti pakeistą Sankcijų už paramos sąlygų reikalavimų pažeidimą taikymo metodiką.
ES nustatytos socialinės paramos sąlygos įpareigoja ūkininkus darbdavius apsaugoti dirbančiųjų žemės ūkyje saugumą ir teises, užtikrinant darbo sutarčių sudarymą, jų laikymąsi, saugų pavojingų įrenginių, technikos naudojimą ir kt. Socialinės paramos sąlygos ūkininkams darbdaviams nėra nauji reikalavimai, nes jie yra grindžiami ES direktyvomis, kurių nuostatos perkeltos į nacionalinę teisę. Tai reiškia, kad ūkininkai turėtų būti susipažinę su taikomais nacionaliniais teisės aktais ir užtikrinti, kad jų darbuotojai gautų numatytas socialines garantijas.
Pagal ES bendrosios žemės ūkio politikos modelį, socialinės sąlygos yra Geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės (GAAB) bei Valdymo reikalavimų dalis ir yra privalomos išmokų gavėjams, t. y. susietos su tiesioginių išmokų bei Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano kaimo plėtros intervencinių priemonių paramos gavimu. Darbuotojų teises ir saugumą pažeidusiems pareiškėjams išmokos bus mažinamos apskaičiuotu procentiniu dydžiu.
Nuobaudų sistema galios 2025 ir vėlesniais metais pateiktoms paramos už žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus bei ūkinius gyvūnus paraiškoms.
Žemės ūkio ministerija, siekdama nustatyti teisingiausią ir efektyviausią socialinių paramos sąlygų laikymosi ir sankcijų taikymo mechanizmą, jau surengė ne vieną pasitarimą su socialiniais partneriais. Atsižvelgiant į jų pasiūlymus, parengtas ir visuomenei pateiktas derinti Sankcijų už paramos sąlygų reikalavimų pažeidimą taikymo metodikos projektas.
Pastabų ir pasiūlymų laukiama iki š. m. sausio 16 d.