Lengvatinės paskolos rimta paspirtis ūkininkams

Asociatyvi nuotr. Canva nuotr. Asociatyvi nuotr. Canva nuotr.

Ūkininkai, susidūrę su nenumatytais finansiniais sunkumais, nuo kovo 3 dienos iki metų pabaigos kviečiami pasinaudoti galimybe, ir investicijoms bei apyvartiniam kapitalui gauti lengvatinę paskolą. Kvietimas teikti paraiškas paskoloms gali būti sustabdytas anksčiau, jeigu baigtųsi finansinei priemonei skirta paramos suma. Kreiptis gali visi, dalyvaujantys kurioje nors iš Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano (SP) intervencinių priemonių – „Investicijos į žemės ūkio valdas“, „Tvarios investicijos į žemės ūkio valdas“ arba „Jaunųjų ūkininkų įsikūrimas“.

Investicijos į ūkį atsiperka

Paskolų investicijoms arba apyvartiniam kapitalui suteikimo data paankstinta, neseniai pakeitus paramos pagal SP investicines priemones priėmimo tvarkaraštį.

Joniškio rajono ūkininkė Gailutė Sasnauskienė, besiverčianti paukštininkyste ir avių auginimu, ne kartą pasinaudojo parama. Už gautas lėšas, norėdama ūkį modernizuoti ir padaryti konkurencingesnį, įsigijo avių atskyrimui ir rūšiavimui būtinus metalinius aptvaro segmentus bei mėsos atšaldymui – šaldiklį.

„Apyvartinių pinigų, neslėpkim, žemdirbiai neretai pritrūksta, tad parama iš šalies labai praverčia, o kartais net išgelbėja. Jos dėka gali geriau užtikrinti ir pasirūpinti gyvulių sveikata ir gerove, plėsti bandą, efektyviau parduoti užaugintą kokybiškai paruoštą produkciją“, – kalbėjo ne vieną dešimtmetį ūkininkaujanti G. Sasnauskienė.

Netoliese gyvenanti Izolina Bėtkienė pritaria kaimynei. Ūkininkė su vyru Stasiu, laikantys didelę karvių bandą, įsigijo elektrinį piemenį su integruota saulės baterija ir akumuliatoriumi, bemaž 200 kuoliukų, vartus, 2000 m piemens virvę, stebėjimo kameras, taip pat greitaeigį rulonų presą, su kuriuo šienapjūtė ir pašarų paruošimas žiemai vyksta kur kas greičiau. Visa tai įsigijo, tikėdamiesi sumažinti elektros sąnaudas bei pasilengvinti sau darbą. 

 Investicijos į ūkį su laiku atsiperka – galima lengviau konkuruoti bei išlikti. Juolab, vis garsiau kalbama, kad ateityje investicinė parama mažės, ir ūkininkams kur kas dažniau teks naudotis paskolomis. Juk investavimas į ūkius – nenutrūkstamas ir nuolatinis procesas, nes, norint modernizuoti ir nestovėti vietoje, būtina įsigyti pažangių priemonių, kompiuterinės įrangos, šiuolaikiškos žemės ūkio technikos.

Palanku jauniesiems ūkininkams

Lengvatinės paskolos investicijoms arba apyvartiniam kapitalui yra ypač palankios jauniesiems besikuriantiems ūkininkams. Paaiškinama, pirmus žingsnius žengiantiems sudėtinga. Į ūkininkauti pradėjusius jaunus žmones iš pradžių visi žiūri nepatikliai ir atsargiai, be to, jie dažnai neturi pakankamai santaupų ir pajamų, kad galėtų įgyvendinti visus sumanymus. Lengvatinė paskola labai pasitarnauja ir suteikia galimybę imtis veiklos, nes valstybė prisiima dalį atsakomybės – didžiajai daliai paskolos yra taikomos nulinės palūkanos.

Panevėžio pašonėje jau gerą dešimtmetį ūkininkaujantys Julius ir Aistė Mažonai gerai prisimena pradžių pradžią. Iš miesto į kaimą gyventi persikėlę sutuoktiniai norėjo įsigyti 20 angusų veislės telyčių ir vieną bulių, fermą, šienavimo įrangos. Svajonė virto realybe, pasinaudojus jaunojo ūkininko parama.

Šiandien planai jau kiti. Kadangi supirkėjų siūlomos kainos neatitinka lūkesčių, 170 galvijų bandą turintys ūkininkai nori patys užsiimti savo produkcijos realizavimu. Galbūt patys įsirengs skerdyklą arba kooperuosis ir pradės dirbi su netoliese veikiančios savininkais. Tuomet pirkėjams galės pasiūlyti ne tik savo užaugintų gyvulių mėsos, bet ir jos pagamintų produktų.

„Daug ką teko pereiti, kol atsistojome ant kojų. Buvo nelengva, visaip teko suktis, įvairiai rikiuoti finansus. Pardedančiuosius ūkininkus galiu nuraminti – galiausiai viskas atsistoja į savo vėžes, bet pradžioje labai sunku. Atrodo, sunkumai niekuomet nesibaigs. Tačiau, jei tik yra noras kažką daryti, būtinai reikia bandyti “, – vienas kitam antrindami, sakė J. ir A. Mažonai.

Trys priemonės investavimui

Teikti paraiškas lengvatinėms paskoloms, kurių reikia investicijoms į ūkį ar apyvartiniam kapitalui, gali ūkininkai, dalyvaujantys kurioje nors iš trijų intervencinių SP priemonių. Pagal priemones „Investicijos į žemės ūkio valdas“ ir „Tvarios investicijos į žemės ūkio valdas“ paskoloms teikti yra skirta 35 mln. eurų Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai (EŽŪFKP) ir Lietuvos valstybės biudžeto lėšų. Nors skolinti šiam tikslui pinigus pradėta tik 2024 m. rugpjūtį, šiuo metu jau gauta paraiškų paskoloms už 11 mln. eurų.

Pagal šias dvi priemones galima didžiausia paskolos suma investicijoms arba apyvartiniam kapitalui yra 200 tūkst. eurų. Skolintis galima ir kartu abiem tikslams, bet suma vis tiek negali būti didesnė už 200 tūkst. eurų. 

Paskolos palūkanos skaičiuojamos tik finansinio tarpininko daliai: 30 proc. paskolos daliai taikoma 5 proc. finansų tarpininko marža bei 6 mėnesių EURIBOR, o likusiai – 70 proc. daliai – taikomos nulinės palūkanos.

Paskolos pagal trečiąją investicinę SP priemonę – „Jaunųjų ūkininkų įsikūrimas“, yra skirta 19,94 mln. eurų EŽŪFKP ir Lietuvos valstybės biudžeto lėšų. Pagal šią priemonę paraiškų yra gauta už 2,5 mln. eurų.

Europos Sąjungos reikalų ir paramos politikos departamento Paramos verslui skyriaus patarėjos Sigutės Mečkovskienės žodžiais, galima didžiausia paskolos suma siekia 100 tūkst. eurų. Ir pagal šią priemonę paskolos palūkanos skaičiuojamos tik finansų tarpininkų daliai: 40 proc. paskolos daliai taikoma 5 proc. finansų tarpininko marža bei 6 mėn. EURIBOR, o 60 proc. paskolos daliai taikomos nulinės palūkanos.

Pagal minėtas priemones ilgiausias paskolos terminas investicijoms – 5 metai, apyvartiniam kapitalui – 3 metai.

Lengvatinėmis paskolos lėšomis gali būti apmokama iki 100 proc. tinkamų finansuoti išlaidų.

Būtina NMA pažyma

Ypač palankios investicijoms bei apyvartinio kapitalo paskolų teikimo sąlygos leidžia ūkininkams stabilizuoti veiklą, efektyviau valdyti finansų srautus ir planuoti ilgalaikes investicijas.

Numatyta, kad paskolų lėšomis yra finansuojamos investicijos į materialųjį turtą, būtiną veiklai žemės ūkio sektoriuje vykdyti, pavyzdžiui, gamybiniams pastatams ir statiniams statyti arba jiems rekonstruoti, taip pat kapitaliniam jų remontui.

Paskolos teikiamos ir investicijoms į nematerialųjį turtą, pavyzdžiui, kompiuterinei ir pramoginei įrangai, patentams, licencijoms įsigyti. 

Jos gali būti naudojamos ir biologiniam turtui įsigyti, pavyzdžiui, ūkiniams gyvūnams, vienmečiams ar daugiamečiams augalams.

Pareiškėjai, norintys gauti lengvatinę paskolą, pirmiausia turi pateikti paraišką Nacionalinei mokėjimo agentūrai (NMA). Paraiškos turi atitikti SP priemonių „Investicijos į žemės ūkio valdas“, „Tvarios investicijos į žemės ūkio valdas“ arba „Jaunųjų ūkininkų įsikūrimas“ įgyvendinimo taisyklėse nustatytus tinkamumo gauti paskolą kriterijus. NMA, teigiamai įvertinusi paraišką, išduoda pažymą. Ją gavę pareiškėjai turi kreiptis į atrinktą finansų tarpininką.

zum logo

Video