ŽŪM: dalis galvijų augintojų gavo mažesnę paramą, nes nesuvedė visų duomenų

Juliaus Kalinsko / BNS nuotr. Juliaus Kalinsko / BNS nuotr.

Diferencijavus paramą už mėsinius galvijus, dalis ūkininkų gavo mažesnes išmokas, nes tinkamai nesuvedė kergimo duomenų, sako Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) atstovė.

„Dalis ūkininkų nebuvo susivedę visų reikiamų kergimo duomenų, dėl to tėvinė informacija nepateko apie tokius galvijus. Dėl to jie (ūkininkai – BNS) gavo mažesnę išmoką“, – trečiadienį Seimo Kaimo reikalų komitete (KRK) teigė ŽŪM Gyvulininkystės ir gyvūnų gerovės skyriaus vedėja Dalia Laureckaitė-Tumelienė.

Naujoje 2023–2027 žemės ūkio strategijoje pasikeitė susietosios paramos mėsinių galvijų, avių ir ožkų augintojams išmokėjimo tvarka – didesnė išmoka skiriama už veislinius gyvulius.

Parlamentaras Juozas Baublys sakė, kad pasikeitus taisyklėms ūkininkams pritrūko informacijos apie neįvestus arba klaidingus gyvulių kergimo duomenis.

„Ne viskas padaryta dėl to, kad žemdirbiai galėtų suvesti tinkamus duomenis. Arba, jei suvedė netinkamus, kad būtų informuoti iškart, kad būtų atkreiptas dėmesys“, – komitete teigė J. Baublys.

D. Laureckaitės-Tumelienės teigimu, ūkininkai turėtų atnaujinti gyvulių kilmės duomenis, kad galėtų pretenduoti į didesnę išmoką.

Anot jos, ūkininkai kergimo informaciją gali pateikti savarankiškai arba pateikti kergimo žiniaraštį Žemės ūkio duomenų centrui.

„Ir tas kergimas bus įvestas. Tik svarbu, kad kergimas turi būti įregistruotas prieš įregistruojant gautą palikuonį“, – pabrėžė D. Laureckaitė-Tumelienė.

Pagal naująsias paramos taisykles už gyvulius, kurių mėsinės veislės kraujo laipsnio dalis yra didesnė nei 51 proc., mokama 142,15 euro, už mažesnės – 76,22 euro. Dar 6 eurai mokami už mėsinį galviją, kuriam atliktas produktyvumo tyrimas.

Be to, išmokos pradėtos mokėti už visų veislių avis ir ožkas: atitinkamai 17,96 ir 24,62 euro už gyvulį.

D. Laureckaitė-Tumelienė kalbėjo, kad galvijų, už kuriuos mokama parama, daugėja, o diferencijavus išmokas labiau remiami veislininkyste užsiimantys, tvarkingai apskaitą vykdantys ūkininkai.

„Toks ir buvo noras - paskatinti tuos ūkininkus ir laikytojus, kurie užsiima gyvulininkyste daug atsakingiau, suveda pilnus duomenis ir juos tvarko, už tai gauti ir didesnę išmoką“, – akcentavo ji.

Komiteto nario Vigilijo Juknos teigimu, paramos diferencijavimas yra geras sprendimas, kadangi veisliniai gyvuliai efektyviau naudoja pašarus ir teikia didesnę ekonominę naudą ūkiams, skatina aukštesnės kokybės galvijų auginimą.

Jis pabrėžė, kad ūkininkai turėtų atsakingai pateikti kergimo informaciją, pasirūpinti, kad būtų įvesti duomenys apie veisiamų gyvulių tėvus.

Video