Europos Parlamentas tvirtins svarbias žaliojo kurso taisykles
Antradienį europarlamentarai balsuos dėl ES apyvartinių taršos leidimų prekybos sistemos reformos, pasienio anglies dioksido korekcinio mechanizmo ir Socialinio klimato fondo steigimo.
Praėjusių metų pabaigoje Europos Parlamento derybininkai suderino su ES Taryba keletą svarbių ES žaliojo kurso taisyklių, kuriomis siekiama iki 2030 metų šiltnamio efektą sukeliančių dujų išlakas sumažinti bent 55 proc., palyginti su 1990 metų lygiu, o iki 2050 metų pasiekti neutralų poveikį klimatui.
ES apyvartinių taršos leidimų prekybos sistemos (ATLPS) reformos pagalba bus sparčiau mažinamas teršalų kiekis, panaikinami įmonėms skiriami nemokami taršos leidimai bei sukuriama atskira taršos leidimų prekybos sistema kelių transporto ir pastatų šildymo srityse. Savo ruožtų į ATLPS pirmą kartą bus įtrauktas laivininkystės sektorius, o iki 2026 m. siūloma atsisakyti nemokamų taršos leidimų aviacijos sektoriuje.
Pagal ES pasienio anglies dioksido korekcinį mechanizmą įvedamas mokestis trečiųjų šalių gamintojų importuojamoms prekėms, kurios pagamintos nesilaikant ES aplinkosaugos standartų. Remiantis naujomis taisyklėmis importuotojai turės sumokėti kainų skirtumą, susidarantį tarp gamybos šalyje mokamos anglies dioksido kainos ir ES anglies dioksido taršos leidimų kainos. Tikimasi, kad tai padės užkirsti kelią gamybos perkėlimui iš ES valstybių į tas šalis, kuriose galioja mažesni aplinkosauginiai standartai.
Naujai steigiamas ES Socialinis klimato fondas leis užtikrinti, kad su klimato kaita susijusi pertvarka būtų teisinga ir socialiai įtrauki. Šis fondas ypač pasitarnaus energijos ir judumo nepriteklių jaučiantiems pažeidžiamiems namų ūkiams, smulkiam verslui ir transporto keleiviams. Fondas bus finansuojamas iš prekybos apyvartiniais taršos leidimais lėšų (iki 65 mlrd. eurų) ir papildomų nacionalinių įmokų (iki 86,7 mlrd. eurų).
